Obroże dla psów - jaką wybrać?

Obroże dla psów pozostają bardzo popularnym wyborem - są zwykle lekkie i bardzo łatwo je zwierzęciu założyć. Na rynku znajdziemy ich szeroki wybór, nie tylko pod względem rozmiarów i wzorów, ale także materiałów z jakich są wykonane, rodzaju zapięcia czy sposobu działania. Najprostsze obroże to te skórzane z klamrą, zapinane podobnie jak pasek do spodni oraz z tworzywa sztucznego (np. poliestru, nylonu), zapinane na plastikową klamrę. Obroże skórzane są trwałe i eleganckie, aczkolwiek mogą być zbyt szorstkie dla psów małych ras oraz tych z delikatną skórą i krótką sierścią. Ponadto, jeśli nasz pies lubi kąpiele, obroża skórzana może się nie sprawdzić – tego typu akcesorium długo schnie, a przy intensywnym użytkowaniu prawdopodobnie z czasem straci swoje walory. Obroża z tworzywa sztucznego z plastikową klamrą wydaje się dobrym wyborem na codzienne szaleństwa – nie nasiąka wodą i szybko schnie. Jest lekka i nie powinna obcierać psa, pod warunkiem że przy produkcji wykorzystano materiał dobrej jakości i nie będzie miał żadnych wystających, ostrych szwów czy zakończeń.

Wybierając taką obrożę zwróćmy też szczególną uwagę na klamrę zapinającą – powinna być z mocnego, dobrej jakości plastiku, który nie pęknie przy intensywnym użytkowaniu. Kółka do przypięcia smyczy także powinny być dobrze umocowane, najlepiej metalowe, takie które dobrze zniosą szarpnięcia podczas psich szaleństw. Od jakości wykonania poszczególnych elementów i ich połączenia zależy bezpieczeństwo naszego psa, zatem nie warto na tym oszczędzać. Obroże wykonane z metalu nie są szczególnie polecane – są podatne na zmiany temperatur, zatem zimą i latem mogą powodować dyskomfort lub urazy.

 Obroża Hunter

Jeśli nasz pupil uczy się spokojnego chodzenia na smyczy lub ma tendencję do szarpania dobrze sprawdzą się obroże półzaciskowe lub typu martingale. Są one wyposażone w mechanizm zaciskania na szyi psa podczas pociągnięć, co utrudnia wyswobodzenie się z obroży. Pozostają bezpieczne, gdyż zacisk działa tylko do ustalonego momentu. Dzięki niemu obroża nie ześlizgnie się z głowy psa, a opiekun ma większą kontrolę.

Pamiętajmy o prawidłowym doborze rozmiaru obroży oraz szerokości taśmy, z której jest wykonana. Szerokość obroży waha się od 1,5 cm do nawet 5 centymetrów. Węższy pasek wystarczy dla małych i miniaturowych piesków, dla dużych psów poleca się szersze obroże – wąskie mogą nieprzyjemnie wpijać się w szyję psa. Obroże posiadają regulację, która pomoże nam precyzyjnie dopasować średnicę do psiej szyi. Zwykłe obroże powinny dobrze przylegać do psiej, ale też nie mogą być zbyt ciasne, aby nie powodować dyskomfortu i nie obcierać – dobrze przylegająca obroża to taka, pod którą możemy włożyć dwa palce; gdy mieści się więcej (albo cała dłoń) obroża jest zbyt luźno wyregulowana.
Przy modelach półzaciskowych jest nieco inaczej – dzięki mechanizmowi zaciskania mogą bardziej luźno wisieć na psiej szyi.

TRIXIE Obroża FLASH świecąca Pomarańczowa S-M / 40-55cm / 25mm

Obroża jako wybór na codzienne spacery sprawdzi się raczej u psów spokojnych, które nie mają tendencji do ucieczek lub ciągnięcia na smyczy. W takich przypadkach obroża może powodować nieprzyjemny ucisk lub ból, a w niektórych przypadkach uszkodzenia krtani lub urazy kręgów szyjnych. Także dla szczeniąt zalecane są raczej obroże o stałym rozmiarze, dobrze dopasowane, ze względu na to, że budowa anatomiczna szczeniaka różni się od psa dorosłego, a jego kościec nadal się rozwija i jest szczególnie podatny na urazy. Akcesoria takie jak metalowe łańcuszki zaciskowe, kolczatki czy dławiki należą do akcesoriów wykorzystywanych przy awersyjnych metodach szkolenia psa, powodują ból, uszkodzenia ciała i negatywnie wpływają na psią psychikę, z tego względu są odradzane.

 

Obroże do zadań specjalnych

Obroże są nie tylko akcesorium spacerowym. Mogą pełnić specjalne funkcje i wcale nie być używane do przypięcia smyczy, ale raczej jako dodatkowe wyposażenie.

  • Świecąca obroża dla psa – obroża, która posiada światełka (małe żaróweczki, diody) i umożliwia nam zlokalizowanie psa w ciemności. Często ma postać świecącej kolorowo opaski. Może się przydać, jeśli spacerujemy z psem po zmroku, w mało uczęszczanych miejscach, bez smyczy. Dobrze sprawdzi się także podczas spacerów w słabo oświetlonych miejscach, nawet jeśli pies jest na smyczy – dzięki świecącej obroży może zauważyć go inna osoba, np. rowerzysta lub inny spacerowicz.
  • Obroża przeciwpchelna / przeciwkleszczowa – to obroża nasączona specjalnym preparatem odstraszającym pchły i kleszcze (np. obroża Foresto). Służy jedynie do zabezpieczenia zwierzęcia przed pasożytami i jest noszona jako dodatkowa obroża, nie zapina się do niej smyczy.

Obroża na pchły

  • Obroża dla psa z GPS – odbiornik GPS przy obroży umożliwia lokalizację psa na dużym terenie. Jest połączony zazwyczaj z aplikacją na smartfona, która pokazuje dokładne położenie psa. Może być dobrym wyborem w przypadku psów, którym zdarza się uciekać (chociaż oczywiście lepiej temu zapobiegać). Są też używane przez psy pracujące w terenie. Więcej o lokalizatorach dla psów możecie przeczytać tutaj.

Locon Dog - Wodoodporny Lokalizator GPS dla psa z wytrzymałą baterią i obrożą odblaskową

  • Obroża elektryczna – jest narzędziem wykorzystywanym przy tresurze psów, np. gdy pies ciągnie na smyczy, wykazuje agresję do innych psów na spacerach lub gdy nadmiernie się oddala od opiekuna. Właściciel może wtedy użyć przycisku, który emituje impuls elektryczny na obroży zwierzęcia, co ma być karą za niepożądane zachowanie. W zależności od modelu siłę impulsu można regulować, są też impulsy ostrzegawcze np. w postaci wibracji. Należy jednak pamiętać, że używanie takiej obroży jest metodą awersyjną, opartą o cielesne kary, co może mieć bardzo złe skutki. Stosowania obroży elektrycznych zakazano w niektórych krajach na świecie, między innymi w Danii, Niemczech czy Szwecji.

Szelki dla psa - jak je dobrać?

Szelki dla psów są dobrą alternatywą dla obroży. Początkowo używały ich właściwie tylko psy zaprzęgowe, natomiast aktualnie są często wybierane przez opiekunów także tych bardziej kanapowych pupili. Szelki, w przeciwieństwie do obroży, równomiernie rozkładają nacisk na ciele psa – nie tylko na szyi. Poleca się je jako ogólnie zdrowsze dla psiego kręgosłupa i stawów oraz zapewniające większe bezpieczeństwo i kontrolę nad psem. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z różnymi modelami dostępnymi na rynku i świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnego psa. Pamiętajmy, że w porównaniu do obroży szelki bardziej krępują ruchy psa, dlatego ze szczególną uwagą należy dobrać rozmiar i wyregulować pasy.

Szelki norweskie Premium, L-XL, indygo, Trixie

Oto najpopularniejsze rodzaje szelek dla psa:

  • Szelki norweskie – zwane popularnie „norwegami”. Stosunkowo łatwe i szybkie w zakładaniu, co może mieć znaczenie przy psach, które nie przepadają za momentem ubierania, gdyż ten model można założyć właściwie bez dotykania zwierzęcia. Składają się z dwóch pasów – przedniego oraz piersiowego. Dobrze aby przedni psa był wszyty pod kątem, co umożliwia lepszą ochronę tchawicy przed uciskiem. Na pasie piersiowym, na grzbiecie znajduje się rączka, która jest wyróżnikiem „norwegów” i umożliwia wygodne dla opiekuna przytrzymanie psa.
  • Szelki typu guard – najbardziej polecane szelki pod względem ergonomiczności - zarówno dla szczeniąt, jak i dla dorosłych psów. Składają się z pasa grzbietowego oraz piersiowego połączonych obręczami w dwóch miejscach – z przodu i oraz za łopatkami. Ich najważniejszymi zaletami jest to, że psie łopatki mają w nich największą swobodę ruchu oraz to, że trudniej psu się z nich wyplątać. Są zatem także polecane dla psów lękliwych i niepewnych, które w ataku paniki mogą łatwo wyjść z szelek innego typu. Niektóre modele guardów (np. szelki Puppia) mają bardziej szeroki pas przedni, co ma dodatkowo chronić gardło przed uciskiem wąskiego pasa. Z tego względu są często wybierane przez właścicieli psów ras brachycefalicznych (mopsów, buldożków francuskich), które mają problemy z oddychaniem.
  • Szelki easy walk – model podobny nieco do szelek norweskich, także ma pas przedni oraz piersiowo-grzbietowy, natomiast zapięcie do smyczy znajduje się z przodu. Szelki easy walk są polecane do nauki spokojnego chodzenia na smyczy i oduczania ciągnięcia przez psa. Dzięki zapięciu na pasie przednim, szarpanie psa do przodu powoduje odwrócenie się zwierzęcia w naszym kierunku, czyli przekierowuje siłę szarpnięcia i powstrzymuje psa. Szelki te nie są polecane jako akcesorium na co dzień i na zawsze. Pas grzbietowy ogranicza ruch łopatek, z tego względu szelki te powinny być stosowane tylko podczas nauki.

Szelki dla psa TRIXIE Lead'n'Walk Soft, czarno-czerwone, rozmiar, L-XL, 2,5x65-105 cm

  • Szelki typu step-in – bardzo popularny i dość tani model szelek. Ich zaletą jest na pewno dostępność (znajdziemy je w każdym sklepie zoologicznym) i łatwość zakładania – wystarczy włożyć przednie łapy psa w otwory i spiąć na górze. Mogą się sprawdzić u psa, który nie lubi „kombinowania” przy głowie. Nie są jednak polecane dla psów niespokojnych, lękliwych lub wiercipięt, gdyż dość łatwo można się z nich wydostać.

Pasy bezpieczeństwa dla psa

Szelki na specjalne potrzeby - co wybrać dla delikatnego psa?

Warto wiedzieć, że istnieją także psie szelki specjalnego przeznaczenia. Jeśli chcemy podróżować z psem samochodem, warto zadbać o jego bezpieczeństwo podczas jazdy. Pies przewożony na tylnej kanapie samochodu powinien być bezpieczny i nie stanowić zagrożenia w czasie jazdy (tak, zdarzają się mandaty za niezabezpieczone przewożenie psa). Warto pomyśleć o zakupie szelek samochodowych lub pasów bezpieczeństwa do auta. Pasy bezpieczeństwa można przypiąć do zwykłych szelek, które nosi nasz pupil, drugi koniec zaś wpiąć do gniazda pasa bezpieczeństwa w samochodzie. Dzięki temu pies nie będzie się przemieszczał po wnętrzu auta bez kontroli. Z kolei specjalne szelki samochodowe, oprócz opcji przypięcia do pasów bezpieczeństwa, są także wyposażone w warstwę ochronnej pianki w dość zabudowanym przodzie, która amortyzuje ewentualne szarpnięcia podczas jazdy. 

Jeśli nasz pies jest wyjątkowo lękliwy, ma skłonności do ucieczki lub jest świeżo po adopcji i potrzebujemy zapewnić jemu i sobie większe poczucie bezpieczeństwa, z pomocą przyjdą nam szelki przeciwucieczkowe. To wariant szelek typu guard – ma dodatkową trzecią obręcz umiejscowioną na wysokości brzucha psa, która dodatkowo zabezpiecza przed wyślizgnięciem się z szelek.

Jeśli z kolei mamy pod opieką psa z delikatną skórą i sierścią, warto rozważyć szelki bezuciskowe. Są podszyte delikatnym, miękkim materiałem, który nie powinien powodować otarć.

Przed wyborem szelek warto wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar i budowę psa, ale także temperament i upodobania. Szelki mają być przede wszystkim wygodne i bezpieczne, ale liczy się także komfortowe zakładanie/zdejmowanie, trwałość materiałów czy łatwe czyszczenie. Na szelkach nie warto specjalnie oszczędzać – te dobrej jakości mogą posłużyć nam nawet przez lata, a powodem kupna nowych będzie chęć zmiany koloru czy wzoru, których wybór na obecnym rynku jest bardzo bogaty.

Chcesz wiedzieć więcej o swoim pupilu? Poszukaj inspiracji w dziale Mam Zwierzęta na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.