Rynek Główny 23 to adres, pod którym istniała najstarsza księgarnia w Polsce i jedna z najstarszych księgarń w Europie. Jej historia ma swój początek w 1610 roku – wtedy działalność księgarską rozpoczął tu Franciszek Jakub Mercenich z Kolonii. Od czwartku tradycję tę w historycznych murach kontynuuje Empik.

Księgarnia składa się z trzech części. Pierwsza to miejsce handlowe: wysokie półki z książkami, kasy. Ale po przejściu przez – również wypełniony literaturą – łącznik czytelnik przenosi się do świata literatury. Tam znajdują się dwie sale - czytelnie: jedna imienia Wisławy Szymborskiej, druga – imienia Czesława Miłosza. To miejsca, gdzie zobaczymy pamiątki po wielkich pisarzach, ich zdjęcia, a także książki – będzie można je przeczytać na miejscu lub przejrzeć i wychodząc – zakupić.

Do przygotowania tych pięknych retro-wnętrz, nawiązujących do historii zarówno Empiku, jak i Krakowa – miasta literatury UNESCO, zaprosiliśmy wielokrotnie nagradzaną pracownię architektoniczną Jana Strumiłło. Z kolei imponujące, 30-metrowe murale przedstawiające ponad 30 autorów i autorek związanych z Krakowem, są stworzone przez rysownika Tymka Jezierskiego.

Księgarnia Empik Rynek to księgarnia narracyjna, czyli taka, która sama opowiada własną wyjątkową historię, architekturę i bogactwo kultury literackiej Krakowa, a także miejsca, które może stać się obowiązkowym punktem na trasie wycieczek zwiedzających Stare Miasto w Krakowie.

Krakowska księgarnia, a głównie mieszczące się w niej czytelnie, będą wypełnione bogatym programem kulturalnym – zaplanowane są spotkania z pisarzami oraz warsztaty. Poniżej znajdziecie program na najbliższe tygodnie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez goingapp.pl lub aplikację Going.

 

 

Piątek, 18 października, godz. 18:00
Spotkanie z Jackiem Dukajem w ramach cyklu „Po słowie”

Poprowadzona przez Marcina Wilka rozmowa z Jackiem Dukajem – prozaikiem, eseistą, krytykiem. Autorem m.in. „Innych pieśni”, „Perfekcyjnej niedoskonałości” i „Starości aksolotla”, na podstawie którego Netflix produkuje serial „Into the Night” oraz licznych opowiadań, w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego „Katedry, a także eseju-rzeki „Po piśmie”. Znanym tłumaczem-reinterpretatorem „Serca ciemności” Conrada.

 

 

Sobota, 19 października, godz. 14:00
Spotkanie Klubu komiksowego wokół tematu „Batman. Obrońca uciśnionych czy despota?” z Julianem Jelińskim, współtwórcą kanału na youtube „Brody z kosmosu”

Próba znalezienia odpowiedzi na serię pytań o staruszka Batmana, który zdaje się od zawsze walczyć po stronie dobra. Ale czy aby na pewno? Czy Mroczny Rycerz postępuje moralnie? Czy jest wzorem cnót moralnych? A może Batman widzi siebie jako stojącego ponad prawem? Jako tyrana-despotę, który musi wszystkimi rządzić?

Sobota, 19 października, godz. 16:00
Spotkanie w ramach cyklu „Portrety” z Michałem Rusinkiem o Wisławie Szymborskiej

Z Krakowem związana od 1929 roku. Autorka kilku tomików poezji, m.in. „Wołanie do Yeti”, „Wielka liczba”, „Tutaj”. Poetka i eseistka, laureatka literackiej nagrody Nobla – Wisława Szymborska. Jaką była osobą, jakie miała zwyczaje, co lubiła a czego nie – o tym właśnie opowie Michał Rusinek, jej wieloletni sekretarz, a także członek zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

 

 

Poniedziałek, 21 października, godz. 18:00
Spotkanie z Adamem Zagajewskim wokół książki „Substancja nieuporządkowana” (Wydawnictwo Znak)

Autor prowadzi czytelnika drogą swoich myśli: od życia w wolności i prawie po symfonie Mahlera. Zagląda też do korespondencji Czapskiego z Heringiem i daje się porwać niezrównanej sile ich rozmowy. Poddaje pod rozważania tematy praw i zadziwienia. Wspomina artystów, których już nie ma i zastanawia się nad ich przesłaniem w chaotycznym świecie „dzisiaj”. Próbuje zapanować nad nieuporządkowaną substancją literatury.

Wtorek, 22 października, godz. 18:00
Spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim wokół książki „Zaraz będzie po wszystkim” (Wydawnictwo W.A.B)

Delikatna i kameralna proza opowiadająca o samotności na wielu poziomach. Słodko-gorzki portret pensjonariuszy i pracowników domu starców jest przejmujący, dojmująco smutny, złośliwy, ale i miejscami ironicznie zabawny. Pozycja stworzona przez autora powieści ,,Wakacje” oraz strony „Nowe wiersze sławnych poetów”, który jednocześnie występuje w grupach improwizacji komediowej, śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby.

 

 

Środa, 23 października, godz. 18:00
Spotkanie z Zytą Rudzką wokół książki „Krótka wymiana ognia” (Wydawnictwo W.A.B)

Przepełniona ironią oraz błyskotliwym humorem opowieść o kobiecie, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie – "Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło". To siódma już powieść w dorobku Zyty Rudzkiej – pisarki, scenarzystki filmów o sztuce.

Czwartek, 24 października, godz. 18:00
Spotkanie z Piotrem Lipińskim wokół książki „Gomułka. Władzy nie oddamy” (Wydawnictwo Czarne)

Portret człowieka, który marnując pokładane w nim społeczne nadzieje stał się symbolem „dyktatury ciemniaków”. Zasłynął też ze swojego skąpstwa ale i z zamiłowania do ekskluzywnych samochodów i drogich garniturów. Autor jest reporterem, który podejmuje tematy polskiej historii najnowszej. Do tej pory wydał pozycje: „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Bierut. Kiedy partia była bogiem”.

Piątek, 25 października, godz. 18:00
Spotkanie z Witoldem Szabłowskim wokół książki „Jak nakarmić dyktatora” (Wydawnictwo W.A.B)

Co jadali Kadafi, Husejn, czy Castro? Kto im gotował i za czym przepadali dyktatorzy, od których zależało życie wielu ludzi? Zupełnie nowe spojrzenie na losy świata poprzez kuchnię największych despotów XX wieku. Fascynująca i zarazem przerażająca podróż kulinarna autora, ukazana w jego książce, to obraz despotów zza ich kuchennych drzwi.

 

Sobota, 26 października, godz. 16:00
Spotkanie z Jonathanem Carrollem wokół książki „Mr. Brakfast” (Wydawnictwo Rebis)

Bohater powieści zyskuje moc przemieszczania się między równoległymi rzeczywistościami. Od tej pory jego życie rozszczepia się na trzy splatające się wersje jego biografii, wersje które zaczynają się z sobą mieszać… Autor, Amerykaninem, jest twórcą głośnych powieści, takich jak: „Kraina Chichów”, „Dziecko na niebie”, „Kości Księżyca”. Jego twórczość określana jest mianem europejskiej wersji realizmu magicznego.

Sobota, 26 października, godz. 11:00, 13:00
Warsztaty dla dzieci „Poznaj swoje moce”

Podczas zajęć uczestnicy odkryją swoje mocne strony i dowiedzą się, jak mogą je wykorzystywać na co dzień. Biorąc udział w pełnych energii zadaniach, odkryją swoje największe talenty. W wesołej i bezpiecznej atmosferze porozmawiają o tym, co w nich najlepsze i zastanowią się, w jaki sposób posiadane talenty mogą się przydać w codziennym życiu oraz jak je rozwijać.Warsztaty organizowane są wspólnie z Fundacją Kosmos i przeznaczone dla najmłodszych w wieku 7 – 12 lat. Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach wiekowych: dzieci w wieku 7-9 lat – spotkanie o godz. 11:00; w wieku 10-12 – spotkanie o godz. 13.00.

Sobota, 26 października, godz. 18:00
Spotkanie z Jerzym Bralczykiem wokół książki „Zwierzyniec” (Wydawnictwo Agora)

Zbiór ponad stu felietonów językowo-zoologicznych, poświęconych żyjącym w Polsce gatunkom. Autor, specjalista od słów, wyjaśni skąd nazwy te się wzięły, jaki mają potencjał znaczeniowy, jak przechodzą do frazeologii, metafor, przysłów i tekstów literackich.

Niedziela, 27 października, godz. 13:30
Festiwal Conrada: Praworządność i bezprawie. Dyskusja – spotkanie z Jurijem Andruchowyczem i Tanią Malarczuk wokół książek „Kochankowie Justycji” i „Zapomnienie” (Wydawnictwo Warstwy)

Pierwsza opowiada o kształtowaniu się narodu ukraińskiego, druga o narodzinach ukraińskiej państwowości. Żadna z książek nie jest przepełniona optymizmem, obie, choć cofają nas w czasie, silnie korespondują z aktualnymi wydarzeniami u naszych wschodnich sąsiadów. W trakcie dyskusji z udziałem Andruchowycza i Malarczuk poprowadzonej przez Katarzynę Kotyńską, autorzy zastanowią się nad tym, co sprawia, że Ukraina z aż takim trudem wybija się na szeroko rozumianą niezależność.

Niedziela, 27 października, godz. 16:00
Spotkanie w ramach cyklu „Portrety” z Andrzejem Franaszkiem o Czesławie Miłoszu

Jeden z największych pisarzy XX wieku, poeta, prozaik, eseista. Laureat nagrody Nobla. O Czesławie Miłoszu opowie Andrzej Franaszek, który poznawał i śledził jego życie oraz działalność literacką, zarówno jako uczestnik bezpośrednich rozmów, jak i autor jego biografii. Jak sam przyznaje, zbierając materiały o Miłoszu, „przewędrował śladami jego życia wiele kilometrów, a przede wszystkim wiele dziesiątków lat”.

Niedziela, 27 października, godz. 18:00
Spotkanie z Bartkiem Kieżunem wokół książki „Portugalia do zjedzenia” (Wydawnictwo Buchmann)

Połączenie książki kulinarnej i przewodnika po jednym z najczęściej odwiedzanych europejskich krajów, będącej wynikiem podróży autora, specjalisty w zakresie kuchni śródziemnomorskiej, dziennikarza, blogera kulinarnego, podróżnika i fotografa, do malowniczej Portugalii. Książka powstała po sukcesie, jakim okazała się wcześniejsza pozycja „Italia do zjedzenia”.

 

Adres: Empik Rynek
Kraków, ul. Rynek Główny 23
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez goingapp.pl lub aplikację Going.