W jednej ze swoich najsłynniejszych piosenek Kabaret OT.TO śpiewał „Wakacje! Znowu są wakacje!”. Hasło znów jest aktualne, bo wakacje faktycznie nadeszły! Wielu z nas z pewnością już zaplanowało liczne podróże. Niektórzy bliższe, w postaci jednodniowej wycieczki, a inni długie, kilkutygodniowe urlopy w różnych zakątkach naszego kraju czy za granicą. A co zrobić, kiedy podróż dłuży się, dzieci się nudzą, a i starsi dość mają słuchania radia? Z pomocą z pewnością przyjdą wam planszówki! Na rynku jest bowiem mnóstwo tytułów, które idealnie nadają się do zabrania do samochodu i rozgrywki na tylnym siedzeniu. Oto kilka z naszych propozycji!

Postaw na klasykę 

„Statki” to jedna z najpopularniejszych gier. Nie potrzeba do niej wiele. Wystarczą dwie kartki i ołówki lub długopisy. Z pewnością graliście w nią z kolegami ze szkolnej ławki w czasie nudnej lekcji czy na przerwie. Nie musicie odpowiadać na głos. Jeśli lubicie do niej wracać, to proponujemy sięgnąć po „Flotyllę”! Podręczne, małe opakowanie możecie zabrać ze sobą nawet w najdalszą podróż. Plastikowa plansza i znaczniki sprawią, że wasze okręty nie rozsypią się nawet podczas jazdy po wyboistych drogach. Możecie być także pewni, że rozgrywka wyeliminuje nudę i zajmie nieco czasu zarówno wam, jak i waszym pociechom.

 

Alexander, gra strategiczna, Flotylla, wersja podróżna

 

Kolejną, świetną propozycją dla dwóch osób, jest „Zgadnij kto to?” Ta gra zyskała sporą popularność jeszcze w latach 90. i cieszy się nią do dziś. Jej zasady są banalnie proste. Losujemy kartę przedstawiającą osobę o kilku charakterystycznych cechach. Dokładnie to samo robi nasz przeciwnik. Teraz za pomocą pytań, na które odpowiadać możemy tylko „tak” lub „nie”, będziemy eliminować kolejnych bohaterów, aż zostanie nam ten jeden, wylosowany przez naszego rywala. Dzięki nowemu, kompaktowemu wydaniu, tytuł będzie można zabrać ze sobą na każdą wycieczkę i zagrać zarówno w aucie, autokarze czy pod namiotem.

 

Hasbro, gra karciana Zgadnij kto to?

 

Macie w rodzinie pasjonata szachów, który mógłby grać w nie zawsze i wszędzie? Z pewnością nie będzie on zadowolony, kiedy podczas podróży samochód podskoczy na wyboju, a figury rozsypią się po planszy. Dlatego możecie uszczęśliwić go propozycją od Rex London. Dostaniecie w niej magnetyczne pionki, odporne na nasze dziurawe drogi. Małe pudełeczko dodatkowo nie zajmie dużo miejsca, i nie będziecie musieli się zastanawiać, co wyrzucić z walizki, aby zmieścić do niej ulubioną grę.

 

Rex London Trade, gra podróżna Szachy

 

Zabierz bohatera na wycieczkę 

A co jeśli moglibyście zabrać ze sobą słynną postać ze świata filmów czy literatury? To z pewnością urozmaiciłoby wycieczkę! A chętnych, aby wsiąść z wami do samochodu jest kilkoro. Na przednie siedzenie już pcha się sam Harry Potter, a pod pachą ma grę „Harry Potter Basiliks&Broomst, Węże i drabiny”. Dostaniemy tu małe, metalowe opakowanie, które po otworzeniu zmienia się w planszę, a także magnetyczne pionki.

Zasady są proste. Musimy rzucać kostką, poruszać się po oznaczonych polach i dotrzeć do mety. W tym zadaniu pomagać nam będą miotły, a utrudnią ją bazyliszki. To co, gotowi na trochę magii?

 

Goliath, gra podróżna Harry Potter Basiliks&Broomst Węże i drabiny

 

Na gorące dni przydaje się klimatyzacja, ale jeśli jej nie macie, to bardzo chętnie pomoże wam Elsa! Możecie spotkać ją razem z jej siostrą i Olafem w grze karcianej „Kraina Lodu”. Waszym zadaniem będzie zbieranie i dopasowywanie ze sobą płatków śniegu. Jak zawsze wygrywa ten, kto zgarnie ich najwięcej. Dodatkowo będziecie mogli pobrać specjalną, darmową aplikację, która wprowadzi kilka nowych wariantów rozgrywki!

 

Kraina Lodu, gra karciana Top Trumps

 

Jeśli celem waszej podróży będzie Mirmiłowo, to z chęcią zabiorą się z wami Kajko i Kokosz. Ci słynni bohaterowie komiksów autorstwa Janusza Christy trafili do karcianki „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. Będziemy w niej dokładać karty, dopasowywać symbole oraz porównywać ich siłę. Jeśli jednak to dla was zbyt mało, istnieje jeszcze drugi, bardziej zaawansowany wariant, w którym do gry wprowadzimy specjalne przedmioty, takie jak chociażby magiczny kufer. Tylko uważajcie, aby Krwawy Hegemon nie pokrzyżował wam szyków!

 

Egmont, gra karciana Kajko i Kokosz Szkoła latania

 

Pogadajmy 

Jeśli nie lubicie poruszać się po planszach w czasie jazdy, to mamy dla was alternatywę. W czasie podróży możecie zagrać, pogłówkować i dobrze się bawić po prostu rozmawiając! Jedną z opcji będzie tu „Story Cubes: Potwory”. Rzućcie kośćmi i zobaczcie, jakie obrazki wylosowaliście. Teraz stwórzcie własną historię opartą na ich podstawie. Tu ogranicza was tylko wyobraźnia. Kto wie, być może stworzona fabuła posłuży wam kiedyś za wstęp do powieści?

 

Rebel, gra towarzyska Story Cubes: Potwory

 

Jeśli graliście kiedyś w „Państwa-Miasta” to nie będziecie mieli większych problemów z grą „Łap za słówka”. Tym razem jednak nie będziecie wymyślać słowa na daną literę, ale zawierające dwie różne. Przykładowo przyjdzie wam odnaleźć zwierzę, w którego nazwie występuje „L” i „U”. Dacie radę? Zadanie jest o tyle trudniejsze, że wasz pomysł musi być unikatowy i oryginalny i nikt z waszych rywali nie może go powtórzyć.

 

Egmont, gra karciana Łap za słówka

 

A może macie ochotę na małą potyczkę pokoleń w grze „Dzieci kontra Rodzice. W samochodzie”? W tej grze będziecie musieli wykazać się spostrzegawczością. Przed wami karty z hasłami takimi jak „brudny samochód”, „pociąg”, „mur z cegieł” czy „bocian”. Teraz wytężcie wzrok i wypatrujcie wspomnianych rzeczy. Kto pierwszy je znajdzie, ten otrzyma punkty. Proste, a zarazem jakże wciągające!

 

Dzieci kontra rodzice w samochodzie NetMedia

 

Podróże uczą 

Choć wakacje to moment, w którym od szkoły odpoczywamy, to przecież zawsze jest okazja, aby nauczyć się czegoś nowego. A przy okazji można połączyć to z dobrą zabawą i urozmaiceniem sobie czasu spędzonego w podróży. Proponujemy więc zabrać ze sobą „Mini quiz: Przyroda i geografia Polski”. Dostaniecie w niej 184 różne pytania dotyczące naszego kraju. Być może po dotarciu do celu będziecie już wiedzieli wszystko na temat odwiedzanego przez was regionu, a i jego zwierzęta czy drzewa rozpoznacie bez problemu. Zdobyta wiedza przyda się podczas zwiedzania oraz na sprawdzianie z przyrody, ale to już dużo, dużo później oczywiście.

 

Alexander, gra edukacyjna Przyroda i geografia Polski, mini quiz

 

Żeby „usiąść za kółkiem”, najpierw trzeba dobrze poznać przepisy ruchu drogowego. Zadanie to ułatwi wam gra „Znaki drogowe”. Będziecie w niej kojarzyć poszczególne oznakowania z opisem. Jeśli odpowiedź będzie prawidłowa, to poinformuje was o tym zapalająca się na planszy dioda. Z pewnością wkrótce bez problemu będziecie mogli sprawdzać czy wasz kierowca jeździ zgodnie z przepisami!

 

Alexander, Mózg elektronowy, gra edukacyjna Znaki drogowe

 

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie zachęci was do zaplanowania wycieczki lub urlopu. Więcej ciekawych tytułów i wiadomości ze świata planszówek znajdziecie w dziale Gram.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock