Co wybrać – wózek wielofunkcyjny czy klasyczną lekką spacerówkę? 

Często zdarza się tak, że rodzice, którzy decydują się na pierwszy wózek, kupują wersję wielofunkcyjną. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż do jednego stelaża można przymocować gondolę dla niemowlaka, ale także siedzisko do spacerówki dla starszego już dziecka. Jednak tego typu wózki wiążą się z jednorazowo większym wydatkiem. Są one również sporo cięższe i większe, więc mogą sprawiać kłopot np. przy wnoszeniu ich po schodach czy wkładaniu do bagażnika. Dlatego też klasyczne spacerówki wydają się być idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na lekkim, zwrotnym i kompaktowym sprzęcie, który posłuży przez około 2-3 lata. Na co dokładnie warto zwrócić uwagę przy wyborze takiej spacerówki?

 

 

Wózki spacerowe

 

Gdzie można wykorzystać wózek typu spacerówka? 

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, gdzie będziesz jeździć z dzieckiem na spacery. Czy będą to sklepy, centra handlowe oraz miejsca ze ścieżkami wyłożonymi płytami betonowymi lub wylane asfaltem? Czy może planujesz spacery po nieuregulowanych trasach, ścieżkach w lesie lub drogach gruntowych?

Jeśli przeważać będzie opcja pierwsza, to możesz wybrać typową spacerówkę na mniejszych gumowych lub piankowych kołach. Natomiast gdy częściej będziesz spacerować po nierównych terenach, to lepiej unikaj klasycznych parasolek, a zwróć uwagę na modele z większymi kołami (najlepiej pompowanymi) oraz z solidną amortyzacją. Atutem będą również zamontowane na kołach błotniki. Alternatywą są wózki spacerowe, które posiadają przednie koła mniejsze, a tylne większe, na których można oprzeć ciężar konstrukcji przy trudniejszych trasach.

 

Lionelo, Annet, Wózek spacerowy, Ciemnoszary, duże koła + moskitiera + ocieplacz na nóżki

 

Co wpływa na komfort dziecka w spacerówce? 

Najlepsze spacerówki to takie, w których jest szeroki zakres regulacji oparcia oraz podnóżka. Jest to przydatne szczególnie gdy dziecko lubi zasypiać podczas spaceru. Maluchy w takiej sytuacji często śpią w spacerówce w niewygodnej pozycji siedzącej. Aby jego główka nie opadała bezwładnie na boki, warto odchylić oparcie nawet na płasko, o ile oczywiście siedzisko posiada taką funkcję. Warto także pamiętać, iż wózek będzie służył przez kilka sezonów, więc powinien gwarantować sporo miejsca dla dziecka w kołderce lub śpiworku w miesiącach chłodnych.

 

Chicco, Kwik.One, Wózek, Beżowy

 

Na wysoki komfort podróżowania wpływa również kilkustopniowa regulacja podnóżka. Najczęściej nie kupuje się spacerówki na parę miesięcy, tylko na kilka lat. W takim wypadku dobrze jest wybrać sprzęt, który będzie „rósł” wraz z brzdącem. Dzięki zmianom ustawienia podstawki pod nóżki, malec nie będzie szurał bucikami po ziemi, gdy już podrośnie.

Kolejny element, który podniesie standardy podróżowania dziecka w spacerówce to materiał, z jakiego wykonane jest pokrycie wózka. Mowa tu nie tylko o hipoalergicznej, oddychającej tkaninie, która jest łatwa w czyszczeniu. Poleca się takie, które posiadają filtry UV, w szczególności w budce. Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest bardzo ważna, dlatego obszerna budka zasłaniająca malucha nawet wtedy, gdy jest w pozycji leżącej, będzie zdecydowanym atutem. Dodatkowo można wybrać opcję z okienkiem.

 

Elodie Details, Mondo, Wózek spacerowy, Desert Rain

 

Nie tylko możliwości modyfikacji układu i materiał wykonania są istotne, gdy bierzemy pod uwagę wygodę spacerówki. Ma na to wpływ również rodzaj zastosowanych pasów bezpieczeństwa. Za najbezpieczniejsze uznaje się 5-punktowe, gdyż najstabilniej utrzymują malucha w fotelu. Wiele modeli posiada pasy otoczone miękkimi ochraniaczami oraz ochroną krokową, co zapobiega otarciom delikatnej skóry dziecka. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo pociechy, warto wybrać wózek z odpinanym pałąkiem. Taka blokada uchroni brzdąca przed zbytnim wychyleniem się z wózka.

 

Kinderkraft, Trig, Wózek spacerowy

 

Co jest ważne dla rodzica przy wyborze lekkiego wózka spacerowego? 

Szukając lekkiego wózka spacerowego, oczywiście skupiamy się na jego wadze. Spacerówki mają tę przewagę, iż są standardowo lżejsze od pierwszego wózka malucha, którego stelaż musi utrzymać fotelik samochodowy wymieniany z gondolą, a czasem nawet siedziskiem do spacerówki. Takie konstrukcje potrafią ważyć nawet po kilkanaście kilogramów.

W przypadku spacerówki mówimy zazwyczaj o 7-9 kg, choć zdarzają się także wersje o wiele lżejsze, nawet 3,2-kilogramowe. Jednak im wózek waży mniej, tym będzie posiadał mniej możliwości i rozbudowanych funkcji, które mogą się później okazać bardzo przydatne, np. wspomniane już rozkładane oparcie i podnóżek, czy też kosz na zakupy, amortyzacja, duże i stabilne koła i inne. Stąd też jeśli zależy ci na wygodzie i wielu funkcjach, lepiej nie przesadzać z poszukiwaniem najlżejszego wózka na rynku i postawić na modele nieznacznie cięższe, ale wygodniejsze i ze stelażem aluminiowym.

 

Cybex, EEZY S, Wózek spacerowy, Rebel Red

 

Następnym parametrem ułatwiającym użytkowanie jest sposób prowadzenia i składania spacerówki. Rodzice często polecają modele, które można kierować jedną ręką. To oczywiste udogodnienie będzie zbawienne, gdy w jednej ręce jest torba, telefon komórkowy czy zakupy, a drugą ręką trzeba bezpiecznie manewrować wózkiem. Również możliwość szybkiego składania wózka jedną ręką do kompaktowych rozmiarów znacznie ułatwia życie. Producenci tworzą wersje, które po złożeniu nadal mogą stać, a dodatkowo zajmują wyjątkowo niewiele miejsca – do tego stopnia, że można je potraktować jako bagaż podręczny w samolocie.

 

Elodie Details, Mondo, Wózek spacerowy, Black

 

O wiele wygodniej prowadzi się także wózki spacerowe posiadające regulację wysokości i kąta nachylenia rączki oraz te, które są wyposażone w głęboki kosz na zakupy. Niektórzy nie wyobrażają sobie także braku uchwytów, na których można by powiesić torby. Takie udogodnienia znacznie odciążają rodzica.

 

Babyactive, Wózek spacerowy XQ, Gold

 

Inny element godny wzięcia pod uwagę przy zakupie lekkiej spacerówki to łatwość podbijania. Polega ona na tym, by z jak najmniejszym wysiłkiem podnieść przednie koła. Jest to niezwykle przydatne, gdy trzeba podsadzić obciążony wózek dzieckiem i zakupami na wysokim krawężniku albo wchodząc do komunikacji miejskiej. Wózki, które lepiej dają się podbijać, mają odchyloną do tyłu budowę. Zawsze dobrze jest najpierw przetestować ten manewr w sklepie, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Na koniec można rozważyć model spacerówki z obracanym siedziskiem. W ten sposób zależnie od potrzeby dziecko będzie podróżowało zgodnie z kierunkiem jazdy albo twarzą do rodziców.

 

Graco, Evo XT, Wózek spacerowy, Black/Grey

 

Jak widać, parametrów, które wpływają na komfort podróżowania w wózku spacerowym, jest ogromna liczba. Te zaprezentowane powyżej, mają znaczący wpływ na rankingi spacerówek. Wystarczy wziąć je pod uwagę, żeby dokonać udanego zakupu - dla dziecka i dla siebie.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Dmitry Zimin