Marka: overmax usuń
W kategorii tej znajdują się alkomaty ustnikowe oraz nieustnikowe, które służą do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Oferta obejmuje alkomaty jednorazowe oraz wielokrotnego użycia. Do wyboru są modele różnych marek, w tym Promiler, Oromed, Bacscan, Alcofind, Alco Force, Sentech, Volt, Xblitz, Alcolife czy Bean.
Nasz asortyment obejmuje wiele nowoczesnych alkomatów z cyfrowym wyświetlaczem. Urządzenia te cechują się dużą precyzją pomiarów, zwykle do dwóch miejsc po przecinku i do dziesiętnych części promila. Wynik zazwyczaj jest podawany zarówno w jednostce g/l, jak i %BAC. Niektóre modele mają wbudowaną funkcję sygnalizacji dźwiękowej, która uruchamia się po przekroczeniu granicznej wartości, np. 0,2 czy 0,5 promila. Czas pomiaru zwykle jest krótki, gdyż trwa nie dłużej niż kilka sekund. Najczęściej wystarczy nacisnąć jeden przycisk, dmuchnąć w ustnik i odczekać na wyświetlenie wyniku.
W wysokiej jakości alkomatach znajduje się sensor elektromechaniczny, który reaguje wyłącznie na alkohol etylowy. Minimalizuje to ryzyko fałszywych wyników. Prawidłowość pomiarów zapewnia również czujnik przepływu powietrza. Niektóre urządzenia są zarazem wyposażone w mechanizm chroniący komórkę pomiarową przed uszkodzeniami podzespołów. System taki uniemożliwia wykonanie pomiaru, jeżeli zostanie przekroczony wskazany zakres temperatury.
Wybrane modele alkomatów mają również funkcję sygnalizacji dźwiękowej, która informuje o rozładowaniu baterii, rozpoczęciu i zakończeniu pomiaru czy uszkodzeniu sensora. Przydatny może również okazać się tryb automatycznego wyłączania urządzenia po określonym czasie bezczynności, np. 15 sekundach. Funkcja ta służy oszczędzaniu energii.
Można także znaleźć alkomaty z wbudowaną pamięcią pomiarów czy wskaźnikiem czasu pozostałego do niezbędnej kalibracji urządzenia. Niektóre modele mają podświetlenie ustnika oraz przycisku funkcyjnego, co ułatwia dokonywanie pomiarów po zmroku.
Zapoznaj się z naszym asortymentem alkomatów i wybierz model, który najbardziej przypadnie ci do gustu.
Alkomaty - najczęściej zadawane pytania
Producenci oferują kilka rodzajów alkomatów. Alkomaty półprzewodnikowe to urządzenia najchętniej wybierane przez użytkowników indywidualnych. Są to tzw. mierniki, w których komórką pomiarową jest sensor półprzewodnikowy. Ten rodzaj sprzętu charakteryzuje się niską ceną, ale też niezbyt dokładnym pomiarem, wynikającym z wrażliwości sensorów na niektóre substancje, które mogą zmienić wynik.
Należą do nich np. dym papierosowy, aceton, herbata albo cukierek miętowy. Na sfałszowany pomiar mogą wpływać także temperatura i stopień wilgotności powietrza. Alkomat półprzewodnikowy nie gwarantuje więc wiarygodnego wyniku i nie powinien być ostatecznym wyznacznikiem, tego, czy kierowca powinien siadać za kierownicą. Sprzęty te są dosyć niestabilne i szybko mogą ulec rozkalibrowaniu, powodując że wyniki po pewnym czasie stają się jeszcze mniej miarodajne.
Z alkomatów elektrochemicznych korzystają zwykle służby policyjne w celu zweryfikowania trzeźwości u kierowcy. Ten rodzaj urządzenia działa za pomocą czułego i dokładnego sensora, który wchodzi w reakcję z alkoholem, w rezultacie czego wytwarza się kwas octowy doprowadzający do powstania prądu elektrycznego. Czujnik reaguje tylko na molekuły alkoholu, dając wiarygodny odczyt. Wszelkie inne substancje nie mają żadnego wpływu na pomiar. Alkomaty elektrochemiczne są także bardziej stabilne i trwałe niż alkomaty półprzewodnikowe oraz dają dokładne i powtarzalne wyniki pomiarów.
Ostatnim rodzajem alkomatów są profesjonalne alkomaty spektrofotometryczne wyposażone w wysokoczuły sensor podczerwieni do wykrywania obecności alkoholu we krwi. To najdroższe spośród wszystkich urządzeń, wykorzystywane przez policję, szpitale lub sądy.
Samodzielna kalibracja alkomatu jest możliwa. Nie jest to jednak czynność prosta i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz nakładów finansowych. Aby przeprowadzić kalibrację należy zaopatrzyć się bowiem w symulator wydechu oraz wzorce alkoholu do symulatora, co może przewyższać kwotę nawet 6000 zł. Zdecydowanie bardziej poleca się wykonanie kalibracji urządzenia w firmie, która się tym specjalizuje. Koszt takiej usługi nie przekracza zwykle kwoty kilkudziesięciu złotych.
Układ mechanicznej obróbki powietrza odpowiada za doprowadzenie części wdmuchiwanego powietrza do sensora, który generuje pomiar. Rodzaj sensora odpowiada za jakość alkomatu. W sensorach półprzewodnikowych alkohol utleniający się na powierzchni elektrody przyczynia się do wzrostu przewodności półprzewodnika.
Zmiana rezystancji jest proporcjonalna do zawartości alkoholu w próbie. Sensor półprzewodnikowy jest jednak wrażliwy nie tylko na alkohol, ale też na inne substancje obecne w wydychanym powietrzu, które mogą wpływać na fałszywy wynik pomiaru. W alkomatach z sensorem elektrochemicznym pomiar stężenia alkoholu we krwi polega na elektrochemicznym utlenianiu etanolu pod wpływem działania związków chemicznych na kontrolowanym potencjale elektrody.
Alkohol zamienia się w kwas octowy, co skutkuje uwolnieniem elektronów i powstaniem prądu elektrycznego, którego wartość jest proporcjonalna do wielkości alkoholu obecnego w wydychanym powietrzu. Ten rodzaj sensora reaguje tylko na molekuły alkoholu i nie jest wrażliwy na inne typy związków. Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym działają przy wykorzystaniu technologii podczerwieni. Związki chemiczne absorbują promieniowanie podczerwone w specyficznej długości fali określając zawartość alkoholu.
Przed badaniem należy odczekać ok. 30 minut od ostatniego spożycia alkoholu. Zaleca się także przepłukanie ust wodą. Pomiaru należy dokonywać zgodnie z instrukcją dołączoną do konkretnego modelu alkomatu. Jeśli wynik wskazał na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, należy ponownie powtórzyć badanie po odczekaniu ok. 15 minut. Jeśli wynik mieści się w dopuszczalnej normie, można wsiąść za kierownicę pojazdu.
Dopuszczalna zawartość alkoholu w ludzkim organizmie umożliwiająca legalne prowadzenie pojazdu mechanicznego wynosi w Polsce maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, co przekłada się na 0,2 promila we krwi.