apostrof

międzynarodowy festiwal literatury

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literaturyto dziesiątki spotkań, dyskusji i innych wydarzeń literackich organizowanych przez Empik w podziękowaniu dla czytelników. To jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych literaturze, które ponadto jako jedyne odbywa się jednocześnie w aż siedmiu miastach.

Rdzeń programu Apostrofu stanowią wydarzenia stołeczne skupione wokół Teatru Powszechnego w Warszawie. Goście festiwalu – polscy i zagraniczni autorzy – spotykają się z publicznością także w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu oraz Szczecinie.

Organizatorzy co roku zapraszają do współtworzenia festiwalu pisarza lub pisarkę. Kuratorami dwóch pierwszych edycji byli Sylwia Chutnik (2016) oraz Szczepan Twardoch (2017), w edycji 2018 jest nim Jacek Dehnel. Podobnie co roku inny artysta współtworzy oprawę wizualną festiwalu. Dotąd byli to Tymek Borowski (2016) i Radek Szlaga (2017) a oprawę aktualnej edycji przygotowała Małgorzata Gurowska.

Festiwal z pewnością wyróżnia się także ilością premier festiwalowych, które wydawcy – partnerzy festiwalu – przygotowują na czas Apostrofu. Co roku jest ich przynajmniej kilkanaście a ich autorzy stanowią ważną część programu festiwalu. Każdej edycji festiwalu towarzyszą też wydarzenia specjalne jak cykl koncertów w klubie festiwalowym, specjalna kuchnia festiwalowa mająca swoje korzenie w książkach czy cykle tematycznych dyskusji zaproponowanych przez kuratora danej edycji. Gośćmi dotychczasowych edycji Apostrofu byli m.in. Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, David Lagercrantz, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska czy Jerzy Pilch.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.