„Szyjemy torebki i akcesoria”, Jan Leśniak
Dla naszych mam i babć szycie było jedną z umiejętności, którą warto było opanować, chociaż w podstawowym zakresie. W kioskach znaleźć można było mnóstwo gazet z wykrojami (takich jak „Świat Mody” czy szalenie popularna w latach 90. „Burda”). Dostępne były także liczne poradniki, z których można było dowiedzieć się, jak uszyć wszystko: od pluszaków, przez karnawałowe stroje, aż po eleganckie suknie. Dziś trend ten powoli wraca, między innymi za sprawą działalności Jana Leśniaka. Młody krawiec i autor poczytnego bloga, w ramach którego dzieli się poradami na temat projektowania i szycia ubrań oraz dodatków, ma na swoim koncie już trzy książki: „O szyciu. Prosto, kreatywnie i modnie”, „Jak szyć. Spódnice i sukienki” oraz „Szyjemy torebki i akcesoria”. W najnowszej bierze na warsztat modne dodatki. Swoje profesjonalne porady przekazuje w sposób jasny i zrozumiały, a także okrasza je sporą dawką humoru.
Szyjemy torebki i akcesoria (okładka twarda)
„IKEA na nowo. Zrób to po swojemu”, opracowanie zbiorowe
Można chyba zaryzykować tezę, iż nie ma w Polsce mieszkania lub w domu, w którym nie znajdowałby się, chociażby jeden mebel ze słynnej szwedzkiej sieciówki — nie mówiąc już o dodatkach. A gdyby tak dać im drugie, lepsze życie? Z poradnika „IKEA na nowo. Zrób to po swojemu” dowiadujemy się, jak odświeżyć opatrzone sprzęty i nadać im niepowtarzalnego, świeżego wyglądu. Znajdziemy w nim projekty o różnym stopniu trudności oraz propozycje do każdego z domowych pomieszczeń, od kuchni aż po sypialnię, a także wskazówki dotyczące twórczego projektowania, dekorowania i przerabiania.
IKEA na nowo. Zrób to po swojemu (okładka twarda)
„Wymysły Malitki DIY”, Patrycja Malitka
„DIY” to skrót od angielskiego „do it yourself”, czyli po prostu „zrób to sam”. Patrycja Malitka, autorka bloga Wymysły Malitki w swojej pierwszej książce dzieli się z czytelnikami pomysłami na proste, lecz kreatywne projekty DIY, które odmienią wnętrza naszych mieszkań. Jest ich aż 48, a wszystkie zrealizować można z pomocą powszechnie dostępnych sprzętów i materiałów — przede wszystkim zaś ponosząc niewielkie koszty. Jak zapewnia autorka, „Wymysły Malitki DIY” to idealny sposób na zakochanie się w majsterkowaniu.
Wymysły Malitki DIY (okładka twarda)
„Meble od nowa. Domowe renowacje”, Małgorzata Budzich
Trendy hand made i DIY nie ominęły oczywiście mebli, a prym wiedzie tutaj renowacja. Z radością wygrzebujemy z garaży, piwnic i salonów naszych dziadków perełki polskiego desingu i dajemy im nowe życie. Małgorzata Budzich, autorka bloga Odnawialnia, dzieli się z czytelnikami pomysłami na tytułowe odnowienie nadgryzionych zębem czasu lub niepasujących do aktualnej mody mebli. W swoim debiutanckim poradniku „Meble od nowa. Domowe renowacje” zdradza projekty i patenty, pomaga skompletować potrzebne sprzęty i narzędzia, a przede wszystkim zaś podsuwa inspiracje, które potrafią odmienić każde wnętrze niewielkim nakładem kosztów.
Meble od nowa. Domowe renowacje (okładka miękka)
„Zrób swoje mydło. Jak szybko, łatwo i tanio zrobić odżywcze naturalne mydło”, Anne-Marie Faiola
Chociaż temat tego poradnika na pierwszy rzut oka wydaje się niszowy, to własnoręczne tworzenie ekologicznych mydeł jest bardzo popularne na Zachodzie i zyskuje coraz więcej fanów również w Polsce. Wykonamy je z wybranych przez siebie składników, w domowym zaciszu, według sprawdzonych, bezpiecznych receptur. W książce „Zrób swoje mydło. Jak szybko, łatwo i tanio zrobić odżywcze naturalne mydło” Anne-Marie Faiola, właścicielka marki Bramble Berry Soap pokazuje, jak w prosty i przyjemny sposób stworzyć kosmetyk, który posłuży nie tylko nam samym, ale stanie się też oryginalnym, pełnym pasji i zaangażowania prezentem.
Zrób swoje mydło. Jak szybko, łatwo i tanio zrobić odżywcze naturalne mydło (okładka miękka)
„Miłośnicy czterech kółek. Część 2. Jedziemy dalej!”, Michał Jesionowski
Nasi ojcowie i dziadkowie niejednokrotnie powtarzali, że każdy kierowca powinien umieć dokonać podstawowych napraw w swoim samochodzie. Bez wątpienia jest to umiejętność przydatna, a w nieprzewidzianych sytuacjach nawet nieoceniona. Z podobnego punktu widzenia wyszedł autor poradnika „Miłośnicy czterech kółek. Część 2. Jedziemy dalej!”. Michał Jesionowski to najpopularniejszy w Polsce youtuber z branży motoryzacyjnej. Z jego drugiej już książki dowiemy się między innymi, jak wymienić tarcze hamulcowe, odpowiednio dobrać opony oraz wymienić żarówki.
Miłośnicy czterech kółek. Część 2. Jedziemy dalej! (okładka miękka)
„Upcykling”, opracowanie zbiorowe
Kolejnym pojęciem, które powinno być znane każdemu fanowi majsterkowania, jest upcykling, czyli takie przerabianie rzeczy uznanych za odpady, które czyni z nich nowe, wartościowe i funkcjonalne sprzęty. Daje ono nie tylko możliwość twórczego wykorzystania surowców. To przede wszystkim ekologiczne i odpowiedzialne podejście do ziemskich zasobów. Poradnik „Upcykling” przybliża zasady tej metody, opisuje najpopularniejsze techniki oraz podpowiada ciekawe rozwiązania, które odmienią wnętrze mieszkania każdego miłośnika designu i nie tylko.
„Ubranka dla dzieci na szydełku”, Nicki Trench
Szydełkowanie to kolejna umiejętność, która była bardzo popularna w pokoleniu naszych mam i babć, a dziś przeżywa prawdziwy renesans. Tworzone tą techniką serwetki, obrusy, ozdoby, a nawet i całe ubrania zachwycają kunsztem, niejednokrotnie osiągając bardzo wysokie ceny. Nicki Trench, dizajnerka i autorka książek o DIY, oddaje w ręce czytelników praktyczny poradnik, „Ubranka dla dzieci na szydełku”, w którym znajdziemy 35 projektów dziecięcych ubranek i zabawek, które sprawdzą się również jako oryginalny, kreatywny prezent.
Komentarze (0)