Wakacyjne podróże w powiększonym gronie to czasem nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Podczas długiej i nużącej wyprawy dziecko może zasnąć, może się też jednak zdarzyć, że twoja pociecha źle zniesie nową sytuację. Podczas długiej podróży prawdopodobnie malec będzie płakać i denerwować się. Taki nastrój szybko udzieli się pozostałym pasażerom samochodu i wycieczka przebiegnie w nerwowej atmosferze. Wcale nie musi tak być. Poznaj sprytne triki rodziców na to, aby wspólna podróż samochodem z niemowlakiem przebiegła bezproblemowo!

Wakacje z niemowlakiem – czym różnią się od urlopu we dwoje?

W momencie, kiedy zostaliście rodzicami, skończył się pewien etap waszego życia, w którym byliście odpowiedzialni tylko za siebie. Nie oznacza to absolutnie, że teraz musisz zrezygnować ze wspólnych wyjazdów – zmienił się jedynie sposób, w jaki musisz się do nich przygotować. Teraz prawdopodobnie będziesz musiał stać się mistrzem dobrej organizacji, ponieważ powodzenie wyprawy zależy od bardzo wielu czynników. Na większość z nich masz wpływ już na etapie planowania i szykowania się do wyjazdu.

Wyjazd we dwoje to pakowanie toreb, zamawianie noclegu i droga, która zwykle szybko mija. Zazwyczaj każdy wie doskonale, co przyda mu się na wakacjach, potrafi sam się spakować i zadbać o swoje potrzeby. W momencie powiększenia się rodziny, cały proces musi ulec zmianie. Już pewnie zapatrzyłeś się w odpowiedni, bezpieczny i komfortowy fotelik samochodowy dla dziecka. To nie jedyna nowość podczas wspólnych podróży.

Oprócz bagażnika wypełnionego wózkiem, łóżeczkiem turystycznym, zapasem pieluch, ubranek i słoiczków z jedzeniem, z pewnością przyda się też niewielki arsenał dziecięcych zabawek, kocyków i książeczek. Część z nich przyda się już na etapie jazdy samochodem na docelowe miejsce urlopu. Aby zachować łatwy dostęp do bagażu dziecka, dobrze jest spakować go w osobną torbę podróżną. Łatwo ją odróżnisz od walizek pozostałych uczestników wycieczki, gdy będzie ona ozdobiona wzorem z ulubionymi bohaterami bajek.

Podczas pakowania uwzględnij indywidualne potrzeby twojego dziecka. Nie zapomnij wziąć ze sobą ulubionych zabawek malucha. Czasami dzieci mają ukochane kocyki czy pluszaki, bez których nie potrafią zasnąć. Zabranie takich akcesoriów to absolutna konieczność.

dolce Vita Pure Plecak Jamaica La Millou

Jak zapobiegać nudzie podczas podróży – wakacje z małym dzieckiem

Dzieci nie lubią nudy. W przeciwieństwie do dorosłych, swoje niezadowolenie potrafią wyrażać bardzo dobitnie i głośno. Maluchom niełatwo jest wytrzymać wielogodzinnej podróży samochodem, podczas której są unieruchomione w swoim foteliku. Dlatego pierwsze wakacje z niemowlakiem są często źródłem niepotrzebnego stresu dla opiekunów.

Dobrze jest tak zaplanować przejazd, aby wypadł on akurat w czasie drzemki szkraba. Jest duża szansa, że monotonny ruch i dźwięki wydawane przez samochód uśpią malucha. Jeśli twoje dziecko nie zasypia podczas jazdy, pamiętaj, żeby przewidzieć kilka postojów na trasie. Będziesz mógł wyjąć pociechę na chwilę z fotelika, przejść się z nią, nakarmić na spokojnie. Z takiej przerwy też ucieszą się rodzice, ponieważ zyskają chwilę odprężenia i możliwość odpoczynku.

Przekąski najlepiej jest mieć zawsze pod ręką, spakowane w wygodną torbę na lunch. Dzięki temu zarówno dziecko, jak i rodzice będą mieli łatwy dostęp do jedzenia i picia podczas postojów. Będziesz się pewniej czuć, jeśli podczas pierwszych podróży nawet picie podasz podczas postojów, a nie podczas jazdy, ponieważ może się to skończyć niebezpiecznym zakrztuszeniem się.

Skip Hop, Zoo, Termos, Lisek

Kiedy jest dobry czas na pierwszą podróż z dzieckiem?

Wyjazd na wakacje z kilkumiesięcznym niemowlęciem nikogo specjalnie nie dziwi. Są też rodzice, którzy tuż po powiększeniu się rodziny zastanawiają się, kiedy wybrać się w pierwszą podróż z noworodkiem. Gdy dziecko jest bardzo małe, takie wyprawy najlepiej jest uzgodnić z pediatrą, który opiekuje się naszym szkrabem. Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań, aby podróżować nawet z bardzo małym niemowlęciem. Nie mniej jednak lepiej jest trzymać rękę na pulsie i skonsultować swój pomysł ze specjalistą. Jeśli lekarz nie widzi przeszkód i czujesz się na siłach jechać samochodem na wycieczkę z malutkim dzieckiem, śmiało ruszaj w drogę.

Pamiętaj tylko o dobrze skompletowanej apteczce podróżnej z uwzględnieniem specyficznych potrzeb najmłodszego członka wyprawy. Muszą się w niej znaleźć odpowiednie dla niemowląt środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, żel na bolesne ząbkowanie, plastry, płyn do odkażania ran i wszystko to, czego będzie potrzebować twoja pociecha podczas wyjazdu wakacyjnego.

MimiNu, Kocyk, 75x100 cm + Poduszeczka z uszami, Papugi, Minky, Zieleń/Zieleń nepalska

Jak umilić dziecku czas spędzony w aucie – pierwsza podróż z niemowlakiem

Do samochodu warto spakować książeczki, które lubi nasze dziecko. Możesz też zabrać ze sobą całkiem nowe zabawki. Jest duża szansa, że malec zainteresuje się nieznanymi do tej pory przedmiotami i skupi się na nich na dłuższą chwilę. Podczas podróży dobrze sprawdzają się książeczki ze sztywnymi stronami, które nie ulegną zniszczeniu podczas jazdy. Możesz także postawić na zestawy aktywizujące. Maluch zajęty odkrywaniem okienek lub przesuwaniem elementów nawet nie zauważy, jak szybko minie mu czas podróży.

Zwierzęta. A kuku. Książeczka kontrastowa

Pierwsze wakacje z niemowlakiem – dobra organizacja to podstawa

Teraz już wiesz, jak należy przygotować się na pierwszą podróż z niemowlakiem. Zaopatrz się we wszystkie niezbędne akcesoria, aby przetrwać ten czas. Przydadzą się książeczki, zabawki, akcesoria i ubranka spakowane do osobnej torby. Nie zapomnij o częstych postojach, a do torby na lunch spakuj zapas napojów i ulubionych przekąsek malucha.

Cieszcie się wspólną podróżą i zachowajcie spokój oraz dobry humor. Aby łatwiej przetrwać gorsze chwile, już na etapie planowania zadbaj o każdy szczegół. Nawet krótka podróż da ci bezcenne doświadczenia, a każdy kolejny wyjazd będzie łatwiejszy pod względem organizacyjnym. W końcu dojdziesz do perfekcji, a twoje pierwsze wakacje z niemowlakiem staną się źródłem jedynie radosnych wspomnień.

Więcej artykułów o podróżach z dzieckiem znajdziesz w dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.