Zwykły pluszowy miś, tamagotchi, a może Barbie baletnica o czym marzyłeś będąc dzieckiem? Każde młode pokolenie ma swoje kultowe zabawki, które są obiektem pożądania wszystkich dzieci. Przed wami lista 7. najbardziej uwielbianych zabawek z dzieciństwa dzisiejszych 30 latków.

 

 

Furby

Pod koniec lat 90., każde dziecko marzyło o posiadaniu własnego Furby’ego. Pierwsza interaktywna zabawka, reagująca na dotyk, dźwięk i obecność innych Furbych, była prawdziwym hitem. Dzisiaj, po latach od pojawienia się na rynku tej mówiącej maskotki, jej popularność nadal trwa, a fani Furby’ego mogą cieszyć się wieloma gadżetami z jego wizerunkiem np. piłką lub pościelą.

 

 

Twister

Pojawienie się Twistera zmieniło oblicze gier towarzyskich. Zabawa w przyjmowanie przeróżnych póz na kolorowej macie była atrakcją wielu dziecięcych i młodzieżowych imprez. Dla tych, którzy byli mistrzami tej gry, mamy dobrą wiadomość w jej odświeżonej wersji dodano dwa nowe ruchy, które gwarantują jeszcze większe emocje podczas rozgrywki.

 

 

Gra Operacja

Zanim nastąpiła era gier komputerowych, gry planszowa i zręcznościowe wiodły prawdziwy prym. Operacja zachwycała ze względu na bardzo niestandardową formę i nowoczesny charakter. Na fali popularności tej gry z pewnością w głowach wielu dzieci pojawił się pomysł zostania lekarzem. Rozgrywka polega na wyeliminowaniu jak największej liczby chorób przed uruchomieniem brzęczyka. Proste? Nie aż tak jak się wydaje.

 

 

Baby Born

To nie była zwykła lalka. Baby Born to pierwsza, tak bardzo oddająca realia opieki na dzieckiem, zabawka. Jej wyjątkowość polega na prostych mechanizmach, które odwzorowują prawdziwe zachowania dziecka, takie jak: picie, płacz czy moczenie pieluszki. Dwadzieścia lat temu o posiadaniu takiego fikcyjnego „dziecka” marzyła każda mała dziewczynka i pewnie niejeden chłopiec.

 

 

Barbie

Ta lalka to jedna z najbardziej kultowych zabawek wszech czasów. Od jej debiutu w 1959 roku, przeszła wiele metamorfoz, a jej popularność cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Twórcom tej fascynującej lalki nie brakuje pomysłów na jej coraz to nowsze warianty i dodatki, które wzbogacają zabawę. Barbie baletnica, Barbie łyżwiarka czy Barbie wróżka to tylko niektóre z masy opcji.

 

 

Kostka Rubika

Kostka Rubika to najpopularniejsza zabawka logiczna na świecie. Jej układaniem zajmują się profesjonaliści startujący w turniejach i operujący skomplikowanymi algorytmami, a mimo to od pokoleń fascynuje wiele dzieci, które niestrudzenie próbują znaleźć swój własny sposób na jej ułożenie. W latach 90. posiadanie własnej kostki Rubika było nie tyle marzeniem, co normą w większości polskich domów.

 

 

Tamagotchi

To więcej niż zabawka. Tamagotchi to wyzwanie i obowiązek zarazem w końcu opieka nad wirtualnym zwierzątkiem wymaga pewnej odpowiedzialności. Rodzice często wykorzystywali Tamagotchi jako sprawdzian dla swoich dzieci przed posiadaniem prawdziwego domowego pupila. Zaspokojenie potrzeb swojego podopiecznego ukrytego w małym elektronicznym opakowaniu było prawdziwą frajdą i wielkim marzeniem dzieci sprzed epoki wszechobecnych smartfonów.

 

 

Kolorowa sprężyna

Z gracją zeskakakiwała z półki czy schodziła sama po schodach. Zastanawialiście się kiedyś, kim był jej wynalazca? Inżynierem okrętowym, który w 1943 roku, pracując nad zredukowaniem drgań szkodliwych dla delikatnej aparatury pomiarowej, spostrzegł jak jedna ze sprężyn – na skutek przechyłu statku – zeskakuje z półki i zwinnie przemieszcza się po kajucie. Czy od idealnej zabawki można chcieć czegoś więcej? Pierwsza partia 400 sprężyn rozeszła się w zaledwie półtorej godziny! Do dzisiaj na całym świecie sprzedano ponad 250 milionów tych skocznych sprężynek.

 

 

Jojo

A teraz palec pod budkę, kto z Was kiedykolwiek miał w dłoni jojo? Czy wiecie, że ta umocowana na sznurku szpulka, którą kilkoma gestami wprawiamy w ruch obrotowy, była ponoć znana już w starożytnej Grecji? Klasyczna forma tej zabawki doczekała się własnych mistrzostw w “jojowaniu” odbywających się na całym świecie, zaś jej unowocześniona wersja dla dzieci wyposażona jest w łożyska kulkowe i kolorowe diody LED, które nadają jej iście kosmiczny wygląd.