Legowisko dla psa powinno mieć odpowiednią wielkość

Właściwie dobrany rozmiar posłania dla psa jest jedną z najistotniejszych kwestii podczas zakupu. Czworonoga wystarczy zmierzyć od nosa po nasadę ogona, a do wyniku dodać 15-20 centymetrów. Najlepsze legowisko to takie, w którym twój pupil może się wygodnie wyciągnąć. Powinno być też na tyle szerokie, żeby mógł położyć na nim głowę oraz tułów. Zbyt małe sprawi, że pies nie będzie czuł się w nim komfortowo i zamiast niego wybierze podłogę albo twoje łóżko.

 

Legowisko PETHAUS DR-244, czarno-białe, 25x70x100 cm

 

Pamiętaj też, żeby nie wybierać legowiska, które jest zbyt duże. Ta perspektywa może wydać się kusząca, jeśli do twojego domu ma się wprowadzić szczeniak i sądzisz, że jedno posłanie starczy mu na lata. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze pies będzie musiał najpierw przyzwyczaić się do spania w legowisku. Nie obejdzie się więc bez moczenia go czy też podgryzania, co z pewnością wpłynie na jego kondycję. Po drugie – zbyt duże posłanie nie będzie dla szczeniaka odpowiednio przytulne, przez co może zrezygnować ze spędzania w nim nocy.

Nie można też zapomnieć o odpowiedniej grubości legowiska. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych i cięższych psów. Zbyt cienkie sprawi, że psu będzie twardo albo zimno.

Owalne posłanie – wady i zalety

Właściciele psów chętnie wybierają owalne legowiska dla swoich czworonogów, dlatego ich asortyment jest bardzo różnorodny, zarówno pod względem kolorystyki, jak i materiałów, z których zostały wykonane. Burty takiego legowiska muszą być wyjątkowo stabilne, inaczej nie będą dobrą podporą podczas odpoczynku lub snu, szczególnie w przypadku przedstawicieli dużych ras. Wybierając owalne posłanie dla psa, zwróć również uwagę na to, czy materiał jest odporny na wilgoć. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zwierzę często przebywa na zewnątrz.

 

Legowisko z poduszką dla psa lub kota SZYSZKA, granatowe, rozmiar XXL

 

Sofa – odpowiednie legowisko dla dużego psa

Legowisko typu sofa to dobre rozwiązanie dla dużego psa. Zazwyczaj jej konstrukcja jest dużo bardziej stabilna niż ta posłania owalnego. Taka sofa ma najczęściej prostokątny kształt oraz dość grube, podwyższone boki. W tym przypadku również ważne jest, by wybrać tkaninę, która jest odporna na wilgoć. Duże psy są zwykle także strażnikami posesji i często przebywają na zewnątrz. Posłanie psa stróżującego powinno być uszyte z wytrzymałego oraz solidnego materiału, a także mieć dobre jakościowo wypełnienie. Tylko takie czynniki zapewnią psu należyte podparcie, wygodę oraz ciepło. Minusem posłania takiego rodzaju są jego spore gabaryty. Dlatego może to nie być najlepsze rozwiązanie, jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie albo bardzo zależy ci na oszczędzeniu przestrzeni.

 

Legowisko dla psa Kanapa wodoodporna posłanie XXL

 

Legowiska dla psów, które mają problemy z poruszaniem się

Legowiska typu ponton świetnie sprawdzą się jako posłanie dla psa o dużych gabarytach. Mają owalny kształt, a przy tym nieco podwyższone brzegi. Zwykle tworzone są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, co oznacza, że mogą być używane zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Dodatkowo pokrowiec, którym pokryty jest ponton, można bez problemu zdjąć i wyprać, gdy zajdzie taka potrzeba. Dużym plusem jest to, że większość legowisk tego typu posiada dobrej jakości wypełnienie. Dzięki temu są bardzo dobrą podporą dla kręgosłupa, co jest szczególnie istotne przy psach, które mają problemy z poruszaniem się, na przykład ze względu na podeszły wiek.

Kolejnym posłaniem, które polecane jest właścicielom psów starszych oraz tych, które cierpią na dolegliwości związane z układem ruchu, jest legowisko ortopedyczne. Tego typu legowiska wypełnione są tak zwaną pianką z pamięcią, która dostosowuje się do kształtu ciała. Ze względu na swoje wyjątkowe zastosowanie oraz wysoką jakość użytych materiałów legowiska ortopedyczne należą do tych droższych.

 

HOBBYDOG Legowisko BEST CIEMNOSZARY EOKOLEN XL

 

Materac lub poduszka

Zastanawiając się nad tym, jakie legowisko dla dużego psa będzie odpowiednie, jeśli ma się ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę posłanie typu materac. Występują one w kształcie prostokąta i będą prezentowały się elegancko we właściwie każdym wystroju pomieszczenia. Podczas zakupu takiego legowiska, weź pod uwagę to, żeby jego wypełnienie nie stanowiła zwykła gąbka. Nie jest ona najlepszym rozwiązaniem przy psach o dużych  rozmiarach, ponieważ szybko traci swój kształt, a w efekcie cała konstrukcja posłania zapada się.

Innym rodzajem legowiska, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze, jest to, które swoją formą przypomina poduszkę. Najczęściej swoimi wzorami i barwami najlepiej wpasowują się w wystrój nowoczesny lub skandynawski. Niewątpliwym plusem jest tutaj wypełnienie, które jest zazwyczaj grubsze niż to występujące w materacach.

 

HobbyDog Materac Eco dla psa, grafitowy, 100x70 cm .

 

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o wybranie odpowiedniego legowiska dla dużego psa, jest właściwy rozmiar. Posłanie nie może być za małe, bo wtedy zdecydowanie nie będzie wygodne. Nie powinno być również zbyt duże, ponieważ wówczas traci na przytulności. Warto również pamiętać o wypełnieniu legowiska. Lepiej nie wybierać takiego, które w środku ma zwykłą gąbkę – przy dużych psach szybko straci ona swój kształt. Jeśli twój pupil często przebywa na zewnątrz, dobrze jest wybrać legowisko stworzone z materiału odpornego na wilgoć. Dzięki temu posłanie przetrwa kilka lat. Dla starszych psów najlepiej będzie kupić zaś legowisko ortopedyczne lub ponton, które stanowią świetną podporę dla kręgosłupa. Sprawdź naszą ofertę i wybierz posłanie dla swojego pupila.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock