Spis treści:

Plecak dla przedszkolaka – czy na pewno jest potrzebny?

Nie sposób udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy plecak jest przedszkolakowi absolutnie niezbędny. Zależy to od wskazań placówki oraz tego, jak przygotowujesz swojego maluszka do spędzenia kolejnego dnia pełnego przygód w towarzystwie jego kolegów, koleżanek i opiekunów.

Zdarza się, że na liście rzeczy, które przedszkole wskazuje jako zalecane znajduje się również plecak. Może on posłużyć np. do zabrania ulubionego pluszaka. Czasami opiekunowie proszą o przyniesienie na zajęcia plasteliny czy kredek. Warto też, by maluszek miał pod ręką własną paczkę chusteczek oraz zapasowe ubranko.

Wygodny plecak przyda się również podczas wycieczek. W trakcie podróży autokarem do zoo, kina lub parku dziecko z pewnością powinno mieć pod ręką bidon lub butelkę z wodą oraz coś do zjedzenia i oczywiście swoją ulubioną zabawkę.

Na co zwracać uwagę, wybierając plecak dla przedszkolaka?

Nie ulega wątpliwości, że pierwszy plecak przedszkolaka powinien być dla niego atrakcyjny wizualnie. Pamiętaj, że ma się podobać przede wszystkim maluchowi, a dopiero w drugiej kolejności tobie. Mowa oczywiście o designie, nie praktyczności. Pozwól zatem dziecku zdecydować o kolorze czy wzorze jego przyszłego plecaka, a ty skup się na tym, by model był funkcjonalny oraz odpowiedni dla kilkulatka. Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

 • Waga plecaka dla przedszkolaka

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru plecaka dla dziecka jest jego waga. Zbyt ciężki będzie niewygodny i sprawi, że maluch szybko się zmęczy oraz negatywnie wpłynie na rozwój kręgosłupa. Dla najmłodszych polecane są lekkie materiałowe plecaczki pozbawione ciężkiego usztywnienia. Postaw na uroczy model z pluszową sówką marki MST Toys, który waży mniej niż 200 gramów.

Starsze przedszkolaki, a więc w wieku 5-6 lat, mogą już wybierać wśród mniejszych tornistrów. To modele usztywniane, których ogromną zaletą jest wyposażenie w dodatkowe przegródki, np. na wodę. Pozwalają też dziecku poczuć się jak prawdziwy starszak! Są jednak cięższe od materiałowych, dlatego nie będą odpowiednie dla trzylatków i czterolatków.

 • Pojemność plecaka dla przedszkolaka

O tym, jaką pojemność powinien mieć plecak dla przedszkolaka, decydują indywidualne czynniki. Zastanów się więc, jakie przedmioty maluch będzie do niego pakował przez cały okres przedszkolny. Im więcej zapiszesz ich na liście, na tym bardziej pojemnego plecak szukaj. Nie ma jednak sensu kupować modelu mocno na wyrost, bo każde dodatkowe centymetry wpływają na większą wagę. Staraj się tak dobrać pojemność plecaka, by odpowiadał na indywidualne potrzeby twojego dziecka, a przy tym nie stał się dla niego za mały po kilku miesiącach.

 • Konstrukcja plecaka do przedszkola

Kupując plecak dla przedszkolaka zwróć uwagę na poziom regulacji szelek, a także wyposażenie ich w miękkie poduszki zapobiegające otarciom ramion. Równie istotna będzie jakość materiału oraz wytrzymałość szwów, by plecak posłużył dziecku przez cały okres przedszkolny. Zrezygnuj z modeli w stylu vintage, które są wiązane na sznurki, ponieważ kilkulatek zdecydowanie szybciej poradzi sobie z zamkiem błyskawicznym.

 • Wymiary plecaka dla przedszkolaka

Plecak dla przedszkolaka będzie mu służył wyłącznie do noszenia swoich skarbów: zabawek, pluszaka, ulubionej książeczki czy kolorowanki, dlatego w zupełności wystarczy model jednokomorowy. By noszenie go było wygodne dla dziecka, powinien być małych rozmiarów i o niewielkiej wadze. Najlepiej sprawdzą się plecaki dla przedszkolaka o szerokości mniejszej niż plecy malucha i nieprzekraczające wagą 10% masy ciała (łącznie z zawartością). Pamiętaj, że model powinien też być odpowiedniej wysokości, takiej, która nie przekracza dolnej linii pleców. Nie ma zatem uniwersalnych wymiarów dla każdego dziecka, natomiast mniej więcej waga plecaka będzie wynosiła między 200 a 350 gramów.

 • Szelki w plecaku dla przedszkolaka

Niezwykle istotnym elementem plecaka do przedszkola są jego szelki, które powinny być jak najbardziej komfortowe dla malucha. Warto wybrać model z regulowanymi szelkami, by móc dopasować plecak do dziecka i zapewnić odpowiednie ułożenie na plecach. Szelki powinny też być wykonane z miękkiego materiału, by nie wbijały się w delikatną skórę przedszkolaka. Bardzo przydatnym elementem szelek są odblaskowe paski, które zwiększają widoczność dziecka.

Czy plecak na kółkach to doby wybór dla przedszkolaka?

Plecak na kółkach dla przedszkolaka to temat złożony. Z jednej strony odciąża malucha, bo nie musi on nosić zabawek i niezbędnych przedmiotów na plecach, z drugiej strony wymaga od niego ciągnięcia za sobą dosyć ciężkiego bagażu (ze względu na wbudowany stelaż). Co więcej, o takim plecaku dziecko może zwyczajnie zapomnieć. Trzeba mieć też na uwadze, że kółka nie sprawdzą się podczas wycieczki, gdy maluch będzie musiał ciągnąć go za sobą po nierównej powierzchni.

Wybór plecaka dla przedszkolaka w dużej mierze uzależniają takie czynniki, jak jego przeznaczenie, wiek i rodzaj rzeczy, które będzie w nim trzymał. Obejrzyj ze swoim dzieckiem kilka modeli i wspólnie wybierzcie najlepszy!

TOP 6 plecaków dla przedszkolaka

Plecak dla przedszkolaka Teddy Panda Astrabag

 • Wymiary: 32 x 22 x 10 cm
 • Pojemność: 5 litrów
 • Waga: 225 g

Ten uroczy plecak z motywem pandy podbije serce niejednego przedszkolaka, a za sprawą ergonomicznych rozwiązań spodoba się też rodzicom. Niewielkie wymiary i waga sprawiają, że to model, który nie obciąży zbytnio pleców dziecka. Plecak wyposażono w 2 komory – większą i mniejszą oraz boczną kieszonkę z siatki na butelkę z napojem. Materiał jest wodoodporny, co stanowi dużą zaletę. Najważniejsze jednak są plecy i regulowane szelki, które wykonano z miękkiego materiału. Jest też wygodny uchwyt ułatwiający przenoszenie plecaka oraz elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo dziecka.

 

Plecak dla przedszkolaka Teddy Panda Astrabag

 

Plecak dla przedszkolaka Cleo i Frank, Derform

 • Wymiary: 29 x 23 x 14 cm
 • Waga: 230 g

Idealny plecak dla przedszkolaka uwielbiającego kolor różowy. Model Cleo i Frank ze ślicznym pieskiem ma podobne funkcjonalności, co poprzedni – są dwie komory i siateczka na bidon, wygodny uchwyt do przenoszenia plecaka. Dziecku z pewnością spodobają się zapięcia zakończone serduszkami. Na wygodę użytkowania wpływają miękkie, regulowane szelki wykonane z materiału przepuszczającego powietrze.  

 

Derform, Plecak dla przedszkolaka Cleo i Frank, Pies

 

Mały plecak dla przedszkolaka Pusheen The Cat Gold

 • Wymiary: 28 x 22 x 13 cm
 • Pojemność: 8 litrów
 • Waga: 200 g

To model o podobnych wymiarach, co poprzednie, ale z nieco większą pojemnością przy bardzo małej wadze. Motyw z popularnym kotkiem Pusheen w minimalistycznej złoto-czarnej kolorystyce wpadnie oko przedszkolakowi. Plecak ma jedną większą komorę, w której znajduje się mała kieszonka oraz drugą mniejszą komorę na drobiazgi. Również został wykonany z wodoodpornego materiału i wyposażony w regulowane szelki, ale nie są one wykonane z miękkiego materiału. Ogromną zaletą jest usztywniony gąbką korpus plecaka. Jest też uchwyt do przenoszenia. Na plus są również uniwersalna budowa i wygląd plecaka, które umożliwiają korzystanie z niego na długo po zakończeniu przedszkola, np. podczas wycieczek szkolnych.

 

Mały plecak Pusheen The Cat Gold

 

Plecak dla przedszkolaka Game, Derform

 • Wymiary: 29 x 23 x 14 cm
 • Waga: 245 g

Ten zielony plecak dla przedszkolaka zachwyci małego fana gier. Budową nie różni się znacząco od poprzednich plecaków – ma jedną większą komorę i jedną mniejszą, boczną kieszeń na picie oraz uchwyt do wygodnego przenoszenia. Szelki są regulowane, wykonane z miękkiego, przepuszczającego powietrze materiału. Plecak jest lekki, wygodny i modny.

 

Derform, Plecak dla przedszkolaka Game

 

Plecak do przedszkola Psi Patrol, St.Majewski

 • Wymiary: 27 x 23 x 8 cm
 • Pojemność: 5 litrów
 • Waga: 225 g

Plecak z motywem ulubionego bohatera z bajki z pewnością zachęci malucha do pójścia do przedszkola. Warto więc wybrać model z popularnego „Psiego Patrolu” z pieskiem Marshallem na froncie. Grafika w 3D jeszcze bardziej uatrakcyjnia model. To pierwszy plecak w naszym zastawieniu z jedną główną komorą, ale tak jak pisaliśmy wcześniej, będzie ona wystarczająca dla przedszkolaka. Tym bardziej że plecak ma też dwie boczne kieszonki na napój. Plecak dla przedszkolaka z „Psiego Patrolu” ma uchwyt do przenoszenia, miękkie i regulowane szelki oraz usztywniony przód. Dostępny jest też model ze Skye.

Plecak dla przedszkolaka Pokemon

 • Wymiary: 32 x 26 x 11 cm
 • Waga: 300 g

O takim plecaku marzy z pewnością każdy mały fan „Pokemonów” i uroczego Pikachu. Śliczny żółty model z postacią w 3D będzie dobrym plecakiem dla przedszkolaka głównie za sprawą regulowanych, miękkich szelek i wysokiej jakości materiału. Poza tym ma też uchwyt do przenoszenia oraz jedną większą komorę.

 

Plecak dla przedszkolaka dziewczynki i chłopca żółty Pokemon

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w zakładce Pasje dziecka

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock