Dziecięcy pokój to przestrzeń, która powinna sprzyjać relaksowi i zabawie, a jednocześnie stymulować malucha do rozwoju na różnych poziomach – manualnym, umysłowym. To jego królestwo, gdzie może poczuć się w pełni swobodnie i zapraszać innych małych gości do wspólnej zabawy. Wystrój pokoju dla małego chłopca, jak i dziewczynki, powinien być dostosowany do dziecięcych upodobań i wyobraźni, a jednocześnie – funkcjonalny i przystosowany do potrzeb malucha. Różnorodność mebli i akcesoriów dostępnych w sklepach pozwala wspaniale urządzić nawet niewielkie przestrzenie.

Pokój do chłopca 7 lat uświetni namiot tipi do pokoju dziecka

W przypadku chłopca podobnie jak dziewczynki, planowanie wystroju powinno się zacząć od podstawowych elementów – a mianowicie doboru kolorów i umiejętnego rozmieszczenia mebli. Dzięki temu pokój będzie nie tylko uroczy, ale również funkcjonalny. W przypadku pokoju dziecięcego, służącego jednocześnie jako przestrzeń do odpoczynku, nauki i zabawy, drugi aspekt jest szczególnie istotny.

Strefa dziecka design empik

Pokój dla chłopca – dobór kolorów

Dziecięce pokoje z zasady powinny być jasne i utrzymane w pogodnych barwach. Dzieci lubią kolory. Oddziałują one na ich wyobraźnię i rozwijają kreatywność. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne, mogą nadmiernie stymulować energię dziecka. W związku z tym w pokoju, którego ściany pomalowano na ognistą czerwień czy cytrynową żółć, maluch może mieć problemy z zasypianiem i nadmiernym rozproszeniem. Najlepiej więc szukać kompromisu, wybierając nieco złagodzone barwy.

Jakie kolory znakomicie uzupełnią pokój dla chłopca od 3 lat? Dobrym pomysłem mogą być odcienie słoneczne, stonowane zielenie, czy też głęboki odcień indygo zestawiony z bielą. Jeśli lubisz minimalizm, biel również sprawdzi się świetnie, stanowiąc znakomite tło dla kolorowych akcesoriów.

pościel dino

Tapety w urocze dziecięce wzory to rozwiązanie krótkotrwałe – maluch szybko wyrośnie ze słodkich misiów czy samochodzików i zacznie domagać się czegoś bardziej „dorosłego”. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć dodatkowych wydatków, warto od razu postawić na pokrycie ścian uniwersalnym kolorem, który będzie pasował zarówno do sypialni dla chłopca, który ma 3 latka, jak i tego, który ma 7 lat.

Atmosferę sprzyjającą dziecięcej wyobraźni możesz wykreować, inwestując w odpowiednie dekoracje do pokoju chłopca – od fantazyjnej pościeli po naklejki naścienne.

Półka chmurka miętowa

Meble do pokoju dla chłopca – czym kierować się przy ich doborze?

Urządzając pokój dla małego chłopca w wieku 3 lat, musisz wziąć pod uwagę, że kiedyś musi dorosnąć a wtedy meble w fantazyjnych kształtach, przestaną zdawać egzamin. Dlatego lepszym rozwiązaniem niż kreowanie fantazyjnych wnętrz, które spodobają się maluchom, ale większym dzieciom – już niekoniecznie, jest stworzenie dość neutralnej bazy i wykreowanie odpowiedniej atmosfery za pośrednictwem akcesoriów.

Półka na książki designerska

Pokój dla chłopca trzylatka – jakie meble i akcesoria powinny się w nim znaleźć?

Meble do pokoju dla chłopca, który ma 3 latka powinny być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu dla malucha. Warto zakupić meble odpowiednie do wieku, wzrostu oraz funkcjonalne akcesoria. Chłopiec, który ma 3 latka, nie potrzebuje biurka, ani dużej liczby regałów i szafek. Wystarczy oszacować ile mebli będzie potrzebnych do schowania niezbędnych rzeczy, takich jak ubranka, a do tego pomyśleć skrzyniach, które pomieszczą różnego rodzaju zabawki, a także miniaturowym stoliku i krzesełkach, przy których będzie mógł praktykować rysowanie czy inne manualne zabawy. W porządne biurko warto zainwestować, gdy maluch osiągnie wiek szkolny.

Dobierając meble i akcesoria dla malucha, warto zwrócić uwagę na ich wykończenie i materiał wykorzystany w procesie produkcyjnym. Przede wszystkim powinny mieć one obłe krawędzie, co minimalizuje ryzyko skaleczeń i innego rodzaju kontuzji. W przypadku pokoju dla trzylatka najlepiej sprawdzą się mebelki plastikowe ze względu na swoją lekkość. Jeśli pomieszczenie jest małe, umożliwia to szybkie dostosowywanie go do potrzeb chwili.

Kosz 3 sprouts

Trzyletni maluch potrzebuje przede wszystkim przestrzeni do bezpiecznej i komfortowej zabawy. Jakie akcesoria temu sprzyjają? Dobrym pomysłem może okazać się zakup interaktywnej maty edukacyjnej, wyposażonej w szereg akcesoriów sensorycznych. To świetny sposób na stymulację ciekawości świata i naukę poprzez zabawę.

Gdy maluch przekroczy granicę wiekową trzech lat, warto zainwestować w porządne łóżko na najbliższe lata – najlepiej z materacem wykonanym z termoplastycznej pianki, dopasowującej się do rozwijającego się kręgosłupa.

Pokoj chłopca strefa desingu

Pokój dla chłopca w wieku 4-7 lat – wskazówki aranżacyjne

Szukasz akcesoriów do pokoju dla chłopca w wieku 4–7 lat? W tym wieku dziecko intensywnie rozwija nowe umiejętności związane z czytaniem, pisaniem i czynnościami manualnymi, dlatego warto rozejrzeć się za odpowiednimi regałami na książki, z których dziecko samo będzie mogło wybierać interesujące go lektury, podkładkami na biurko i komfortowym oświetleniem. To też czas na inwestycję w pierwsze krzesełko regulowane, które można łatwo dostosować do potrzeb szybko rosnącego dziecka poprzez regulację wysokości.

Dywan lama

Pokój dla chłopca 7 lat – jakie meble warto uwzględnić w aranżacji?

Siedmiolatek to już duży chłopiec, którego pokój powinien być dostosowany nie tylko do zabawy i odpoczynku, ale również nauki. Odrabiając zadania domowe i przygotowując różnego rodzaju prace manualne, dziecko będzie potrzebować dobrze przystosowanego do jego potrzeb wyposażenia. Mowa tu nie tylko o biurku z szufladami i regulowanym ergonomicznym krześle, ale również regałach i większym łóżku. Biurko należy ustawić w taki sposób, aby z lewej strony miało źródło naturalnego światła. Po zmroku maluch może korzystać z regulowanej lampki (pamiętaj, by wybrać model z regulacją natężenia), ale w dzień polega na świetle naturalnym.

Lampka na biurko dla dziecka

Warto przemyśleć cały układ mebli – nie tylko umiejscowienie biurka. W tym wieku, gdy dziecko nie tylko bawi się i odpoczywa w swoim pokoju, ale również się w nim uczy, konieczne jest wyraźne rozgraniczenie stref. Wydziel przestrzeń rekreacyjną, wypoczynkową i do nauki, unikając stawiania biurka koło łóżka czy skrzyń z zabawkami.

W przypadku małego pokoju warto rozważyć rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić nieco miejsca. Dobrym pomysłem mogą okazać się wysuwane szuflady czy skrzynie pod łóżkiem bądź wiszące półki pokrowce, które łatwo zamontować i zdemontować w razie potrzeby.

Urządzając pokój dziecka, warto mieć na uwadze, że jego potrzeby zmieniają się dość dynamicznie. Dlatego najlepiej stworzyć bazę, którą będziesz stopniowo uzupełniać o kolejne meble i akcesoria, bez konieczności ich całkowitej wymiany. W dobrze urządzonym pokoju maluch będzie doskonale się rozwijał.

Pokój diziecięcy strefa designu

Więcej podpowiedzi znajdziesz w naszym dziale Urządzam i dekoruję.

zdjęcie okładkowe: źródło shutterstock.com