Środowisko graczy jest więcej niż spolaryzowane jeśli chodzi o rodzaje platform, na których grają. Z jednej strony mamy fanów konsol, a z drugiej zagorzałych miłośników komputerów gamingowych. Jeśli postąpimy o krok dalej, zauważymy, że konsolowcy dzielą się głównie na właścicieli Konsoli Xbox i Konsoli Playstation. Jeśli chodzi o sprzęt komputerowy, do wyboru jest PC lub laptop. Oliwy do ognia dolewa fakt, że to na jaką platformę do grania się zdecydujemy, będzie miało wpływ na to w jakie gry będziemy mogli grać, oraz jakiego sprzętu będziemy do tego potrzebować.

 

Laptop gamingowy

Laptop ASUS TUF Gaming FX504 PX100GD, i5-8300H, 15.6", 8 GB RAM, 1 TB, GTX 1050, Windows 10

 

Jakiego sprzętu potrzebuje gracz konsolowy?

Absolutną podstawą by zacząć przygodę z graniem konsolowym, bez względu na to, czy zdecydujecie się na Xbox czy Playstation, jest zakup kontrolera. Stanowi on odpowiednik pilota od telewizora, którym będziecie sterować podczas korzystania z aplikacji lub samej rozgrywki. Producenci mają w ofercie kontrolery klasyczne oraz nieco podrasowane wersje dla tych, którzy cenią sobie możliwość personalizacji sprzętu. Ostatnio popularne są kontrolery bezprzewodowe. Dzięki technologii Bluetooth pad łączy się z konsolą i gwarantuje niskie opóźnienia reakcji.

 

Kontroler MICROSOFT Xbox One

Kontroler MICROSOFT Xbox One

 

Czasami rodzaj kontrolera narzuca nam gatunek gry. Pośród wyjątkowych kontrolerów znajdziecie:

  • Klawiatury do padów – jeśli gracie w grę, w której trzeba coś pisać, będzie ona olbrzymim ułatwieniem,
  • Joysticki – nowoczesne wersje klasyków, które umożliwiały granie z gry arkadowe oraz bijatyki,
  • Fighting Sticki – nieco mniejsi przedstawiciele joysticków,
  • Flightsticki – dla tych, który lubią symulatory lotu lub gry batalistyczne,
  • Kierownice – bez nich gry wyścigowe nie mają w sobie tej nutki realizmu.

 

Flightstick na PS4 HORI Ace combat 7

Flightstick na PS4 HORI Ace combat 7

 

Istnieje też kilka przydatnych gadżetów, które nie są koniecznością, ale z pewnością ułatwią życie seryjnym graczom konsolowym. Ładowarka do kontrolerów bezprzewodowych pomieści aż dwa pady i może wyglądać bardzo estetycznie, jeśli postawimy ją na honorowym miejscu. Gamingowe słuchawki z mikrofonem mogą się okazać cennym elementem rynsztunku fanów rozrywki w trybie multiplayer.

Rynek mniej popularnych konsol również jest niezwykle bogaty. Do Nintendo Switch można kupić gotowy zestaw przydatnych akcesoriów lub skompletować z szerokiej oferty gadżetów:

 

Konsola NINTENDO Switch Lite

 

Jakiego sprzętu potrzebuje gracz komputerowy?

Gdy już wyposażycie się w odpowiednio silną maszynę, która uciągnie wciąż rosnące wymagania współczesnych tytułów oraz wymarzony fotel gamingowy, powinniście rozejrzeć się za dodatkowym sprzętem komputerowym, który wzbogaci rozgrywkę. Niezależnie, czy zdecydowaliście się postawić na komputer stacjonarny, czy gamingowy laptop, staniecie przed wyzwaniem skompletowania zestawu do wygrywania.

 

Fotel gamingowy

Fotel gamingowy DIABLO X-Horn

 

Wybierając mysz możecie kierować się względami estetycznymi – producenci sprzętu dla graczy dawno odeszli od prostego designu. Ja jednak polecam zajrzeć do parametrów naszego komputerowego gryzonia. Wszelkie strzelanki czy skradanki będą od was wymagały szybkości i precyzji, nie pozwólcie by ten element był osłabiony przez nieodpowiedni rodzaj sprzętu. Alternatywą dla myszy może być pad, który podłączycie do swojego PC.

 

Mysz dla graczy

Mysz dla graczy SNAKEBYTE FC Bayern München

 

Drugim najważniejszym komponentem zestawu gracza jest klawiatura. Dobrze, jeśli będzie podświetlana, z regulacją wysokości oraz niwelująca efekt „podwójnego kliknięcia”. Tę pierwszą cechę docenicie levelując do późna, a pozostałe podczas intensywnej części rozgrywki. Niektóre klawiatury posiadają również osobny panel z klawiszami funkcyjnymi, dzięki którym łatwiej będzie wam wyprowadzać skomplikowane manewry. Pamiętajcie, że nawet najlepsza i najdroższa klawiatura może nie wytrzymać zbyt intensywnego uderzania w klawisze, więc obchodźcie się z nią delikatnie, nawet jeśli ten przyczajony snajper zdejmie was po raz dziesiąty w tym samym miejscu.

 

Klawiatura gamingowa

Klawiatura A4TECH Bloody B130

 

Jeśli planujecie oddać się rozrywce online, to prawdopodobnie przydadzą się wam słuchawki. Komunikacja z pozostałymi członkami drużyny nie zawsze jest konieczna, ale jeśli uda się wam skompletować team pośród znajomych lub rozgrywacie mecze we w miarę stałym składzie na ulubionych serwerach, zainwestujcie w ten gadżet.

Jeśli lubicie gdy wasz sprzęt komputerowy wygląda spójnie, to możecie zainwestować w cały zestaw. W takich zestawach jest zwykle klawiatura, mysz, słuchawki oraz inne drobniejsze elementy, jak na przykład podkładka pod myszkę.

Jeśli chcecie ulepszyć już posiadany sprzęt, możecie spróbować wymienić tylko poszczególne elementy:

 

Słuchawki gamingowe

Zestaw słuchawkowy Xbox One SNAKEBYTE Head Set X

 

Najważniejsza jest przyjemność z grania

Wiecie już jakiego sprzętu potrzebują gracze by móc cieszyć się swoimi ulubionymi tytułami. Ważne, by sprzęt, na który się zdecydujecie odpowiadał waszym potrzebom i zapewniał maksimum komfortu podczas rozgrywki.

Zaproponowane tu sprzęty mogą być uznawane za sprzęt potrzebny graczom do wygrywania lub fanaberię, ale to często gry, które wybraliśmy determinują rodzaj potrzebnych gadżetów i jeśli tylko macie możliwość, inwestujcie w te wysokiej jakości. Dzięki temu dłużej wam posłużą i korzystanie z nich będzie przyjemnością.

 

Konsola PS4

Konsola SONY PlayStation 4 Pro, 1 TB + Gamepad SONY Dualshock 4

 

Napiszcie nam, bez jakiego gadżetu nie wyobrażacie sobie grania? A jeśli czegoś wam brakuje, zachęcamy do poznania naszej oferty z kategorii „gry i konsole”.