Wspólnie z Kurzojady.pl zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Książkowego w Czytelni. Tym razem wyjątkowe bo w rozmowie udział weźmie Monika Borys, autorka książki!

 

"Riki tiki, baja bongo, ole Olek, ajaj. Zapewne większość urodzonych przed 1990 rokiem obywateli i obywatelek naszego bez przesady urokliwego kraju będzie potrafiło przypisać te frazy do konkretnych utworów disco-polo. Różnie ją początkowo nazywano - mówiono o muzyce chodnikowej, bazarowej, ale nic tak dobrze nie określa tego gatunku jak typowy dla lat 90. anglopolski zlepek. Disco, bo wywodzi się od disco lat 80, choć źródeł znajdziemy w nim wiele, niektóre nawet przedwojenne. Polo, bo nasze, polskie.

 

Monika Borys dokonała analizy źródeł muzycznych i tekstowych disco-polo, jak i samej popularności tego gatunku. Czytając “Polski bajer” przypomnimy sobie nie tylko nazwy zespołów, czy utwory, które już pewnie zapomnieliśmy (bo nie wierzę, że ich nie znaliśmy, mam taką podskórną pewność, że KAŻDY ich słuchał), ale poznamy też najważniejszych graczy na rynku disco-polo, także tych stojących w tle sukcesu największych gwiazd tego gatunku. Przypomnimy sobie o tym jak ważnym wydarzeniem dla niejako zalegalizowania tego gatunku były coroczne gale w Sali Kongresowej, czy polsatowskie, niedzielne programy, ponoć złośliwie puszczane w czasie porannych mszy.

 

Rozmowę w nieformalnej atmosferze poprowadzi Wojtek Szot.

Zapraszamy!