Pewnie niejeden rodzic, jeszcze przed narodzinami dziecka obiecywał sobie, że od początku będzie kontrolował ilość zabawek, pojawiających się w domu. Niestety plany planami, ale rzeczywistość najczęściej wygląda inaczej. Okazji do obdarowywania malucha jest mnóstwo: urodziny, imieniny, święta, dzień dziecka. Dla ukochanych dziadków, ulubionych cioć i wujków nawet brak okazji jest okazją do wręczenia drobnego prezenciku dziecku. Do tego dochodzą zabawki odziedziczone po starszych kuzynach i kuzynkach… Uff! Już samo wyliczanie może przyprawić o zawrót głowy. Utrzymanie wszystkiego w porządku stanowi wyzwanie. Często dodatkowym problemem jest fakt, że dziecięcy pokój to jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu. Na szczęście wszystkiemu można zaradzić. Wystarczy poznać patenty na przechowywanie zabawek w małym pokoju dziecka.

Wykorzystaj każdą przestrzeń do przechowywania

Nie odkryjemy Ameryki, mówiąc, że każdy centymetr kwadratowy małego pokoju dziecka warto wykorzystać do przechowywania. Mądre zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że na co dzień nie będzie się odczuwać przytłaczającej ilości zabawek. Wszystko zyska swoje miejsce. W tym celu możesz użyć nawet drzwi, wieszając na nich praktyczny organizer z kilkoma kieszeniami.

Wykorzystaj też przestrzeń pod łóżkiem, nawet jeśli nie jest ono wyposażone w skrzynię lub szuflady do przechowywania. Możesz wsunąć pod nie odpowiednio dopasowane pudełko. Rozejrzyj się, czy za drzwiami, na parapecie okna albo pod biurkiem nie ma dodatkowego miejsca, by postawić nawet niewielkie pudełko na zabawki.

 

Pudło penny scallan

 

Wybieraj funkcjonalne meble 2w1

By zyskać jak najwięcej miejsca do przechowywania zabawek w małym pokoju dziecka, postaw na funkcjonalne meble. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju skrzynie, ławeczki i pufy ze schowkami. Niewielka skrzynia na zabawki z siedziskiem i oparciem to idealny przykład praktycznego rozwiązania typu 2w1, które doskonale pasuje do małego pokoju dziecka. Innym oryginalnym pomysłem jest połączenie niskiego regału z siedziskiem. W efekcie powstaje wygodny puf z miejscem do przechowywania.

 

Skrzynia na zabawki

 

Pojemniki, pudła, kosze i koszyczki na zabawki

Klasycznym pomysłem na przechowywanie zabawek w małym pokoju jest wykorzystywanie wszelkiego rodzaju pojemników. Plastikowe pudełka z pokrywką można ustawiać na sobie, w ten sposób oszczędzając miejsce na podłodze. Warto zainwestować w kilka dekoracyjnych koszy i pudełek, które ozdobią dziecięcy pokój, a przy okazji wiele zmieszczą. Bardzo popularne są wysokie okrągłe kosze z materiału, do których można wrzucić nawet większe i nieforemne zabawki. Natomiast rozwiązaniem niskobudżetowym jest wykorzystanie kartonowych pudełek do przechowywania.

 

Pudełko ozdbne do przechowywania zabawek

 

Pojemniki z przegródkami na drobiazgi

Hitem są niewielkie pojemniki z przegródkami, które pozwalają przechowywać drobiazgi, np. klocki, koraliki do tworzenia biżuterii, resoraki itp. Takie rozwiązanie ułatwia zachowanie porządku w zabawkach i zmniejsza ryzyko zgubienia małych elementów. Zwłaszcza że tego rodzaju pudełeczka są wyposażone w pokrywkę.

 

Pudło 6 litrów

 

Trzymaj zabawki w zasięgu dziecięcych rączek

Porządkując pokój dziecka, zastosuj jeszcze jedno rozwiązanie, które sprawdza się bez względu na metraż. Zabawki powinny znajdować się w zasięgu rąk malucha, tak by nie musiał wspinać się po nie po meblach. To ważne ze względów bezpieczeństwa, ale też ułatwia dziecku zachowanie porządku. Łatwiej bowiem odłożyć zabawki z powrotem na miejsce, jeśli będzie to najniższa szuflada w komodzie albo pudełka do przechowywania, które stoją na podłodze.

Jeśli to możliwe, warto też zorganizować osobną przestrzeń do zabawy. To może uchronić przed roznoszeniem zabawek po całym domu. Idealnie byłoby przeznaczyć na to osobny pokój, tworząc bawialnię. Ale nawet niewielki kącik wygospodarowany we wspólnej przestrzeni, a przede wszystkim dobrze zorganizowany pokój dziecięcy sprawi, że zabawki częściej będą wracać na swoje miejsce po skończonej zabawie, a w jej trakcie nie będą wychodzić na cały dom.

 

Kosz na zabawki

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią ci przechowywanie zabawek w małym pokoju i dzięki temu wszyscy domownicy odzyskają uporządkowaną przestrzeń do życia. Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com