W ramach tej dyskusji chcielibyśmy porozmawiać o filozofii samoograniczenia. Czy możliwe jest, aby wspólnym mianownikiem łączącym jednostki i umożliwiającym ich samoorganizację nie były narzucone z góry kategorie państwa czy narodu, ale raczej  współdzielona wrażliwość etyczna? Polegałaby ona na etyce samoograniczenia, empatii emocjonalnej i poznawczej jako nowym kleju społecznemu i przekonaniu, że Ziemia należy do wszystkich istot.

 

Ewa Wanat – dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka reportaży, w 2011 r. jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób w Polsce wg tygodnika „Wprost”. Była przez 10 lat redaktor naczelną Radia TOK FM, a później redaktor naczelną Polskiego Radia RDC. Opublikowała zbiór wywiadów „Biało-czarna” z przedstawicielami obu stron polskiej barykady czy polskich plemion, jak mówią niektórzy, by poszukać punktów wspólnych – z sukcesem. Jej najnowsza książka „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie” została uhonorowana Nagrodą im. Beaty Pawlak.

 

Łukasz Długowski – podróżnik, dziennikarz, bloger, organizator wycieczek i wypraw. Czasem króciutkich, w obrębie Warszawy, albo nieco dłuższych, jak tropienie wilków w Beskidzie Żywieckim. Twierdzi, jest „genetycznie uzależniony od miejsc niepopularnych i położonych poza szlakami”. Jego relacje można znaleźć w różnych mediach papierowych i elektronicznych oraz na blogu Mikrowyprawy, a także w książce „Mikrowyprawy w wielkim mieście”.

 

Iwona Krępic – liderka społeczności lokalnej w Stepnicy na Pomorzu Zachodnim, prezes zarządu Stepnickiej Organizacji Turystycznej Nie Tylko dla Orłów. Wraz z mężem przeniosła się ze Szczecina do wioski Kopice nad Zalewem Szczecińskim i zakochała się w tych wciąż dzikich terenach, gdzie żyje i rozmnaża się m.in. orzeł bielik. Wraz z mężem i grupą lokalnych aktywistów wywalczyła wprowadzenie w okolicy Kopic obszaru odtwarzania dzikiej przyrody. Jest liderką polskiej odsłony inicjatywy Rewilding Europe.

 

Diana Lelonek – artystka wizualna, w swoich pracach często łączy fotografię z instalacją i bioartem. Laureatka Paszportu „Polityki” 2018 za „oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja” oraz „sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”. Uważa, że rolą artystów jest zaproponowanie nowej wizji świata. Jako medium chętnie wykorzystuje ostatnio rośliny, na przykład w takich projektach jak „Rozkwit” i „Hałda rokitnikowa”.

 

Areta Szpura – popularna blogerka, stylistka, współtwórczyni marki odzieżowej Local Heroes, której ubrania nosili Justin Bieber, Miley Cyrus, Rihanna i Ellie Goulding. Po pięciu latach niesamowitych sukcesów pożegnała się z przemysłem modowym i zajęła... ratowaniem planety. Zaczęła od akcji „Tu pijesz bez słomki”, by dojść do propagowania stylu życia „less waste”. Nie „zero”, bo „less” jest bardziej, jej zdaniem, realne. Do księgarń właśnie trafił napisany przez nią poradnik „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”.

 

Lokalizacja:

Teatr Powszechny | Duża Scena

ul. Zamoyskiego 20, Warszawa