W mądrym sortowaniu i przechowywaniu LEGO chodzi o kilka rzeczy. Po pierwsze, o zachowanie na co dzień porządku w domu. Po drugie, o łatwy dostęp do klocków i wygodne budowanie. Po trzecie, o sprawne porządkowanie wszystkich elementów po skończonej zabawie. Z pomocą przychodzą specjalne pojemniki, niektóre z kolekcji LEGO. Znalezienie odpowiednich pudełek to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze zastanowić się nad metodą, zgodnie z którą klocki zostaną posegregowane. Dla każdego inne rozwiązanie może być najlepsze.

Podział na serie klocków LEGO

Najbardziej oczywisty wydaje się pomysł, aby podzielić klocki zgodnie z seriami. Tym sposobem do jednego pudełka do przechowywania trafi LEGO Friends, do kolejnego LEGO Star Wars, a do jeszcze innego LEGO Duplo. W ten sposób szybko znajdziesz zestawy z kolekcji, której właśnie potrzebujesz. Takie przechowywanie ułatwiają specjalne zestawy LEGO np. z serii Classic do kupienia w komplecie ze specjalnym dużym pojemnikiem w kształcie inspirowanym klasycznym klockiem.
 

Jak przechowywać LEGO? Sprawdź pudełko na klocki Classic
 

Podział na kolory

Warto podzielić klocki zgodnie z kolorami. Będzie jeszcze prościej, jeśli jesteś fanem jednej serii, np. LEGO City, LEGO Technic czy LEGO Ninjago, ponieważ dominuje w nich konkretna kolorystyka. Łatwo więc można odseparować elementy zielone, czerwone, białe, czarne, żółte, szare, brązowe, niebieskie. Oczywiście jeden kolor często występuje w kilku odcieniach. Rozsądne wydaje się połączenie ich razem, np. umieszczając w jednym pojemniku do przechowywania wszystkie jasno- i ciemnoszare klocki. Można też zdecydować się na mniej szczegółowy podział, tworząc mieszane zbiory, np. umieszczając w jednym pudełku klocki niebieskie, zielone i żółte, w drugim ciemne, czyli czarne, brązowe i szare, w trzecim czerwone, a w czwartym białe.
 

pudełko LEGO mini vox
 

Podział na rodzaje elementów

Kolejny popularny jest podział ze względu na rodzaje klocków. Chodzi o to, aby oddzielić elementy, które pełnią różne funkcje, np. płytki konstrukcyjne, koła do pojazdów, minifigurki, przezroczyste klocki, okna oraz drzwi itd. Warto wygospodarować oddzielne pudełka do przechowywania LEGO na te elementy, które są specyficzne i z jakiegoś powodu trudno je przydzielić do konkretnego zbioru, a których znowu nie ma aż tak dużo w całej twojej kolekcji. A co z drobiazgami, takimi jak światła samochodów w postaci okrągłych, przezroczystych klocków o średnicy kilku milimetrów? Na nie też trzeba znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania. Idealnie sprawdzi się jeden pojemnik z kilkoma przegródkami.
 

Pudełko LEGO
 

Pudełka do przechowywania LEGO

Aby zmobilizować samego siebie lub domowników do segregowania i porządkowania klocków LEGO, można zaopatrzyć się w specjalne pudełka. Wyglądają znacznie ciekawiej niż zwykłe, uniwersalne organizery. Mowa o serii pojemników zaprojektowanych przez twórców LEGO. Pudełka i szufladki inspirowane wyglądem klocków można swobodnie łączyć ze sobą, tworząc kolorowe konstrukcje do przechowywania. Równie oryginalną i praktyczną ozdobą pokoju fana LEGO będzie pojemnik w kształcie głowy minifigurki! Z takimi akcesoriami utrzymanie porządku nawet w największej kolekcji klocków będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.
 

pojemnik LEGO główka ludzika
 

Który pomysł na segregowanie i przechowywanie klocków LEGO podoba ci się najbardziej? Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: materiały promocyjne LEGO / Zestaw LEGO Classic 90 lat zabawy, 11021