Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Wysyłka
Stan produktu
Sposób montażu
Ładowność
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej

Bagażniki rowerowe

Bagażnik rowerowy do samochodu pozwala w prosty, szybki i tani sposób zabrać nasz rower wszędzie tam gdzie jest zbyt daleko by na nim pojechać. Rowery wozimy samochodem na wakacje, na zawody, na jednodniowe wycieczki po oddalonych od domu szlakach, na weekendowe wypady do lasu, na mazury czy też w góry, ale także do serwisu czy w trakcie przeprowadzki.

Typy bagażników rowerowych dostępne obecnie na rynku dzielą się w zależności od miejsca ich montażu przy czym każdy ma swoje wady i zalety. Niemal każdy czołowy producent - Thule, Inter Pack, Aguri, Amos, Peruzzo czy też Cruz mają w swojej ofercie nawet po kilka modeli bagażników każdego typu oraz szeroki wybór dodatków i akcesoriów takich jak zamki zabezpieczające do bagażników, opaski do kół czy adaptery do ram.

Bagażniki rowerowe na dach to dość proste konstrukcje dostępne zarówno w bardzo tanich, budżetowych wersjach jak i rozwiniętych wersjach premium. Dachowy bagażnik rowerowy montowany jest na belkach bagażnika bazowego, które z kolei mocowane są do relingów dachowych lub bezpośrednio do dachu za pomocą przeznaczonych do tego stóp belek. Najczęściej spotykane wersje rowerowych bagażników dachowych posiadają solidne ramię mocujące rower poprzez chwyt dolnej części jego ramy. Koła roweru trafiają w specjalną rynienkę do której przypinane są paskami. Dzięki trzem punktom montażu rower stoi prosto, sztywno i jest solidnie zamocowany. W przypadku ram o nietypowej geometrii, wykonanych z drogich lub podatnych na uszkodzenie materiałów można zastosować bagażnik z mocowaniem do przedniego widelca. Wymaga on zdemontowania przedniego koła (przewiezienia go na przykład w bagażniku) ale wykorzystuje gotowy punkt montażu nie narażając ramy. Tylne koło przytwierdzane jest wówczas opaską do rynienki i stanowi drugi punkt mocowania. Bagażniki rowerowe na dach wybierane są do aut bez haka lub z hakiem zajętym przez holowaną przyczepę. Rowery umieszczone na dachu umożliwiają łatwy dostęp do bagażnika samochodu ale należy wziąć pod uwagę konieczność włożenia i zdjęcia roweru z dachu pojazdu oraz konieczność posiadania bagażnika bazowego (belek poprzecznych) do którego dopiero mocuje się bagażnik rowerowy.

Bagażniki rowerowe na hak cieszą się ogromną popularnością wśród posiadaczy aut typu SUV, Van czy też Crossover ze względu na bardzo łatwy dostęp do umieszczonych na nim rowerów. Coraz częściej bagażniki te stosowane są również przez kierowców aut osobowych ze względu na zmniejszenie oporów powietrza, które ma wpływ na ekonomikę i prędkość jazdy zwłaszcza gdy do pokonania mają setki kilometrów. Bagażniki montowane na hakach same w sobie są dość duże ale jednocześnie bardzo łatwo i szybko instaluje się je na pojeździe. Zazwyczaj wystarczy nałożyć bagażnik na kulę haka i przykręcić go specjalną śrubą. Jeżeli bagażnik lub zamontowane na nim rowery miałyby zasłonić światła pojazdu lub tablicę rejestracyjną należy wybrać model posiadający własną listwę świetlną lub taką listwę dokupić. Wtyczkę listwy podłącza się do gniazda elektrycznego, które zostało zamontowane wraz z hakiem (kupując listwę sprawdźmy ile pinów ma nasze gniazdo i wybierzmy model z wtyczką o tej samej ilości pinów). Szybki i prosty montaż tych bagażników pozwala je z łatwością zdjąć z pojazdu gdy dojedziemy do miejsca docelowego by korzystając z samochodu lokalnie, nie wozić ze sobą niepotrzebnie pustego bagażnika. W przypadku bagażników rowerowych na hak koła rowerów umieszczane są w rynienkach do których przypina się je paskami a specjalne ramię chwyta górną część ramy roweru dzięki czemu uzyskujemy trzy solidne punkty mocowania a co za tym idzie sztywność i stabilność przewożonego sprzętu.

Bagażniki rowerowe na tylną klapę są rozwiązaniem stosowanym najczęściej w autach bez haka lub bagażnika bazowego i wybieranym przez kierowców, którzy bardzo rzadko mają okazję transportować rowery. Bagażniki te wykorzystują elementy nadwozia takie jak tylna szyba, tylna klapa czy też tylny zderzak w celu podparcia konstrukcji oraz system pasków z haczykami w celu jej ustabilizowania i dociągnięcia do auta. Ze względu na dość dużą uniwersalność bagażniki na tylną klapę mogą być stosowane na różnych pojazdach jednakże ich montaż wymaga przemyślenia by był bezpieczny i solidny oraz pewnej dozy ostrożności by nie uszkodzić nadwozia pojazdu. Rowery mocowane są zazwyczaj za górną rurę ramy (w przypadku damek można zastosować dodatkowy adapter) i opasane dodatkowo paskami usztywniającymi je i dociągającymi do bagażnika. Podobnie jak w przypadku bagażników na hak należy zwrócić uwagę czy bagażnik lub rowery nie zasłaniają świateł i tablicy rejestracyjnej. Zaletami bagażników rowerowych na tylną klapę jest niska cena i uniwersalność jednakże ich montaż nie należy do najłatwiejszych a przy tym mogą ograniczać dostęp do tylnej klapy.

Bagażniki rowerowe na koło zapasowe mają zastosowanie wyłącznie w przypadku samochodów terenowych i SUV które na pionowej tylnej klapie mają zainstalowane właśnie koło zapasowe. Dzięki systemowi mocującemu koło montaż bagażnika jest stosunkowo prosty. W przypadku większości modeli bagażników rowerowych na koła zapasowe ich montaż rozpoczynamy od zdjęcia koła i założenia pod nie specjalnego ramienia. Wykorzystuje ono otwór centralny felgi by umożliwić montaż bagażnika przed kołem zapasowym. W innych modelach wykorzystuje się specjalny uchwyt który jest montowany na lub za kołem zapasowym bez jego demontażu oraz paski dociągające i zabezpieczające. Rowery zazwyczaj mocowane są za górną rurę ramy i stawiane w rynienkach do których opaskami mocowane są ich koła. Uchwyty te są stosunkowo proste w montażu i umożliwiają bardzo łatwy załadunek i rozładunek rowerów.

Bagażniki do przewozu rowerów otwierają przed nami nowe możliwości a przy tym są to obecnie dobrze przemyślane i lekkie konstrukcje o stosunkowo prostej obsłudze. Ich montaż na aucie zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka minut a włożenie lub zdjęcie roweru jest jeszcze szybsze.

więcej