Spis treści:

Ile trwa adaptacja w przedszkolu?

Adaptacja w przedszkolu różni się nieco od adaptacji w żłobku. Przede wszystkim w przedszkolu rodzice nie zostają na kilka godzin ze swoją pociechą, choć faktycznie początkowo mogą przyprowadzać ją nie na cały dzień, ale na 2-3 godziny i stopniowo ten czas wydłużać. Zazwyczaj adaptacja w przedszkolu trwa do 2 tygodni. Wiele zależy od zasad, jakie panują w konkretnej placówce. Warto więc wcześniej o nie dopytać.

Dzień otwarty – początek adaptacji w przedszkolu

Na kilka dni przed 1 września organizowane są dni otwarte w przedszkolach. To świetna okazja do tego, by pokazać maluchowi nowe miejsce i porozmawiać z nauczycielami. Warto z tego skorzystać i spędzić w sali dłuższy czas, oglądając z dzieckiem zabawki, a nawet chwilkę się nimi bawić. Nie naciskaj, by zostać w przedszkolu dłużej, niż dziecko tego chce. Nie staraj się też na siłę próbować poznać go z nowymi koleżankami i kolegami. Dla dzieci, które są dla siebie obce, to bardzo stresujące.

Plecak dla przedszkolaka koala szary Lassig
Plecak dla przedszkolaka koala szary Lassig Lassig
5/5
84,00 zł
Promocja
105,00 zł (-20%)  najniższa cena

105,00 zł (-20%)  cena regularna

Plecak dla przedszkolaka Kids Euroswan
Plecak dla przedszkolaka Kids Euroswan Kids Euroswan
5/5
32,55 zł
Promocja
32,55 zł  najniższa cena

41,38 zł  cena regularna

Adaptacja w przedszkolu – rady dla rodziców

Nie wszystko da się przewidzieć, ale można dużo zrobić, by adaptacja w przedszkolu przebiegła spokojnie.

  1. Już kilka tygodni przed rozpoczęciem roku przedszkolnego warto rozmawiać z dzieckiem o zmianie, jaka go czeka. Pomocne w tym będą tematyczne książeczki o przedszkolu dostosowane do wieku malca. Jeśli rodzic czuje taką potrzebę, sam również może skorzystać z poradników dla dorosłych, które pomogą mu oswoić temat i uporać się z trudniejszymi emocjami.
  2. Gdy rozmawiasz z dzieckiem o przedszkolu, rób to z entuzjazmem, ale umiarkowanym. Tak, żeby dziecko wyczuło szczerość w twoim głosie. Opowiadaj o przedszkolu jak o świetnej przygodzie, której wszyscy nie możecie się doczekać.
  3. Swoistym wstępem do adaptacji w przedszkolu może być poznawanie jego okolicy na spacerach.
  4. Kup, najlepiej wspólnie z malcem, wyprawkę do przedszkola – plecaczek oraz kocyk i poduszkę, jeśli maluchy będą leżakować. Dziecko będzie szczęśliwe z posiadania nowych rzeczy i skupi się na nich, a może nawet będzie chciało pochwalić się nimi w grupie.
  5. Zapytaj nauczycielkę, czy dziecko może przynosić do przedszkola ulubionego pluszaka. Taka maskotka może podbudować jego poczucie bezpieczeństwa.
  6. Nie przedłużaj rozstań pod salą. Pożegnaj się z dzieckiem czule, ale sprawnie, tak, by nie miało czasu się rozkleić.
  7. Tłumacz maluchowi, że codziennie będziecie go odbierać z przedszkola i nigdy go tam nie zostawicie zbyt długo. To ważne, aby nie spóźniać się po dziecko. Nawet jeśli ono nie zna się na zegarku, będzie czuło, że czeka zbyt długo, zwłaszcza gdy coraz więcej dzieci na jego oczach będzie odbieranych przez swoich rodziców.
  8. Porozmawiaj z nauczycielkami/ami, czy w przedszkolu praktykuje się kontakt SMS-owy lub przez komunikator z rodzicami. Czasem opiekunki/owie wysyłają codziennie kilka zdjęć maluchów. To bardzo dużo dla komfortu psychicznego rodziców.
  9. Na okres adaptacji w przedszkolu nie planuj angażujących zajęć dla siebie. Dzięki temu rano unikniecie stresującego pośpiechu i w 100% każdy będzie mógł się poświęcić tej ważnej sprawie, jaką jest rozpoczęcie przedszkola.
  10. Po odebraniu malca z placówki nie wypytuj go o to, jak minął mu dzień. Dzieci niechętnie opowiadają, niektóre nie potrafią jeszcze tego robić albo zwyczajnie nie pamiętają szczegółów. Przepytywanie przedszkolaka może go frustrować i męczyć. Lepiej zadać 1-2 proste pytania i nie drążyć tematu. Warto za to po przedszkolu zrobić wspólnie coś miłego, np. pójść na lody albo na plac zabaw.

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Rady dla rodziców

Przedstaw dziecku to wydarzenie jako wspaniałą przygodę.

I od razu nastaw się na to, żeby tak opowiadać o każdym kolejnym etapie, który je czeka: szkole, dojrzewaniu, pierwszym wyjeździe na obóz itd. Wiadomo, że przygoda wcale nie musi być łatwa, ale jest emocjonująca i zawsze wiąże się z nią coś dobrego. Ekscytuj się każdym drobiazgiem związanym z przedszkolem: nową szafką, licznymi znajomymi, nowymi smakami jedzenia, placem zabaw, zajęciami z tańca itd. Jeśli ty będziesz okazywał radość i dobre, otwarte nastawienie, znacznie zwiększysz szanse na to, że dziecko podejdzie do tej zmiany podobnie.                     

Właściwa komunikacja z dzieckiem

Pilnuj, jakie komunikaty wysyłasz do dziecka, mówiąc o przedszkolu. Nigdy nie mów o rozpoczęciu nowego etapu jako o czymś trudnym czy niepokojącym. Nie pokazuj, że martwisz się, jak maluch sobie poradzi. Powstrzymaj się od zdań „Jak mamusia/tatuś bez ciebie wytrzyma cały dzień”, „Teraz już musisz być dużym chłopcem/dużą dziewczynką”, „Co to będzie, gdy nasz skarbuś pójdzie do przedszkola”. Nie pozwalaj na to też innym osobom. Zwłaszcza seniorzy mają tendencję do „litowania” się nad dziećmi: „Taki maluszek, a już musi iść do obcych ludzi”. Wiadomo, że intencją tych wypowiedzi jest pokazanie dziecku, jak bardzo je kochamy i się o nie troszczymy. Jednak to, co pozostaje po nich w pamięci malucha, to strach przed zmianami.

Zapakuj do przedszkola ulubioną maskotkę dla malucha

Wyślij do przedszkola najlepszego, zabawkowego przyjaciela dziecka. Czyli wykorzystaj narzędzie, jakie od dawna stosują terapeuci. Wybierzcie wspólnie ulubionego pluszaka, samochodzik, poduszkę, kocyk – co tylko dziecko chce – i poślijcie do przedszkola. To znaczy, że na przykład Miś Romek też będzie przygotowywał się do pójścia do przedszkola. A od września będzie do niego chodził, czyli czasem dziecko zabierze go ze sobą, dzięki czmu łatwiej się zaadaptuje.
Ale możemy też udawać, że maskotka była w przedszkolu dla misiów, w czasie, gdy nasze dziecko było w prawdziwej placówce. Jaki cel ma ta zabawa? Po południu, czy wieczorem możemy brać Misia Romka i rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu. Jeśli nie będzie chciało opowiedzieć, co wydarzyło się u niego, może zacznie opowiadać, jak wyglądał dzień Misia? Co go rozbawiło, co zasmuciło, czego się bał, a nawet co mu nie wyszło. Dzięki temu zabiegowi często możemy dowiedzieć się więcej o uczuciach naszego malucha niż gdyby opowiadał nam o własnym dniu przedszkolnym.

Wyprawka dla przedszkolaka

Wspólnie szykujcie rzeczy do przedszkola. Wybierzcie razem ręcznik, mały plecak dla przedszkolaka (przyda się na wycieczki), kapcie na zmianę, teczkę na rysunki, spodenki na zajęcia sportowe i wszystko, co zostało spisane na liście z wyprawką. Jeśli maluch będzie mógł współdecydować chociażby wybierając ulubione wzory, to nie tylko szybciej oswoi się z myślą o dniach spędzonych w przedszkolu, ale poczuje, że czeka go tam coś nowego, ciekawego, wartego przygotowań. No i zwiększamy szansę, że będzie rozpoznawał swoje rzeczy.

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Poznajcie miejsce. Nawet jeśli byliście na dniach otwartych (bo byliście, prawda?), to skorzystajcie też z dni adaptacyjnych. Najczęściej są zorganizowane tak, że przez kilka dni dzieci mogą przyjść do przedszkola na godzinę czy dwie i zostać pod opieką rodziców. Możecie też sami przychodzić na teren przedszkola i na przykład bawić się na placu zabaw (wystarczy poprosić ochronę lub panie sprzątające by wpuścili was na teren placówki, najczęściej się zgadzają).

Książki o przedszkolu dla dzieci

Sięgnij po książki, których bohater przeżywa to samo, co dziecko, czyli idzie po raz pierwszy do przedszkola. Dzięki temu maluch zacznie oswajać temat poprzez zbieranie informacji o tym, co go czeka. Ale też będzie mu raźniej, gdy usłyszy, że inne dzieci (czy zwierzątka) przechodzą to samo. Ważne, abyście książki o przedszkolu czytali wiele razy i regularnie, ale też rozmawiali o nich z dzieckiem. Na rynku znajdziecie naprawdę wiele takich tytułów. Polecam szczególnie te pokazujące współczesne przedszkola w naszych, polskich realiach. Na przykład „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, „Rok w przedszkolu”, „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu” czy „Basia i przedszkole”.

Silni rodzice silne dzieci

Weź się w garść. Tak, ty mamo, ty tato. Jeśli będziecie się zamartwiać, maluch to wyczuje. Przedszkole to coś, czego twoje dziecko naprawdę potrzebuje. Kolejny etap. W którym nie wystarcza już sam dom, rodzice, spacer z babcią. To ten etap rozwoju, gdy maluch powinien rozpocząć życie społeczne, uczyć się funkcjonować w grupie rówieśniczej i zostawać pod opieką innych dorosłych, trenować samodzielność i zdobywać nowe umiejętności. Nie zawsze będzie łatwo, nie obiecuję, że unikniecie łez. Ale gwarantuję, że tych z rozpaczy będzie mniej, niż ze wzruszenia, gdy będziecie obserwować, jak wasz przedszkolak wspaniale się rozwija!

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com