Wybór opon letnich – znajdź odpowiedni rozmiar!

Zarówno w przypadku opon letnich, jak i każdych innych, przed zakupem należy dokładnie sprawdzić rozmiar ogumienia, jakie może być zamontowane w danym samochodzie. Informacje na ten temat znajdziecie w instrukcji obsługi pojazdu. Zazwyczaj sprawdzimy tam nie tylko rozmiar opon, zamontowanych w pojeździe fabrycznie, ale także kilka alternatywnych rozmiarów, których zastosowanie dopuszcza producent auta, a nawet zalecane ciśnienie powietrza w oponach.

Jeżeli nie posiadamy instrukcji, możemy kierować się tabliczką znamionową pojazdu. Znajdziemy na niej fabryczny rozmiar opon. Tabliczka może być zlokalizowana w różnych miejscach w pojeździe, najczęściej we wnęce drzwi lub pod maską.

Przy wyborze opon można także sugerować się rozmiarem kompletu opon, który obecnie znajduje się na pojeździe. Jeżeli jednak samochód nie jest naszą własnością od samego początku, istnieje możliwość, że poprzedni właściciel zmienił fabryczny rozmiar opon na inny. Warto zweryfikować tę kwestię przed zakupem nowych opon. Źle dobrane opony pod względem rozmiaru mogą generować hałas podczas jazdy, wysokie zużycie paliwa przez pojazd, a nawet niebezpieczne sytuacje na drodze.
 

Firestone
 

Jakie są najpopularniejsze rozmiary opon letnich?

 We współczesnych samochodach najczęściej spotykane są koła z felgami o średnicy 15, 16 lub 17 cali. Bardzo popularne są opony letnie w rozmiarze 205x55r16. Przy wyborze nie należy kierować się jednak rynkową popularnością rozmiarów, lecz dokładnie sprawdzić zalecany rozmiar do konkretnego samochodu.

Po czym poznamy, że dane opony są przeznaczone na lato? Oznaczenie opon letnich nie jest zunifikowane. Niektórzy producenci stosują symbol słoneczka, umieszczany na boku opony. W wielu przypadkach na oponach letnich nie znajdziemy jednak żadnego symbolu. Właśnie ten fakt powinien nam zasugerować ich przeznaczenie, gdyż każdy inny typ opon ma swój prawnie nakazany symbol. W przypadku opon zimowych i całorocznych jest nim śnieżynka wpisana w kontur trzech szczytów górskich, czyli znak 3PMSF. Świadczy on o tym, że dana opona posiada homologację do eksploatacji w sezonie zimowym. Opony letnie nie posiadają takiego dopuszczenia.
 

opony letnie goodyear
 

Jakie opony letnie wybrać?

Kiedy już znamy rozmiar opon, których potrzebujemy, musimy zastanowić się nad tym, jaki model będzie adekwatny dla naszych potrzeb. Zależy to od kilku kwestii, takich jak:

  • liczba pokonywanych kilometrów
  • rodzaj dróg, którymi jeździmy
  • styl jazdy
  • budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup opon
  • oczekiwania dodatkowe: komfort jazdy, efektywność paliwowa itd.

Przebieg, który wykonujemy naszym samochodem w miesiącach letnich powinien mieć bardzo istotny wpływ na naszą decyzję zakupową dotyczącą opon. Jeżeli jeździmy dużo, powinniśmy zastanowić się nad wyborem opon z wyższej półki – najlepiej klasy premium. Zapewnią one nie tylko bezpieczeństwo, ale i długie użytkowanie, gdyż są bardziej odporne na zużycie. Wybór opon klasy premium wiąże się jednak także z innym punktem na naszej liście, czyli budżetem, który możemy przeznaczyć na zakup. Opony klasy premium są oczywiście najdroższe.Kierowcy szukający tańszej alternatywy mogą znaleźć ją w segmencie średnim lub tzw. ekonomicznym (inaczej budżetowym). Segment średni to dobrej jakości opony, wykorzystujące sprawdzone rozwiązania i technologie, pochodzące od wiodących producentów.

Oprócz tego, jak dużo jeździmy, musimy wziąć pod uwagę także jakość dróg, którymi się najczęściej poruszamy. Jeżeli są to drogi miejskie lub równe trasy asfaltowe – standardowe opony absolutnie wystarczą. Jeżeli jednak zdarza nam się jeździć po drogach będących w bardzo złym stanie technicznym czy też drogach gruntowych lub bezdrożach, pomyślmy o oponach wzmacnianych lub typowo terenowych. Jest to osobna kategoria ogumienia, której oferta pokrywa tylko niektóre typy aut (SUVy oraz rasowe terenówki).
 

Opony letnie michelin
 

Styl jazdy to kolejna ważna kwestia. Jeżeli lubimy jeździć szybko, nawet w trakcie lub po opadach deszczu, wybierzmy opony letnie dobrze spisujące się na mokrej nawierzchni. Takie modele znajdziemy najczęściej w segmencie premium lub średnim. Chodzi tu oczywiście przede wszystkim o bezpieczeństwo jazdy. Kolejnym ważnym parametrem, który powinniśmy sprawdzić, jeżeli lubimy wciskać mocniej pedał gazu podczas wiosennych czy letnich podróży, jest droga hamowania opon. W tym celu warto sprawdzić dostępne w prasie testy porównawcze opon, najlepiej te wykonywane przez niezależne organizacje. Sprawdzają one zdolność opon do wyhamowania pojazdu w różnych warunkach na suchej i mokrej nawierzchni.

Wymiana opon na letnie to także okazja, by zastanowić się nad tym, co przeszkadzało nam przy użytkowaniu poprzedniego kompletu ogumienia. Jeżeli np. stare opony były zbyt głośne, możemy tym razem poszukać opon o jak najniższym poziomie generowanego hałasu. Sprawdzimy ten parametr bez trudu, gdyż jest on obecny na etykietach, które opony muszą posiadać zgodnie z regulacjami unijnymi. Poziom hałasu wyrażony jest w decybelach – oczywiście im niższa wartość tym jest on mniejszy.
 

opony letnie pirelli
 

Inny ważny parametr to wpływ opon na spalanie pojazdu oraz emisję zanieczyszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele modeli opon o niskich oporach toczenia, których stosowanie zmniejsza zapotrzebowanie pojazdu na paliwo. Także ta wartość jest dostępna do sprawdzenia na etykiecie. Najbardziej efektywne paliwowo (czyli oszczędne) opony, oznaczone są klasą A. Im niższa klasa, tym mniejszy będzie ich wpływ na oszczędności.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Zakup letnich opon powinien być przemyślany, ale nie możemy zwlekać z nim zbyt długo. Specjaliści zalecają, by nie jeździć na oponach zimowych w czasie, gdy temperatury regularnie przekraczają już 7 st. C. Oczywiście warto być przygotowanym na nagły powrót zimy i nie zmieniać opon zbyt pochopnie, kiedy tylko pierwszy raz w roku zrobi się cieplej. By wybrać odpowiedni moment, warto sugerować się prognozami pogody.  
 

opony letnie nokian
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com