- Rodzaje alkomatów – jak kupić dobry alkomat?
- Jaki alkomat kupić na użytek domowy?
- Jak skalibrować alkomat?
|
|
|
---|---|---|
1. |
PROMILER iBlow Premium |
wymiary (mm): 288x49 zasilanie: 2x AAA gwarancja: 60 miesięcy |
2. |
PROMILER ALP-1 Lite |
wymiary: 130x65 zasilanie: 2x AA gwarancja: 60 miesięcy |
3. |
ALKOHIT X60 |
wymiary: 127x60 zasilanie: akumulatorowe 1000mAh gwarancja: 24 miesiące |
4. |
PROMILER AL9000 Lite |
wymiary: 127x60 zasilanie: 2x AA gwarancja: 24 miesiące |
5. |
Alcofind Af-35 Premium |
wymiary: 105x50 zasilanie: 2x AA gwarancja: 12 miesiecy |
6. |
AlcoFind Pro X-5 |
wymiary: 108x47 zasilanie: 2x AAA gwarancja: 24 miesiące |
7. |
PROMILER AL-8000 Plus |
wymiary: 108x47 zasilanie: 2x AAA gwarancja: 12 miesięcy |
8. |
Alcofind Expert |
wymiary: 110x44 zasilanie: 2x AAA gwarancja: 60 miesięcy |
9. |
BACSCAN F-45 |
wymiary: 112x45 zasilanie: 2x AAA gwarancja: 60 miesięcy |
10. |
ALCOFORCE Evo |
wymiary: 105x55 zasilanie: 2x AAA gwarancja: 12 miesięcy |
Wybór precyzyjnego alkomatu jest niezwykle ważny, ponieważ w sprzedaży nie brakuje urządzeń niedokładnych, które mogą zakłamać pomiar. Natomiast konsekwencje jazdy samochodem albo pójścia do pracy w stanie nietrzeźwości mogą być wyjątkowo poważne. W związku z tym przygotowaliśmy ranking alkomatów, które dokładnie zweryfikują czy w wydychanym powietrzu nie ma już śladów alkoholu.
Ranking alkomatów – TOP 10
-
Alkomat Promiler iBlow Premium
Zaczynamy od urządzenia, którego większości kierowców nie trzeba przedstawiać. Alkomaty Promiler iBlow Premium jest wykorzystywany m.in. przez funkcjonariuszy, dlatego mogliście natknąć się na ten model podczas rutynowej kontroli. Sprzęt łączy w sobie wszystkie zalety najlepszego alkomatu policyjnego, ponieważ jest jednocześnie niezwykle dokładny, ale przy tym łatwy w obsłudze. Kupując Promiler iBlow Premium otrzymujesz certyfikat kalibracji, dzięki któremu urządzenie jest od razu gotowe do pracy. Po wykonaniu badania od razu wiesz, czy możesz wsiąść do auta jako kierowca, czy lepiej zostać tego dnia pasażerem, ponieważ dioda podświetli się albo na zielono (wynik 0,0) albo na czerwono (wykryto alkohol). Kalibrację tego alkomatu powinno wykonywać się co 50 000 pomiarów lub co 12 miesięcy.
-
Alkomat Promiler ALP-1 Lite
Nieco mniejszy, ale przy tym równie dokładny jest alkomat elektrochemiczny alkomat Promiler ALP-1 Lite. Urządzenie również wykorzystywane jest przez służby, ponieważ szybko i skutecznie mierzy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. O ile wcześniejszy model można określić mianem przemysłowego ze względu na dużą liczbę pomiarów między kalibracjami, to w przypadku ALP-1 Lite można prędzej mówić o alkomacie do użytku domowego. Kalibrację również należy przeprowadzać co 12 miesięcy lub co 1500 pomiarów. Plusem jest oprogramowanie w języku polskim oraz bardzo dobra pamięć urządzenia, które przechowuje rezultaty 500 ostatnich pomiarów. W zestawie znajdziesz 10 zapasowych ustników.
-
Alkomat Alkohit X60
Alkomat Alkohit X60 to kompaktowy, ale niezwykle wydajny sprzęt do dokładnego pomiaru trzeźwości. Największym atutem tego modelu jest specjalna konstrukcja ustnika oraz samego urządzenia, które minimalizuje ryzyko zarażenia się np. grypą, kiedy z alkomatu korzysta kilka osób po sobie. Z tego względu polecamy X60 na większe imprezy, gdzie chęć weryfikacji trzeźwości wyraża więcej osób, a także w firmach, jako narzędzie do kontroli pracowników. Standardowo podstawą działania alkomatu jest obecność elektrochemicznego sensora. Kalibrację należy wykonać po 12 miesiącach użytkowania.
-
Alkomat Promiler AL9000 Lite
Promiler to wiodąca marka alkomatów, która posiada w ofercie zarówno profesjonalny sprzęt dla policji, jak i mniejsze urządzenia do użytku domowego. Takim sprzętem jest bez wątpienia alkomat Promiler AL9000 Lite, którego największą zaletą jest rzadsza częstotliwość kalibracji. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o okazjonalnym użytkowaniu, dlatego zalecenia dotyczące kalibracji nie są ograniczone czasowo. Producent wskazuje jedynie, że regulowanie alkomatu powinno przeprowadzać się co 1000 pomiarów. Pamiętanie o tym aspekcie jest tym łatwiejsze, że urządzenie zapamiętuje całkowitą liczbę wykonanych testów trzeźwości. Plusem jest też nieduży rozmiar, który umożliwia schowanie urządzenia nawet w kieszeni spodni. Jednocześnie alkomat pracuje z dokładnością do 0.01‰.
-
Alkomat Alcofind Af-35 Premium
Pozostajemy przy niedużych urządzeniach, które warto umieścić w naszym rankingu alkomatów ze względu na połączenie funkcjonalności z dokładnością pomiaru. Alcofind Af-35 Premium posiada platynowy sensor elektrochemiczny, który zapewnia wysoką jakość pomiarów. Ten model również warto polecić osobom, które z alkomatu korzystają rzadziej i mogą nie pamiętać o konieczności kalibracji. Urządzenie wyposażono w specjalny licznik, który przypomni po roku korzystania z alkomatu o konieczności wykonania kalibracji. Ponadto sprzęt zapamiętuje 10 ostatnich pomiarów, a także posiad tryb diagnostyki sensora, który w każdej chwili sprawdzi, czy wszystko działa prawidłowo. Alkomat Alcofind Af-35 Premium posiada aż 10-letnią gwarancję producenta oraz 3-letni okres ochrony na sensor.
-
Alkomat Alcofind Pro X-5
Jeszcze jedna propozycja od marki Alcofind, czyli model Pro X-5. W podobnej cenie do poprzednika można wyposażyć się w profesjonalne urządzenie, które sprawdza się zarówno wśród zawodowych kierowców, jak i w zakładach pracy. Za dokładne pomiary odpowiada ulepszony sensor elektrochemiczny PRO-X. Pod względem wyposażenia jest zbliżony do modelu Af-35 Premium, niemniej na plus można wyróżnić wyraźny, podświetlany ekran, który umożliwia przeprowadzenie pomiaru w każdych warunkach. Dzięki temu nawet jeśli chcesz kierować pojazdem późną nocą, ale nie masz pewności co do swojej trzeźwości, bez trudu skorzystasz z tego kompaktowego alkomatu.
-
Alkomat Promiler AL-8000 Plus
Pozostajemy wśród niedużych modeli sprawdzonych producentów. Alkomat Promiler AL-8000 Plus również bazuje na elektrochemicznym sensorze QMol 2.0, który znajdziemy we wcześniej zaprezentowanych modelach tego producenta z przedziału cenowego około 500 zł. Tutaj również oprócz wysokiej precyzji znajdziemy szereg przydatnych na co dzień funkcji, jak chociażby licznik dni pozostałych do kalibracji. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że wykonamy pomiar urządzeniem, które powinno już trafić do serwisu. Alkomat zapamiętuje 10 ostatnich pomiarów, a także wskazuje, ile czasu minęło od ostatniego badania trzeźwości. Nieduży rozmiar i minimalistyczny design sprawiają, że to niezwykle proste w obsłudze urządzenie, które warto mieć przy sobie w różnych okolicznościach.
-
Alkomat Alcofind Expert
Jeśli szukasz jakościowego alkomatu w przystępnej cenie, warto zwrócić uwagę na model Alcofind Expert. Przede wszystkim niewiele alkomatów, kosztujących nieco powyżej 300 zł posiadają tak precyzyjne sensory jak platynowy sensor elektrochemiczny klasy Premium, w który wyposażono Alcofind Expert. Niemniej jest to typowe urządzenie do użytku osobistego, gdyż producent zaleca kalibrację co 500 pomiarów, a zatem zdecydowanie częściej, niż np. w modelach marki Promiler. Nie jest też aż tak precyzyjny, gdyż dokładność pomiaru wynosi +/- 0.075‰ w 1,0‰. Niemniej do weryfikacji samopoczucia na następny dzień po spożywaniu alkoholu to alkomat jak najbardziej solidny, a przy tym prosty w użyciu. Sygnał dźwiękowy wskazuje jak długo należy dmuchać w urządzenie, a wyświetlacz błyskawicznie wskaże rezultat pomiaru.
-
Alkomat BACSCAN F-45
Bardzo podobne parametry do poprzedniego modelu charakteryzują alkomat BACSCAN F-45. Urządzenie zapamiętuje 10 ostatnich pomiarów, a w przypadku wykrycia obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, alkomat zaalarmuje cię od poziomu 0,2‰. Czas pomiaru to około 4 sekundy, a dokładność pomiaru wynosi 0.05‰. Zależnie od częstotliwości użytkowania, producent zaleca kalibrację co 500 pomiarów lub 6-12 miesięcy.
-
Alkomat Alcoforce Evo
Na koniec jeszcze jeden nieduży model do użytku indywidualnego. Alkomat Alcoforce Evo posiada precyzyjny sensor elektrochemiczny, który dokładnie zmierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Niemniej warto zauważyć, że w przeciwieństwie do alkomatu BACSCAN F-45, sygnał alarmowy uruchamia się dopiero od stężenia 0,5‰, podczas gdy dopuszczalny limit według polskiego prawa to 0,2‰. Producent zaleca stosowanie tego modelu na użytek indywidualny, wobec czego nie wskazuje limitu pomiarów, a jedynie zaleca kalibrację co 12 miesięcy.
Podsumowując nasz ranking alkomatów przypominamy, że nawet najbardziej precyzyjne urządzenie może wykazywać nieprawidłowe rezultaty jeśli nie jest w porę skalibrowane. Wszystkie przedstawione w zestawieniu urządzenia są fabrycznie skalibrowane i gotowe do użycia, jednak zdecydowana większość z nich powinna trafić do serwisu po 12 miesiącach użytkowania. Warto włączyć sobie na YouTubie filmy z testami pomiarów alkomatów przed i po kalibracji. Zakłamany wynik może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego po zakupie należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu alkomatu. Jeśli nie należysz do osób, które dobrze pamiętają o takich sprawach, koniecznie wybierz model z licznikiem kalibracji.
Rodzaje alkomatów – jak kupić dobry alkomat?
Alkomaty według dzielimy przede wszystkim na:
- Alkomaty jednorazowe
- Alkomaty elektroniczne
- tzw. "Alkomaty wirtualne"
Żaden kierowca nie powinien podejmować ryzyka wsiadania za kółko w krótkim odstępie czasowym po spożyciu procentowych napojów, bez przeprowadzenia we własnym zakresie badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. W sieci są co prawda dostępne tzw. wirtualne alkomaty, czyli aplikacje, które na podstawie wpisanych danych, takich jak masa ciała, płeć oraz rodzaj i ilość spożywanych trunków, obliczają w przybliżeniu możliwe stężenie alkoholu we krwi. Niestety dokładność takich programów stoi pod znakiem zapytania, gdyż nie uwzględniają one indywidualnych cech każdej osoby, w tym stanu zdrowia czy przemiany materii. Policja i organizacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym zdecydowanie odradzają korzystanie z wirtualnych alkomatów, rekomendując kierowcom zakup alkomatów jednorazowych lub urządzeń osobistych.
-
Alkomaty jednorazowe
Alkomaty jednorazowe są dość tanim i w miarę skutecznym rozwiązaniem, które ma swoje zalety, jak i wady. Po pierwsze, jednorazowe alkotesty są tanie – można je kupić już za kilka złotych. Pod warunkiem precyzyjnie przeprowadzonego testu są w stanie dać kierowcy odpowiedź, czy może już wsiadać za kierownicę czy nie.
Ich mankamentem jest jednak ograniczenie dokładności pomiaru. Większość jednorazowych alkomatów wskazuje jedynie wynik zerowy, oscylujący w okolicy 0,2 promila oraz 0,5 promila i więcej. Wykonujący test dowie się, czy może prowadzić pojazd w danym momencie. Przyrząd nie wskaże jednak dokładnej zawartości, a więc nie da wskazówki, jak długo kierowca powinien zaczekać.
Problemem jest także sama obsługa jednorazowych alkomatów. Jeżeli źle zinterpretujemy instrukcję i pomylimy się (np. będziemy dmuchać zbyt krótko), otrzymany wynik może być niewiarygodny. Dla pewności niezbędne jest więc ponowne wykonanie badania, wiążące się z zakupem kolejnego alkotestu.
-
Alkomaty elektroniczne
Dużo wygodniejszym rozwiązaniem są alkomaty elektroniczne wielokrotnego użytku, które dokonują pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu z dużą dokładnością. Rynkowi eksperci polecają szczególnie tzw. alkomaty elektrochemiczne, czyli wyposażone w sensor elektrochemiczny, gwarantujący wysoką dokładność pomiaru. Coraz mniej popularne są dziś alkomaty starszego typu – tzw. półprzewodnikowe, które posiadają większą tolerancję błędów i wymagają częstszej kalibracji.
Jaki alkomat kupić na użytek domowy?
Nieprzypadkowo ceny alkomatów elektronicznych wahają się w przedziale od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Urządzenia te są dopasowywane przez producentów do oczekiwań klientów – liczby wykonywanych przez nich pomiarów, wysokiej dokładności oraz akceptowanych interwałów kalibracji.
Aby wybrać najlepszy alkomat na użytek domowy, powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim zastanówmy się, jak często będziemy korzystać z urządzenia? Ważna jest przybliżona liczba pomiarów w ciągu roku. Jeżeli np. pijemy alkohol tylko w weekendy, a poziom trzeźwości chcemy sprawdzić wyłącznie w poniedziałek rano, załóżmy wykonanie 2-3 testów w tygodniu. Warto założyć taką liczbę, ze względu na to, że badanie o rezultacie zbliżonym do granicy przepisów, należy powtórzyć, najlepiej przynajmniej dwukrotnie.
Dobrą praktyką jest ponowne wykonanie badania za każdym razem, kiedy alkomat wykaże inne wskazanie niż 0,00. Nawet przy zerowym wyniku nie zaszkodzi „dla pewności”, sprawdzić jeszcze raz.
Alkomaty osobiste są programowane na określoną liczbę testów, które możemy wykonać przed kalibracją. Kalibracja alkomatu jest jednak i tak konieczna przynajmniej raz do roku (w przypadku niektórych, głównie starszych modeli producenci zalecają kalibrację co pół roku), nawet jeśli wykonamy mniej badań. Jeżeli zatem będziemy badać się np. 100 razy w roku, nie musimy kupować alkomatu z limitem testów na poziomie 1000 lub więcej. Wysokie limity to domena alkomatów profesjonalnych, wykorzystywanych np. przez policję. Można nimi wykonać wiele testów, nawet w krótkim odstępie czasu.
Cechą profesjonalnych alkomatów policyjnych jest brak ustnika. Nie warto jednak kierować się tą obserwacją, kupując alkomat osobisty. W przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, alkomat bezustnikowy jest przeważnie mniej dokładny od tego z wymiennymi ustnikami. Wybierając urządzenie ustnikowe powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy ustniki są jedno czy wielorazowego użytku. W przypadku tych pierwszych, konieczne będzie dokupowanie wymiennych końcówek, które zwiększy całkowity koszt użytkowania alkomatu w dłuższej perspektywie czasowej.
Jak skalibrować alkomat?
Niestety, alkomaty osobiste nie są urządzeniami bezobsługowymi. Nawet drogie urządzenia, oferujące wysoką dokładność pomiarów należy okresowo kalibrować – przynajmniej raz do roku lub po przekroczeniu limitu pomiarów. Kalibracja nie jest możliwa bez posiadania odpowiedniego sprzętu, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest oddanie alkomatu do profesjonalnego serwisu. Proces polega na przetestowaniu alkomatu i porównaniu uzyskanego wyniku z wzorcowym, na specjalnym symulatorze. W przypadku zaobserwowania odchyleń, przeprowadza się reset oprogramowania i wprowadza odpowiednie ustawienia początkowe.
Czy kalibracja alkomatu jest konieczna do jego prawidłowego działania? W zdecydowanej większości urządzeń: tak. Jeżeli jednak zależy nam na jej uniknięciu, możemy poszukać modeli alkomatów z wymiennym sensorem elektrochemicznym. Wówczas wystarczy tylko nabyć od producenta urządzenia nowy, skalibrowany fabrycznie czujnik i zastąpić nim poprzedni. Jest to rozwiązanie droższe, ale nieco wygodniejsze dla użytkownika, który jest zwolniony z konieczności okresowego fatygowania się do serwisu lub wysyłania doń urządzenia.
Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)