Spis treści:

Uczenie się słówek w języku obcym to niełatwe zadanie. Bywa mozolne, a efekty marne, bo trudno wykuć coś na blachę bez skojarzeń i kontekstu. Poza tym niepowtarzane słówka lubią szybko wylatywać z głowy. Czy więc nauka ich nie ma sensu? Jak szybko nauczyć się słówek z angielskiego i czy w ogóle da się to zrobić? Podpowiadamy!

Wybierz odpowiednią dla siebie technikę nauki słówek

 • Metoda nauki słówek za pomocą powtórzeń

W myśl starej zasady, że ćwiczenie czyni mistrza, możesz uczyć się słówek, po prostu je powtarzając. Odczytuj na głos grupy słów, np. 10, a potem wielokrotnie je powtarzaj. Rób to w skupieniu, dokładnie. Zwracaj uwagę na to, co i jak mówisz. Prawidłowa wymowa to podstawa i klucz do sukcesu. Co ważne, nie kończ powtarzania na jednej rundzie. Metodycy zalecają powrót do powtarzanego słownictwa, ale po 24-godzinnej przerwie, następnie po tygodniu i miesiącu. Wówczas można mieć pewność, że słownictwo jest utrwalone i zapamiętane.

 • Metoda nauki słówek za pomocą skojarzeń

Tę metodę nauki słówek warto połączyć z poprzednią, czyli powtarzaniem. Najłatwiej bowiem zapamiętać coś, co jest osadzone w kontekście, z czymś się kojarzy. I przeciwnie – gdy będziesz powtarzać słówka bez ładu i składu, marne są szanse powodzenia takiej nauki. Samodzielnie zdecyduj, jakie skojarzania są dla ciebie najlepsze. Osoby, które uczą się słówek w języku obcym, często decydują się na skojarzenia z językiem rodzimym. Jak to działa? Niektóre słówka po angielsku brzmią podobnie jak po polsku, np. repair – reperować, business – biznes, success – sukces. Ale uwaga na wpadki językowe i tzw. fałszywych przyjaciół (false friends)! Niektóre słowa pozornie oznaczają to samo, np. dress to nie nasz polski dres, ale sukienka.

Innym sposobem jest skojarzenie angielskiego słówka np. z czymś zabawnym, nawet absurdalnym lub logicznym. Przykład: Jak zapamiętać, że w słowie business są dwie litery s na końcu? Zbuduj skojarzenie biznesu, który zawsze na początku jest mały, a z czasem rośnie i wszystkiego mu przybywa, również s! Inny przykład: Angielskie słowo pour, które oznacza nalewać można skojarzyć z polskim warzywem – porem. Oba brzmią podobnie, choć oznaczają zupełnie coś innego. Zbuduj więc między nimi skojarzenie. Jakie? Strumień nalewanej wody do szklanki jest długi jak por! Brzmi dziwnie, ale z pewnością szybko i na długo to zapamiętasz.

A może angielskie słówka kojarzą ci się z konkretnymi sytuacjami z twojego życia? Świetnie! Każde skojarzenie, byłe było skuteczne w nauce, będzie dobre.

 • Metoda nauki słówek z pomocą map myśli

Jak jeszcze szybko nauczyć się słówek z angielskiego? Przy pomocy map myśli! Tego rodzaju narzędzia bywają niezastąpione, zwłaszcza dla osób, które są wzrokowcami i efektywnie uczą się w ten sposób. Mapowanie myśli jest jedną ze skuteczniejszych metod mnemotechnicznych, czyli sposobów poprawiania pamięci. Do stworzenia takiej mapy wykorzystuj kolorowe zakreślacze i naklejki. Wszystko to ma służyć budowaniu skojarzeń i lepszemu zapamiętywaniu. Chcesz zapamiętać słówko yeti? Napisz yellow yeti i zakreśl ten fragment żółtym zakreślaczem. Już na etapie samodzielnego tworzenia mapy myśli można dużo zapamiętać i szybko nauczyć się słówek.

Korzystaj z pomocy do nauki słówek

 • Fiszki do nauki słówek

To jedna ze starych, sprawdzonych metod, która pomaga szybko nauczyć się słówek z angielskiego. Na kolorowych samoprzylepnych karteczkach zapisz słówka, które chcesz zapamiętać i porozklejaj je w całym domu. Warto wykorzystać do tego skojarzenia i np. na lodówce przykleić karteczkę ze słówkiem fridge, czyli lodówka, na stole fiszkę ze słówkiem table itd. A co jeśli słownictwo nie dotyczy wyposażenia domu? To nic! W każdym przypadku fiszki zdają egzamin. Po prostu chodzi to, by na każdym kroku napotykać słówka do zapamiętania i „opatrzeć się” z nimi.

 • Aplikacje do nauki słówek

Współczesne technologie bardzo ułatwiają naukę. Wybraną aplikację do nauki słówek z angielskiego możesz mieć zawsze pod ręką, bo zainstalowaną na smartfonie. Dobrze zaprojektowane narzędzia online wykorzystują różne techniki do zapamiętywania i nauki. Często są interaktywne, można je dopasować do swojego poziomu umiejętności i przede wszystkim da się z nich korzystać w każdej wolnej chwili.

 • Gry do nauki słówek

Gry łączą w sobie kilka metod nauki. Dzięki nim łatwo coś zapamiętać wzrokowcom oraz na zasadzie skojarzeń. Planszówki da się też dopasować do wieku i poziomu umiejętności. I przede wszystkim są po prostu przyjemną rozrywką, a podczas zabawy często szybciej da się zapamiętać słówka, niż spędzając długie godziny na żmudnym powtarzaniu. Jeśli gra ci się spodoba, jest szansa, że często będziesz po nią sięgać, nawet codziennie.

 • Podręczniki do nauki słówek

Najbardziej tradycyjną metodą nauki jest korzystanie z podręczników. Najlepiej wybierz polecaną przez pedagogów pozycję.

Wybierz najlepszą dla siebie porę nauki słówek z angielskiego

Może najlepiej uczysz się rano, tuż po wstaniu, kiedy jeszcze reszta domowników śpi? A może wolisz słuchać podcastów czy audiobooków po angielsku w samochodzie, gdy jedziesz do pracy, codziennie o tej samej porze? Każdy ma inną porę dnia, w której najłatwiej jest mu się uczyć. Znajdź swoją.

Stwórz sobie przyjazne warunki do nauki słówek

Wybierz dobrą porę na powtarzanie słówek z angielskiego. Najlepiej robić to, gdy jest się wypoczętym i umysł jest świeży, a warunki dookoła sprzyjają takiej nauce. Zero rozpraszaczy to podstawa.

Rób częste przerwy w nauce słówek

Co za dużo to nie zdrowo, więc nie przeciążaj głowy nadmierną nauką. Pozwól jej odpocząć i uporządkować przyswojony materiał. Wiedza najlepiej utrwala się, gdy wracamy do powtarzania po pewnych przerwach.

Otaczaj się językiem angielskim

 • Nauka słówek przez słuchanie

„Osłuchanie się” z językiem to jeden z najlepszych sposobów na przyswojenie słówek. Warto więc regularnie słuchać audiobooków, podcastów i piosenek po angielsku. Rób to wszędzie – w domu, samochodzie, na spacerze, podczas gotowania obiadu. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku niczego nie zrozumiesz. To przyjdzie z czasem. W ten sposób poznasz prawidłową wymowę i naturalne brzmienie języka, a słówka same będą wpadać ci do głowy.

 • Nauka słówek przez oglądanie filmów i seriali

Lektorzy i nauczyciele chętnie wskazują na oglądanie filmów i seriali po angielsku jako skuteczny sposób w przyswajaniu słówek. Od jakiegoś czasu jest to jedna z popularniejszych i bardzo lubianych metod nauki, co ważne – skuteczna metoda. To trochę jak słuchanie audiobooków czy podcastów, tyle że oglądanie łączy dźwięk z obrazem. A on często pozwala wyłapać słówka z kontekstu i lepiej je zrozumieć. Na dobry początek możesz odtwarzać seriale i filmy po angielsku z polskimi napisami, chociaż jak to często bywa, dobrze jest się rzucić na głęboką wodę i od razu przejść tylko na język obcy. Często polecanymi serialami do nauki angielskiego dla początkujących są amerykańskie sitcomy – ze względu na proste słownictwo i wyraźną wymowę. Warto więc zacząć od klasyki, czyli serialu „Przyjaciele”. Na początku możesz włączyć do serialu napisy po polsku, z czasem przejść na napisy angielskie, a na końcu oglądać bez transkrypcji. Można też sięgnąć po bajki dla dzieci.

 

Przyjaciele. Sezony 1-10

 

 • Nauka słówek przez czytanie

Kolejny sposób na to, jak szybko nauczyć się słówek, to czytanie po angielsku. Czytaj wszystko – książki i czasopisma o różnej tematyce. Lifestyle’owe teksty są łatwiejsze w odbiorze i przede wszystkim zawierają popularne słownictwo, które przydaje się na co dzień.

 • Nauka słówek przez podróże

To dla wielu osób najtrudniejsza metoda nauki, ale jakże skuteczna! Często wymaga bowiem wyjścia ze strefy komfortu, ponieważ polega na rozmawianiu z obcymi ludźmi po angielsku. Wykorzystuj do tego podróże. Nie bój się odzywać, nawet jeśli twój angielski nie jest perfect. Nie zwracaj też dużej uwagi na błędy gramatyczne, skup się za to na słownictwie. Jeśli brakuje ci słów, postaraj się wytłumaczyć „na okrętkę”, o co ci chodzi. Zobaczysz, że szybko nabierzesz wprawy i większej pewności siebie w mówieniu, bo szybko przyswoisz pokaźną liczbę słówek!

Jak nauczyć się 100 słówek w godzinę?

Wielu doświadczonych nauczycieli języka angielskiego wskazuje skojarzenia jako skuteczną metodę w szybkiej nauce słownictwa. Czy da się w ten sposób nauczyć 100 słówek w godzinę? Podobno tak! Skorzystaj z opisanej w tym artykule metody skojarzeń i dopasuj ją do siebie. Buduj absurdalne i zabawne albo logiczne skojarzenia lub opieraj się na podobnym/tym samym znaczenia słówka angielskiego i polskiego.

Teraz już wiesz, jak szybko nauczyć się słówek z angielskiego. Przetestuj kilka metod i wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada. Good luck! Więcej szkolnych porad znajdziesz w dziale Back to School.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock