Narcos

Ten bezprecedensowy hit Netfliksa to serial, który obraca się wokół tematyki latynoamerykańskich karteli narkotykowych i prezentuje historię największego barona kokainowego w historii – Pablo Escobara oraz jego następców. Serial błyskawicznie zdobył popularność, ponieważ świetnie oddaje realia rządzące przestępczym biznesem, w tym korupcję trapiącą południowoamerykańskie rządy i ogromną przemoc karteli. Przedstawia zarówno prawdziwy obraz krwawej wojny narkotykowej jak i nieznane sfery działalności Escobara, w których dał się poznać nie tylko jako nieugięty przestępca ale także opiekuńczy ojciec i filantrop. Przede wszystkim jednak serial opowiada historię, która od zawsze elektryzuje publiczność. Narkobiznes był już niejednokrotnie wykorzystywany w kinie. Sprawdził się i odniósł sukces m.in. jako główna oś fabularna znanych i lubianych przez widzów seriali - „Breaking Bad” i „Better call Saul”. To dlatego przedstawienie prawdziwej historii powstania i rozwoju narkobiznesu w „Narcos” musiało obrócić się w kasowy sukces. Fabuła nawiązująca do wydarzeń, które miały miejsce w Kolumbii oraz wykorzystanie hiszpańskojęzycznych bohaterów uwiarygodnia prezentowane wydarzenia i nadaje serialowi specyficzny latynoamerykański klimat.

W oczekiwaniu na kolejny czwarty sezon serialu (swoją premierę „Narcos: Mexico” będzie miał 16 listopada), który tym razem zaprezentuje historię narodzin meksykańskiego kartelu z Guadalajary, warto przypomnieć sobie początki przestępczej kariery Pablo Escobara i bossów z Cali. Wszystkie trzy sezony „Narcos” są już dostępne na DVD.
 

 

 

El Chapo

To kolejny serial, którego fabułę oparto na fenomenie popularności tematyki związanej z narkobiznesem. „El Chapo” – dostępne na platformie Netflix – to opowieść o początkach działalności meksykańskiego króla narkotykowego  Joaquína „El Chapo” Guzmána, poczynając od lat 80., czyli czasów kiedy pracował dla kartelu Guadalajara. Choć serial od samego początku musiał liczyć się z porównaniami do „Narcos”, stanowi całkiem odrębną historię kolejnego bossa narkotykowego, przedstawioną w odmienny sposób. Inaczej niż serial o znanym w branży od dawna Pablo Escobarze, „El Chapo” opowiada o długiej drodze jaką odbył Guzmán, aby dostać się na sam szczyt narkotykowego biznesu. Serial jest utrzymany na wysokim poziomie przede wszystkim dzięki grze aktorskiej - Marco de la O, który wyśmienicie poradził sobie z rolą, a także pociągającej historii opartej na biografii człowieka, który podobnie jak Pablo Escobar ma szansę stać się popkulturową legendą.

Fani „Narcos” z pewnością docenią tematykę oraz wciągającą fabułę serialu, a także fakt, że wartka akcja trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka.

 

 

Dom z papieru

Grupa osobliwych przestępców, a wśród nich Profesor – geniusz wśród złodziei, dokonuje największego rabunku w historii Hiszpanii, który ma być skokiem wszech czasów.  Pomimo, iż cały misterny plan napadu na mennicę został poprzedzony wielomiesięcznymi przygotowaniami, nie wszystko jednak pójdzie zgodnie z planem. Te komplikacje to jednak najlepsze, co mogło się przytrafić widzom „Domu z papieru”, ponieważ to one gwarantują, że każdy kto zdecyduje się śledzić przed telewizorem losy grupy złodziei, może liczyć na świetny spektakl.

Serial Netfliksa, który stał się światowym fenomenem przyciąga przede wszystkim złożoną historią, opowiedzianą w niekonwencjonalny sposób. Wciągająca, dynamiczna akcja, niekończąca się intryga i genialnie skonstruowany plan, przemyślany w każdym szczególe, sprawiają, że serial ma w sobie coś nowego i odświeżającego, dzięki czemu tak dobrze się go ogląda. Dodatkowym atutem są tu także wielowymiarowe postacie, wśród których każda ma coś na sumieniu, i skomplikowane relacje między nimi. Ten serial to spektakularny skok na dotychczasową branżę serialową.

 

 


Telefonistki

Akcja serialu rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Madrycie. „Telefonistki” to opowieść o losach czterech młodych kobiet, które rozpoczynają pracę w firmie telekomunikacyjnej i dzięki temu chcą zrealizować swoje aspiracje. Bardzo szybko przekonają się jednak, iż ciężko będzie im wprowadzać w życie swoje plany w brutalnym świecie, rządzonym przez zazdrość, zawiść i zdradę. Serial – do zobaczenia na Netfliksie – wyśmienicie prezentuje trudy kobiet pracujących i walczących o równouprawnienie w pierwszej połowie XX wieku, ich walkę z patriarchatem oraz skomplikowane relacje z rodzinami i partnerami. Ale wątków poruszanych w „Telefonistkach” jest co najmniej kilka. Oprócz nadrzędnych tematów społecznych, takich jak walka kobiet o prawa w miejscu pracy, szanse na rozwój kariery zawodowej, czy kwestie sposobu traktowania przez mężczyzn, serial prezentuje także wątek miłosny i podejmuje temat seksualności. Poza tym całość idealnie spina spora dawka tajemnic, intryg oraz rozmaitych emocji drzemiących w bohaterkach.  Serial swoją strukturą nawiązuje do telenoweli, jakie znamy z lat 90. XX wieku jednak całość jest na tyle nowoczesna, że stanowi propozycję dla wymagającego współczesnego widza i nie rozczarowuje.

 

 

Szkoła dla elity

To najnowsza hiszpańska produkcja Netfliksa i propozycja z gatunku teen drama. Serial przedstawia wydarzenia jakie mają miejsce w Las Encinas, najbardziej elitarnej szkole w Hiszpanii, gdzie uczą się dzieci z wyższych sfer. Sielankowy obraz elitarnej szkoły zaburzy jednak pojawienie się w trzech nowych uczniów, pochodzących z zupełnie odmiennego środowiska. Od tej pory już nic nie będzie takie, jak kiedyś, a nieunikniony konflikt między uczniami z różnych sfer  musi zakończyć się tragedią. „Szkoła dla elity” to serial, który swoją fabułą i formułą nawiązuje do innych znanych seriali, przede wszystkim „Plotkary”, „Trzynastu powodów” czy „Wielkich kłamstewek”. Widzowie znajdą tu mroczny świat bogatych i rozkapryszonych nastolatków, wątek kryminalny z tajemniczą zbrodnią oraz wiele intryg i skrywanych tajemnic. Utrzymująca w napięciu i wciągająca formuła serialu pozwala zatopić się w złożonej historii i świecie pełnym młodzieńczych problemów, której hiszpański temperament tylko dodaje pikanterii.