Obowiązek przewozu dzieci w fotelikach

Kodeks drogowy w Polsce zobowiązuje kierowców do zapewnienia bezpiecznych warunków przewożenia dziecka. Powinno ono jeździć w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Obowiązek ten nie jest uzależniony obecnie od wieku, ale od wzrostu. Do niedawna wystarczyło, że dziecko ukończyło 12 lat, aby mogło jeździć już bez fotelika. Obecnie przepisy nakazują, że musi być przewożone w foteliku lub na podkładce, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu, nawet do osiągnięcia pełnoletności. Dotyczy to przy tym wszystkich pojazdów o kategorii: M1, N1, N2 i N3. Wśród nich są oczywiście samochody osobowe.

Przepisy stanowią też, że fotelik powinien być dopasowany do masy i wzrostu przewożonego dziecka oraz spełniać wymogi określone w przepisach Unii Europejskiej lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dzieci w pojeździe. Fotelik musi być montowany w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta.

Doona, Doona+, Mobilny fotelik samochodowy, 0-13 kg, Blush Pink

Mandat nie tylko za brak fotelika

Jeśli w wyniku kontroli drogowej okaże się, że kierowca przewoził dziecko bez fotelika lub podstawki, może on zostać ukarany mandatem w wysokości 150 zł. Taki sam grozi za przewożenie w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia małoletniej osoby. Dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie może być przewożone na przednim siedzeniu, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym. Policja może ukarać kierowcę mandatem nawet wtedy, gdy przewozi on dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu w foteliku, ale źle zamontowanym.

 

Na jaki fotelik dla dziecka się zdecydować?

Według przepisów fotelik powinien być dopasowany do masy i wzrostu dziecka oraz mieć odpowiednie certyfikaty. Fotelik wykorzystywany w Polsce musi mieć między innymi certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04. Wyznaczają one jedynie minimalne standardy, które muszą być spełnione, aby fotelik został dopuszczony do sprzedaży. Wybierając go, warto zwrócić uwagę m.in. na testy konsumenckie, takie jak np. ADAC, NHTSA, AA.

W sprzedaży dostępne są foteliki dla dzieci w różnym wieku – od urodzenia aż do osiągnięcia wieku nastoletniego, gdy zazwyczaj urządzenie to przestaje być potrzebne z uwagi na osiągnięcie wymaganego przepisami wzrostu. Dostępne są foteliki dla kategorii wagowych:

Do tego dostępne są też siedziska służące do przewożenia dzieci starszych, które być może nie mieszczą się już w klasycznych fotelikach z oparciem.

Foteliki samochodowe w przedziale wagowym 0-36 kg wystarczą dziecku od urodzenia do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Są najbardziej uniwersalne, ale i trudno sobie wyobrazić, aby można było w nich bezpiecznie i wygodnie przewozić noworodka. Dla dzieci tuż po urodzeniu przeznaczone są specjalne nosidełka, w których maluch podróżuje z reguły tyłem do kierunku jazdy w pozycji półleżącej. Takie foteliki dostępne są w kategorii od 0 do 13 kg.

Przedział 9-18 kg to rozwiązania dla starszych dzieci, w wieku zwykle od 1 do 3-4 roku życia. Fotelik jest montowany zazwyczaj przodem do kierunku jazdy, a dziecko wpinane jest w niego za pomocą pięciopunktowych, wewnętrznych pasów bezpieczeństwa. Stabilność przypięcia w samochodzie zapewnia dodatkowy pas biodrowy. Podobnie wygląda to w przypadku fotelików od 0 do 18 kg.

Natomiast urządzenia w kategorii wagowej od 15 do 36 kg są przeznaczone dla dzieci starszych, głównie w wieku przedszkolnym i szkolnym, które zapinane są w samochodzie przy użyciu zwykłych pasów bezpieczeństwa. Ważne jest, aby przebiegały one przy zagłówku fotelika oraz przez biodra dziecka.

 

Co z systemem Isofix?

Wielu kierowców przypina samochodowe foteliki pasami bezpieczeństwa fabrycznie montowanymi w aucie. Jednak większą stabilność i zespolenie z konstrukcją pojazdu zapewnia przypięcie fotelika do tzw. systemu Isofix. To system jego trwałego montażu na tylnej kanapie czy na tylnym siedzeniu samochodu. Baza Isofix jest bezpieczna dla dziecka. Zanim kupimy fotelik samochodowy z systemem Isofix, powinniśmy się upewnić, że taki system jest kompatybilny z naszym autem.

Lionelo, Bastiaan, Fotelik samochodowy, 0-36 kg, ISOFIX 360 stopni, Czarno-szary

Foteliki samochodowe godne polecenia

W kategorii wagowej 0-13 kg w aktualnym rankingu fotelików samochodowych stworzonym na podstawie testów ADAC, OEAMTC, AA i ANWB, jedną z najlepszych ocen uzyskał BeSafe iZi Go Modular i-Size. Ma on homologację UN R 129 (i-Size) oraz 5-punktowe pasy z uprzężą z magnesem ułatwiającym wkładanie i wyciąganie dziecka z fotelika. Montaż odbywa się z zastosowaniem innowacyjnego systemu iZi Modular, z którego dziecko korzysta od urodzenia do nawet 4 lat (w parze z większym fotelikiem). Na komfort dziecka wpływa dodatkowe miękkie obicie dookoła zamka i duża, zintegrowana osłona z wywietrznikiem. Rama antyrotacyjna bazy fotelika sprawia, że można wygodnie montować fotelik tyłem do kierunku jazdy.

Besafe, iZi GO, Modular, i-Size, WE, Fotelik samochodowy, 0-13 kg, 07 WE, Zachód Słońca

W kategorii wagowej 9-18 kg warto zwrócić uwagę na fotelik Maxi-Cosi, Pearl Smart iSize, który spełnia najnowsze standardy regulacji R129, posiada szwedzki test PLUS, system ochrony bocznej oraz 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Pozwala na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, a baza fotelika wyposażona jest w specjalną nogę podpierającą, która w przypadku zderzenia pomaga utrzymać fotelik w miejscu. Przeznaczony jest on do użytku z bazą FamilyFix One i-Size.

Maxi-Cosi, Pearl Smart iSize, Fotelik samochodowy, 9-18 kg

Dla większych dzieci, w kategorii wagowej od 15 do 36 kg polecany będzie model fotelika samochodowego Recaro, Monza Nova 2 Seatfix.W jego przypadku o bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy zadbano poprzez System Ochrony Bocznej, który chroni przy bocznych zderzeniach. Ma on wypełnienia z pianki absorbującej energię uderzenia oraz prowadnice na pas barkowy i biodrowy, które wymuszają prawidłowy przebieg pasa. Montowany jest do standardowych pasów bezpieczeństwa i wykorzystuje system mocowania Seatfix.

Recaro, Monza Nova 2 Seatfix, Fotelik samochodowy, 15-36 kg, Xenon Blue

Dobry, właściwie dobrany dla dziecka i prawidłowo zapięty w samochodzie fotelik zapewni mu bezpieczeństwo nawet w razie wypadku, minimalizując ryzyko urazów.

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.