Drapak dla niewychodzącego kota 

Drapak to jeden z niezbędnych elementów wyprawki szczególnie dla kota przebywającego cały czas w mieszkaniu. Niezależnie od tego, jaki styl życia prowadzi pupil, drapanie to czynność towarzysząca tym zwierzętom przez całe życie – służy pielęgnacji i relaksowi. Podczas drapania koty rozciągają się, co nie tylko wzmacnia ich mięśnie, ale także usprawnia krążenie. Taka gimnastyka wzmacnia też układ kostny zwierzaka, poprawia równowagę i koordynację ruchów. Pozwala także zaznaczyć teren swoim zapachem, dzięki czemu czuje się pewniej i bezpieczniej. Ten koci zwyczaj może być jednak uciążliwy dla właścicieli, dlatego kupno drapaka pozwala wyeliminować związane z nim niedogodności – koty chętnie korzystają z drapaka, zostawiając w spokoju meble i dywany. Na rynku dostępne są specjalne drapaki, które w zależności od modelu, mogą stać się także wygodnym miejscem do odpoczynku i bezpiecznej obserwacji otoczenia.

 

Drapak dla kota MERSJO Single, jasnoszary + piłka

 

Drapak dla kota – rozmiary 

Wybierając drapak dla kota, trzeba zwrócić uwagę na wymiary jego poszczególnych elementów. Jeżeli z drapaka będzie korzystać kilka zwierząt, to najlepiej zdecydować się na duży model, z kilkoma domkami, hamakami czy platformami, co pozwoli każdemu mruczkowi zająć własne miejsce.

Duże koty potrzebują solidnej, stabilnej konstrukcji wykonanej z wytrzymałych materiałów, aby móc z niej bezpiecznie korzystać. Warto też wybierać modele przestrzenne i rozłożyste, które to umożliwią swobodne przemieszczanie się. Co więcej, drapak dla ciężkiego kota musi mieć bardzo gruby słupek, a także dodatkowo wzmocnione podłoże.

Drapak poziomy powinien być większy niż wyciągnięty na nim kot. Dzięki temu gadżet nie będzie przesuwał się podczas drapania, co mogłoby zirytować pupila. W przypadku drapaka pionowego – powinien być on na tyle wysoki, żeby kot dosięgał przednimi łapami jego środka i na tyle szeroki, żeby pupil miał dużo miejsca, żeby położyć łapy. Trzeba pamiętać, że zbyt mały drapak może zniechęcać kota do korzystania z gadżetu.

 

TRIXIE Drapak dla kota PALMOS 109cm ANTRACYT

 

Drapak stojący dla kota – jaki wybrać? 

W naszym asortymencie można znaleźć różne rodzaje drapaków stojących. Czym charakteryzują się poszczególne modele i jakie ich cechy są warte uwagi?

Słupki 

Składają się ze słupka owiniętego sznurkiem. Podstawa, najczęściej w formie kwadratu, pokryta jest miękkim materiałem. Czasem dodatkowo wyposażone są w półkę, która służy kotu do leżenia. Zaletą tych drapaków jest ich stosunkowo niewielki rozmiar, dzięki czemu bez trudu można znaleźć dla nich miejsce nawet w małym pomieszczeniu. Decydując się na taki rodzaj drapaka, warto sprawdzić, czy podstawka została wyposażona w antypoślizgowe nóżki, które zapobiegają przesuwaniu się gadżetu. Taki model będzie odpowiedni szczególnie dla niewielkich kotów.

 

Trixie, drapak Parla, rozmiar 62cm, szary

 

Wieże 

Wieże to zwykle bardzo duże i solidne słupki, pokryte zazwyczaj sizalem. To szorstkie tworzywo jest twarde i wytrzymałe, przez co doskonale nadaje się jako podłoże do drapania. Istnieją również wieże, które są jednocześnie domkami lub posiadają legowisko na samej górze. Kilkupoziomowe wieże często mają dodatki w postaci hamaków czy dołączonych na stałe, wiszących zabawek.

Drzewka 

Najprostsze drapaki – drzewka składają się ze słupka oraz zamocowanej na nich zabawki. Niektóre z modeli drzewek posiadają budkę, w której kot może odpocząć, a także kilka platform, umieszczonych na słupkach. Słupki zazwyczaj pokryte są wytrzymałym włóknem konopnym, a pozostałe elementy miękkim materiałem na przykład pluszem. Bardziej rozbudowane drzewka są zwykle wyposażone w dodatki, takie jak hamaki, domki, leżaki oraz drabinki. Świetnie nadają się do domu, który zamieszkuje kilka kotów.

 

Drapak dla Kota Malatec

 

Drapaki ścienne 

Ten typ drapaka można zawiesić na dowolnej wysokości. Jego powierzchnia przeznaczona do drapania wykonana jest z wytrzymałego sizalu, więc niestraszne jej kocie pazury. Drapaki dostępne są w różnych formach, więc oprócz praktycznego zastosowania, mogą stanowić przy okazji oryginalną ozdobę pomieszczenia.

Drapaki narożne 

Drapaki narożne wykonane są w taki sposób, by nie zarysowały ścian. Czasami nasączone są kocimiętką, co sprawia, że zwierzęta chętnie z nich korzystają.

Poziomy drapak dla kota – jaki wybrać? 

Poziome drapaki spodobają się szczególnie kotom, które lubią drapać przedmioty znajdujące się na podłodze. Dodatkowo może też pełnić funkcję legowiska. Jakie rodzaje poziomych drapaków można wybrać?

 

Trixie drapak mata dla kota

 

Płaska mata 

Drapaki w postaci maty pomagają kotu nie tylko w pielęgnacji pazurów. Dzięki nim zwierzak może się też porządnie rozciągnąć. Niektóre z modeli nadają się do użytku zarówno na podłodze, jak i na ścianie.

Z zabawkami na pałąkach 

Niektóre z dostępnych mat posiadają również pałąki, do których przymocowane są zabawki. Te modele można bez problemu złożyć oraz zabrać ze sobą w podróż. Mata z powodzeniem spełni również funkcję legowiska.

Drapak kartonowy 

Istnieją również w tej kategorii produkty wykonane z falistej tektury. Są to bardzo wytrzymałe gadżety, a przy tym przyjazne środowisku.

 

Drapak dla kota CHICO, fala z kocimiętką

 

Drapak dla kota to niezbędny zakup, szczególnie jeśli twój pupil należy do tych, które nie wychodzą na zewnątrz. W zależności od rasy, wielkości i ilości kotów w domu, można wybierać spośród różnych rodzajów drapaków, które gwarantują zwierzętom nie tylko odpowiednią pielęgnację pazurów, ale także miejsce do odpoczynku czy zabawy. Żeby zachęcić kota do używania drapaka, można gadżet nasączyć kocimiętką. Sprawdź naszą ofertę i wybierz drapak dla swojego kota.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock