Łukasz Wierzbicki

Łukasz Wierzbicki to polski autor książek dla dzieci i młodzieży, urodzony 15 września 1974 roku w Poznaniu. Do jego najbardziej znanych książek należą "Afryka Kazika", "Dziadek i niedźwiadek" oraz "Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści".

 

Podstawowe dane:

  • Data urodzenia: 15 września 1974, Poznań
  • Popularna seria: Pogotowie Kazikowe
  • Gatunek literacki: książki dla dzieci, książki dla młodzieży
  • Nagrody:  nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i tytuł Książka Wiosny za "Dziadka i niedźwiadka", nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za "Afrykę Kazika".

Opis autora

Łukasza Wierzbickiego i jego serię książek „Pogotowie Kazikowe” z pewnością znają młodzi czytelnicy. Kim jest prywatnie autor takich pozycji jak „Dziadka i niedźwiadka”?

Dzieciństwo i młodość

Autor pochodzi z Poznania, gdzie spędził całe dzieciństwo i młodość. W swoim rodzinnym mieście uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jana Kantego. Także i w stolicy Wielkopolski zdecydował się studiować na Akademii Ekonomicznej. Z zawodu jest ekonomistą, ale to nie przeszkodziło mu w robieniu kariery w zupełnie innym kierunku.

Praca zawodowa

Po ukończeniu studiów, Łukasz Wierzbicki pracował w poznańskim Radio Fan, gdzie w latach 1999–2000 prowadził autorską audycję muzyczną Wyspa Skarbów. Później przez 10 lat zajmował się produkcją koncertów, spektakli kabaretowych oraz wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Pierwszym kontaktem Wierzbickiego z literaturą była książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, w której znalazły się zebrane i opracowane przez niego reportaże Kazimierza Nowaka, które ten napisał podczas podróży po Afryce. Łukasz Wierzbicki opatrzył je własnym wstępem. Książka ta zmotywowała go do spróbowania swoich sił w pisaniu. Tak powstała powieść przygodowa dla dzieci „Afryka Kazika” inspirowana przygodami Kazimierza Nowaka. Została ona wydana w 2008 roku. Rok później autor wydał jedną z najsłynniejszych swoich książek, jaką jest „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”. Opisał on losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Tym razem wstęp do książki napisał prof. Wojciech Narębski, jako że on sam był żołnierzem tej formacji.

Gatunkiem, w którym specjalizuje się Łukasz Wierzbicki jest literatura dla dzieci i młodzieży. Napisał on wiele książek, które adresuje do młodych czytelników. W 2011 roku ukazała się pozycja na podstawie relacji Jana di Piano Carpini i Benedykta Polaka z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego. Swoje dzieło zatytułował „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa”.

Poza pisaniem książek Łukasz Wierzbicki kocha podróże. Uwielbia odkrywać nowe kraje i ich piękne zakątki. Podczas organizowanych przez siebie regularnie spotkań autorskich nie tylko prowadzi wykłady na temat swojej twórczości, ale i urozmaica je elementami kabaretowymi, prezentacjami multimedialnymi, a nawet korzysta z inscenizacji historycznych.

Nagrody dla autora

Łukasz Wierzbicki wielokrotnie był doceniany przez różne kapituły konkursowe. W 2009 roku, właściwie jako debiutant, otrzymał nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i tytuł „Książka Wiosny” za „Dziadka i niedźwiadka”. Za tę samą pozycję dostał nagrodę internautów i wyróżnienie jury w konkursie na Książkę Historyczną Roku portalu Granice.pl. Z kolei za książkę „Afryka Kazika” nominowano go do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

W 2010 roku uzyskał wyróżnienie jury dziecięcego w konkursie Małego Donga polskiej sekcji IBBY za „Dziadka i niedźwiadka”. W 2012 roku uhonorowano go Nagrodą im. Stanisława Szwarca-Bronikowskiego w konkursie Książka Podróżnicza Roku Mediatravel 2012 za „Mój chłopiec, motor i ja”. W 2017 roku pozycję „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” nominowano w plebiscycie na Książkę Roku 2016 portalu lubimyczytac.pl.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Łukasz Wierzbicki - książki

  • Afryka Kazika (2008)
  • Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa (2009)
  • Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa (2011)
  • Wróżby dla Kuźmy (2012)
  • Machiną przez Chiny (2014)
  • Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści (2016)
  • Ocean to pikuś (2018)
  • Wokół świata na wariata (2019)