Nauszne, douszne czy dokanałowe?

To trzy najważniejsze typy okularów. Nauszne to te większe, które zakładasz, zgodnie z nazwą na uszy – często obejmują całe uszy lub nawet obszar dookoła nich. Douszne wchodzą do ucha, dokanałowe – jeszcze głębiej i posiadają specjalną membranę, która izoluje Cię od otoczenia, tłumiąc dźwięki z zewnątrz.

Nauszne to propozycja dla wymagających. Tych, którzy stawiają na najwyższą jakość dźwięku i lubią pełen komfort noszenia. Jeśli np. pracujesz w studio nagraniowym czy jesteś muzykiem – sięgniesz po modele takie, jak np. SENNHEISER HD 599 – miękkie, wyposażone w najwyższej klasy przetworniki o paśmie przenoszenia 12-38500 Hz. Ale jeśli potrzebujesz czegoś standardowego – np. model LOGIC MH-5 będzie wystarczający.

Douszne i dokanałowe słuchawki mają dwie podstawowe zalety: są niewielkie i łatwe do zabrania, gdziekolwiek się wybierasz, a przy tym zapewniają pełną dyskrecję słuchania – nie rzucają się w oczy. Poza tym, są niezwykle poręczne, gdy uprawiasz sport lub przemieszczasz się z miejsca na miejsce, a wrzucenie ich do torebki czy kieszeni to żaden problem.

Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz wysokiej izolacji akustycznej – wybrać powinieneś słuchawki dokanałowe. Z drugiej strony jednak, gdy uprawiasz sport lub w spokojnych warunkach oglądasz film na laptopie czy potrzebujesz izolacji od biurowego hałasu – zupełne wytłumienie może być niepotrzebne, a nawet niebezpieczne.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Jeśli stawiasz na jakość dźwięku – przewodowe zawsze będą lepszym rozwiązaniem. Gdy jednak uprawiasz sport i interesuje Cię przede wszystkim pełna swoboda ruchu – słuchawki Bluetooth takie, jak np. FOREVER BSH - 100 (wersja ekonomiczna) czy Apple Powerbeats 3 dla wymagających sprawdzą się całkiem nieźle. Połączysz je z większością smartfonów, tabletów, a także komputerów z wbudowanymi modułami Bluetooth. Wersja z mikrofonem zaś pozwoli Ci odbywać rozmowy czy komunikować się z uczestnikami gry podczas sesji multiplayer.

Parametry techniczne mają znaczenie

Jest to istotne, zwłaszcza, jeśli jesteś audiofilem, a jakość dźwięku i brak szumów jest dla Ciebie kluczowa. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, przyglądając się poszczególnym modelom to przede wszystkim:

  • pasmo przenoszenia – standardowe słuchawki oferują zazwyczaj zakres między 20 a 20 000 Hz, ale jeśli chcesz usłyszeć najwyższe soprany czy najniższe basy, potrzebny Ci szerszy zakres drgania membrany – np. rozpoczynające się już od 10 Hz, jak w modelu MARSHALL Major II;
  • impedancja – mówiąc najprościej, im większa wartość, tym mocniejszego wzmacniacza będą potrzebowały słuchawki, żeby działać poprawnie; to szczególnie ważne, jeśli podpinasz je nie np. do komputera stacjonarnego czy wieży stereofonicznej, a smartfonu, wtedy optymalna wartość to między 16 a 40 Ohm. Sprawdź np. designerskie SKULLCANDY Crusher, gdzie impedancja wynosi 32 omy.
  • średnica głośnika – im większa, tym bardziej intensywny i „przestrzenny” będzie dźwięk – stąd też audiofile chętniej wybierają modele nauszne.

Zwróć uwagę na design

Zarówno, jeśli po prostu lubisz, gdy Twój sprzęt dobrze wygląda, jak i gdy np. aktywnie uprawiasz sport. Odpowiednia konstrukcja słuchawek - np. takich, jak SANDBERG SPORTS zagwarantuje, że nie wypadną podczas joggingu czy intensywnych ćwiczeń na siłowni, jednocześnie gwarantując dobrą akustykę.

Podsumowując: słuchawki słuchawkom nierówne, podobnie jak potrzeby każdego z nas. Zastanów się więc, jak będziesz wykorzystywać słuchawki i co jest dla Ciebie ważne, a wybór stanie się łatwiejszy.