Nie da się ukryć, że dla uczniów bardzo ważną informacją jest ta, dotycząca dni wolnych od szkoły w danym roku. Ale to też istotne dla rodziców. Znając kalendarz szkolny z wyprzedzeniem, można łatwiej zaplanować rodzinne wyjazdy, np. podczas ferii zimowych. Warto wiedzieć, że nie wszystkie święta oznaczają zamknięte placówki. Przykładem jest choćby Dzień Nauczyciela 14 listopada, kiedy zajęcia lekcyjne nie odbywają się, ale uczniowie tego dnia powinni stawić się w szkole, ponieważ organizowane są uroczyste akademie i zajęcia integrujące zespół klasowy. Kiedy więc będą dni wolne od szkoły w roku 2024/25? Podpowiadamy!

Dni wolne od szkoły 2024/25

 • 2 września – rozpoczęcie roku szkolnego

Tego dnia nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, choć do szkoły przyjść trzeba, a przynajmniej wypada. Rozpoczęcie roku szkolnego trwa krótko, zazwyczaj ok. 2-3 godziny. W roku szkolnym 2024/25 ten dzień wypada w poniedziałek.

 • 1 listopada – Wszystkich Świętych

W roku szkolnym 2024/25 Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w piątek – jest to dzień wolny od szkoły. To idealny układ, ponieważ w naturalny sposób tworzy się długi weekend, który będzie trwał 3 dni.


 

Warto wiedzieć!

Jeśli święto jest w weekend, to dzień wolny od szkoły przepada (np. gdy 1 listopada wypadałby w sobotę).


 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Jest to dzień wolny od szkoły. W roku szkolnym 2024/25 wypada w poniedziałek. To kolejny taki długi weekend po 1 listopada.

 • 23-31 grudnia – zimowa przerwa świąteczna 2024

Boże Narodzenie w 2024 roku wypada w środę i czwartek, ale przez całą zimową przerwę świąteczną uczniowie nie przychodzą do szkoły, czyli niemal przez 1,5 tygodnia.

 • 1 stycznia – Nowy Rok

Tradycyjnie zimowa przerwa świąteczna jest przedłużona o Nowy Rok (w 2025 będzie to środa). Tego dnia szkoły są zamknięte.

 • 20 stycznia-2 marca – ferie zimowe (2 tygodnie dla każdego województwa)

To jedne z ważniejszych dni wolnych od szkoły, bo to często czas rodzinnych wyjazdów. Ferie zimowe 2025 zaczynają się 20 stycznia, a kończą 2 marca. Jednak nie oznacza to prawie 1,5 miesiąca wolnego dla wszystkich. W każdym województwie ferie trwają 2 tygodnie:

  • 20 stycznia – 2 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie;
  • 27 stycznia – 9 lutego: podlaskie i warmińsko-mazurskie;
  • 3 lutego – 16 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie;
  • 17 lutego – 2 marca: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

 

 • 17-22 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna 2025

Święta Wielkanocne w 2025 roku przypadają 20 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Jednak uczniowie mają aż 6 dni wolnych od szkoły.

 • 1-3 maja – majówka 2025

Majówka w 2025 roku zaczyna się w czwartek (1 maja). Kolejny wolny ustawowo dzień przypada w sobotę (3 maja), dlatego dyrektorzy szkół mogą zadecydować o dodatkowym dniu wolnym pomiędzy dwoma świętami – w piątek 2 maja. W ten sposób można uzyskać 4 dni wolne od szkoły łącznie z weekendem.


Warto wiedzieć!

Jeśli święto przypada pod koniec tygodnia, np. w czwartek, to dyrektor szkoły może dodatkowo ustanowić piątek dniem wolnym od szkoły. Jednak ta zasada nie jest obowiązująca w każdej placówce.


 • 19 czerwca – Boże Ciało

Boże Ciało to ruchome święto, ale zawsze wypada w czwartek. W 2025 roku będzie to 19 czerwca i tego dnia szkoły będą zamknięte.

 • 27 czerwca – zakończenie roku szkolnego 2024/25

W ostatni dzień przed wakacjami, czyli 27 czerwca 2025 roku do szkoły zaglądamy tylko na chwilę – na uroczystość zakończenia roku szkolnego.

Matura i egzamin ósmoklasisty – wolne dni w maju

W maju niektórzy uczniowie skorzystają z dodatkowych dni wolnych od szkoły ze względu na matury i egzaminy ósmoklasisty. W przypadku matury dotyczy to tylko terminów 3 egzaminów: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. W tym czasie młodsze roczniki szkół średnich nie przychodzą do szkół. Podobna sytuacja dotyczy majowych testów ósmoklasisty. Jednak dokładne dni wolne od szkoły dla młodszych uczniów będą znane dopiero, gdy CKE poda dokładny harmonogram, nie później niż 20 sierpnia 2024 roku.

Dodatkowe wolne dni od szkoły 2024/25

Warto wiedzieć, że dyrektorzy szkół mają do dyspozycji pulę dyrektorskich dni wolnych. Najczęściej korzystają z nich wtedy, gdy święto przypada pod koniec tygodnia, np. w czwartek, i ustanawiają dodatkowy dzień wolny w piątek. Tak samo jest w przypadku majówki. Ustawowo wolne od nauki są tylko dwa dni: 1 i 3 maja. Jednak dyrektorzy mogą ustanowić również 2 maja wolnym dniem, a nawet 4 i 5 maja, jeśli majówka rozpoczyna się w poniedziałek. Jednak o tym wszystkim uczniowie dowiadują się w swoich szkołach bezpośrednio przed nadchodzącymi wolnymi dniami.

Teraz już znasz kalendarz dni wolnych od szkoły w 2024/25. Wykorzystaj je w ciekawy sposób! Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com