Łukasz Wierzbicki

Łukasz Wierzbicki to polski autor książek dla dzieci i młodzieży, urodzony 15 września 1974 roku w Poznaniu. Do jego najbardziej znanych książek należą "Afryka Kazika", "Dziadek i niedźwiadek" oraz "Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści".

 

Podstawowe dane:

 • Data urodzenia: 15 września 1974, Poznań
 • Popularna seria: Pogotowie Kazikowe
 • Gatunek literacki: książki dla dzieci, książki dla młodzieży
 • Nagrody:  nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i tytuł Książka Wiosny za "Dziadka i niedźwiadka", nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za "Afrykę Kazika".

Opis autora

Łukasza Wierzbickiego i jego serię książek „Pogotowie Kazikowe” z pewnością znają młodzi czytelnicy. Kim jest prywatnie autor takich pozycji jak „Dziadka i niedźwiadka”?

Dzieciństwo i młodość

Autor pochodzi z Poznania, gdzie spędził całe dzieciństwo i młodość. W swoim rodzinnym mieście uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jana Kantego. Także i w stolicy Wielkopolski zdecydował się studiować na Akademii Ekonomicznej. Z zawodu jest ekonomistą, ale to nie przeszkodziło mu w robieniu kariery w zupełnie innym kierunku.

Praca zawodowa

Po ukończeniu studiów, Łukasz Wierzbicki pracował w poznańskim Radio Fan, gdzie w latach 1999–2000 prowadził autorską audycję muzyczną Wyspa Skarbów. Później przez 10 lat zajmował się produkcją koncertów, spektakli kabaretowych oraz wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Pierwszym kontaktem Wierzbickiego z literaturą była książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, w której znalazły się zebrane i opracowane przez niego reportaże Kazimierza Nowaka, które ten napisał podczas podróży po Afryce. Łukasz Wierzbicki opatrzył je własnym wstępem. Książka ta zmotywowała go do spróbowania swoich sił w pisaniu. Tak powstała powieść przygodowa dla dzieci „Afryka Kazika” inspirowana przygodami Kazimierza Nowaka. Została ona wydana w 2008 roku. Rok później autor wydał jedną z najsłynniejszych swoich książek, jaką jest „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”. Opisał on losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Tym razem wstęp do książki napisał prof. Wojciech Narębski, jako że on sam był żołnierzem tej formacji.

Gatunkiem, w którym specjalizuje się Łukasz Wierzbicki jest literatura dla dzieci i młodzieży. Napisał on wiele książek, które adresuje do młodych czytelników. W 2011 roku ukazała się pozycja na podstawie relacji Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego. Swoje dzieło zatytułował „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa”.

Poza pisaniem książek Łukasz Wierzbicki kocha podróże. Uwielbia odkrywać nowe kraje i ich piękne zakątki. Podczas organizowanych przez siebie regularnie spotkań autorskich nie tylko prowadzi wykłady na temat swojej twórczości, ale i urozmaica je elementami kabaretowymi, prezentacjami multimedialnymi, a nawet korzysta z inscenizacji historycznych.

Nagrody dla autora

Łukasz Wierzbicki wielokrotnie był doceniany przez różne kapituły konkursowe. W 2009 roku, właściwie jako debiutant, otrzymał nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i tytuł „Książka Wiosny” za „Dziadka i niedźwiadka”. Za tę samą pozycję dostał nagrodę internautów i wyróżnienie jury w konkursie na Książkę Historyczną Roku portalu Granice.pl. Z kolei za książkę „Afryka Kazika” nominowano go do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W 2010 roku uzyskał wyróżnienie jury dziecięcego w konkursie Małego Donga polskiej sekcji IBBY za „Dziadka i niedźwiadka”. W 2012 roku uhonorowano go Nagrodą im. Stanisława Szwarca-Bronikowskiego w konkursie Książka Podróżnicza Roku Mediatravel 2012 za „Mój chłopiec, motor i ja”. W 2017 roku pozycję „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” nominowano w plebiscycie na Książkę Roku 2016 portalu lubimyczytac.pl.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Łukasz Wierzbicki - książki

 • Afryka Kazika (2008)
 • Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa (2009)
 • Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa (2011)
 • Wróżby dla Kuźmy (2012)
 • Machiną przez Chiny (2014)
 • Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści (2016)
 • Ocean to pikuś (2018)
 • Wokół świata na wariata (2019)

 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.