W przyrodzie otyłość praktycznie nie występuje, ponieważ zwierzaki każdego dnia muszą walczyć o swój byt, zdobywając pożywienie. Pośród zwierząt towarzyszących, zwłaszcza kotów i psów, zjawisko to jest jednak coraz częstsze. Otyłość jest stanem niewskazanym u domowych pupili. Podobnie jak u ludzi, sprzyja ona rozwojowi różnych chorób i skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W przypadku psiaków, które są przecież niemalże stworzone do ruchu, widok otyłego pupila jest szczególnie przykry. Niestety, w warunkach domowych, wcale nietrudno doprowadzić do takiej sytuacji. Szczególnie pieski mieszkające z właścicielami w bloku, nawet jeśli wyprowadzane regularnie, nie mają po prostu okazji wybiegać nadmiarowych kalorii. Dlatego odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa dbania o dobrostan czworonoga!

 

Brit, karma dla psów, Premium By Nature Light, 15kg

 

Jakie są konsekwencje otyłości u psów?

U otyłych psów, masa obciąża stawy i kości, co powoduje problemy z poruszaniem się i może prowadzić do chorób zwyrodnieniowych. Oprócz tego nadwaga wpływa negatywnie na układ krążenia oraz oddechowy, a także może przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Otyłe suczki są również bardziej narażone na powstawanie guzów na gruczole sutkowym. Ponadto psy zmagające się z problemem otyłości żyją znacznie krócej. Bywają ospałe i apatyczne, a trudności z poruszaniem się i wysiłkiem fizycznym zniechęcają je do spacerów, co może jeszcze bardziej pogłębić problem.

Jak często karmić dorosłego psa?

Dorosłe psy zasadniczo karmi się dwa razy dziennie. Wiele zależy jednak od rasy, wielkości pupila, stanu jego zdrowia i ilości ruchu, jakiej psiak zażywa na co dzień. Również sezon ma znaczenie – zimą, gdy zapotrzebowanie kaloryczne jest nieco większe, warto zaserwować mu odrobinę większą porcję. Jeśli zauważysz, że twój pupil ma tendencje do tycia, warto nieco zmniejszyć racje i podawać je częściej.

 

Karma dla psa DOLINA NOTECI Premium, dziczyzna, 500 g .

 

Ważne, by posiłki były serwowane o regularnych porach, aby pies przyzwyczaił się do określonego rytmu, a jego metabolizm mógł się ustabilizować. Najlepiej rozplanować je w podobny sposób, co nasze własne – rano i wieczorem (jednak nie tuż przed snem). Są jednak pieski, które nie potrzebują jeść częściej, niż dwa razy dziennie. Obserwuj swojego pupila, a szybko dostrzeżesz, które rozwiązanie najbardziej mu odpowiada.

A co z przekąskami? Wszyscy wiemy, jak trudno czasem oprzeć się psim prośbom o coś smakowitego. Przysmaki dla psa można serwować między posiłkami, jednakże należy wliczyć je do dziennego zapotrzebowania pupila, a także trzeba pilnować, by nie stanowiły one ponad 15% dziennej racji pokarmowej czworonoga. Warto pamiętać też, że smakołyki dla psa są świetnym narzędziem do wyrabiania dobrych psich nawyków. Dlatego nie warto serwować ich zbyt często, aby nie straciły swojej magicznej mocy!

Kolejną ważną zasadą jest niepodawanie psu jedzenia bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym. Wybierając się na zwykły spacer najlepiej odczekać co najmniej godzinę po zjedzeniu przez pupila posiłku. Przed treningiem zaś najlepiej nakarmić czworonoga kilka godzin wcześniej. Pozwoli to psu strawić spożyty pokarm i w pełni cieszyć się aktywnością.

 

Karma sucha dla psa BRIT Care Adult Medium Breed Lamb&Rice, 3 kg

 

Inną ważną kwestią, o której należy pamiętać, to niepozostawianie psu miski pełnej jedzenia przez cały dzień. To sprawia, że pupil będzie mógł co jakiś czas podjadać, przez co jego żołądek nie będzie mieć czasu na właściwie strawienie przyjmowanego pokarmu. Ponadto uczy to czworonoga niewłaściwych nawyków żywieniowych i sprawia, że traci on zainteresowanie właściwym posiłkiem. Dodatkowo, pozostawiona w misce karma traci część witamin oraz wietrzeje, przez co nie jest już tak smakowita dla psa.

Najlepsza dieta dla psa – co mu serwować?

Zbilansowana dieta dla psa to taka, która bazuje na naturalnych, nieprzetworzonych składnikach. Oczywiście, psia karma wymaga przetworzenia do pewnego stopnia, jednak ważne, by w składzie produktu nie znajdowało się dużo polepszaczy smaku, barwników czy konserwantów.

Najlepsze karmy to te o dużej zawartości mięsa. Psy są co prawda wszystkożercami, w przeciwieństwie do mięsożernych kotów, jednak duża ilość mięsa w diecie z pewnością się im przysłuży. Im mniej przetworzone mięso, tym oczywiście lepiej. Wyjątkiem są starsze psiaki, które nie powinny jeść dużo protein, obciążających nerki.

Warto również zwrócić uwagę na obecność w składzie błonnika, który pomaga psom w trawieniu. Zawartość omega-3 i omega-6 także ma znaczenie – wielonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na psy równie pozytywnie, co na ludzi.

 

Wołowina i serca gęsi DOLINA NOTECI SuperFood, 800 g - karma mokra dla psa

 

Karma dla dorosłego psa może być sucha lub mokra. Do najważniejszych zalet suchego wariantu należy oczywiście długi termin przydatności i wydajność. Pamiętaj jednak, że jest ona znacznie bardziej kaloryczna, dlatego, aby zapobiec otyłości, należy serwować ją psu w mniejszych porcjach, niż mokrą.

Dobrze odżywiony pies to szczęśliwy pies! Zbilansowana dieta i ruch sprawią, że twój pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez wiele lat. Sprawdź naszą ofertę karm dla psów i dopasuj pożywienie do potrzeb żywieniowych swojego czworonoga.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock