Co to jest baby shower?

Nazwa „baby shower” pochodzi z języka angielskiego od słów „dziecko” i „prysznic” – co w wolnym tłumaczeniu oznacza „oblewanie prezentami”.  Pomysł organizacji baby shower przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przyjęcia w podobnej formie do tych, które znamy obecnie, zaczęły być organizowane na przełomie lat 40. I 50. – co było związane z baby boomem, którego szczyt przypadał na ten powojenny czas. Obdarowywanie kobiety oczekującej dziecka prezentami miało zapewnić jej potrzebne dobra materialne. Sama idea celebrowania okresu ciąży i oczekiwania na dziecko jest jednak dużo starsza i sięga starożytności. W Starożytnych Indiach znany był rytuał,w którym ciężarna kobieta w 6. lub 8. miesiącu była obsypywana podarunkami w postaci owoców i pożywienia, które miało wspomóc rozwój malucha – kulminacją takiego wydarzenia był koncert dla „uszu” dziecka oraz modlitwa o jego szczęśliwe narodziny.
 

balon baby shower
 

Kto i kiedy organizuje baby shower?

Obecnie przyjęcia baby shower mają bardzo różny charakter, uzależniony od kreatywności przyszłej mamy lub jej bliskich. Początkowo, takie wydarzenie organizowały najbliższe przyjaciółki ciężarnej, która spodziewa się pierwszego dziecka. Najczęściej przyjęcie odbywało się pod sam koniec ciąży, czyli w 9. miesiącu, a gośćmi były same kobiety. Teraz jednak nikt nie narzuca temu eventowi konkretnych ram. W Stanach Zjednoczonych czasami kobiety w czasie jednej ciąży mają nawet kilka imprez baby shower w różnych miesiącach. Sama forma jest również bardzo elastyczna – zdarza się, że są to kameralne spotkania w gronie najbliższych koleżanek, innym razem wielkie wystawne przyjęcia na kilkadziesiąt osób lub rodzinne grille. W Polsce z powodu braku utartego zwyczaju urządzania takich eventów, baby shower najczęściej organizuje sama ciężarna, która zaprasza przyjaciółki do siebie do domu.
 

Baby shower serwetki

 

Baby shower - dla chłopca i dla dziewczynki!

Baby shower odbywa się w ostatnim trymestrze ciąży, najczęściej pod sam jej koniec, co oznacza, że przyszła mama zna już płeć swojego dziecka. Z tego powodu kolorystyka dekoracji takiego przyjęcia jest dopasowana do tej informacji. Współcześnie za kolor „dla dziewczynek” uznaje się różowy, a „dla chłopców” niebieski – jednak nie zawsze tak było. W przeszłości wszystkie małe dzieci nosiły takie same, najczęściej białe ubranka. Rozróżnienie na kolorystykę ubrań dla niemowląt pojawiło się w latach 20. XX wieku.  Początkowo niebieski był przypisany dziewczynkom, jako nawiązanie do biblijnych symboli i niebieskiej barwy szaty Matki Boskiej, która podkreślała kobiecą łagodność. Różowy natomiast, jako delikatniejszy od czerwonego, miał odzwierciedlać chłopięcą siłę przyszłego mężczyzny. Ta tendencja odwróciła się w latach 40. XX wieku, kiedy to projektanci mody wylansowali różowe ubrania dla kobiet. W dzisiejszych czasach, rozdzielenie tych barw ze względu na płeć jest silnie zakorzenione w naszej kulturze. Podczas baby shower z okazji narodzin chłopca, kobiety najczęściej decydują się na niebieskie dekoracje, a przyszłe mamy dziewczynek na różowe – o dostępność takich opcji nie trzeba się martwić.
 

zabawy na baby shower
 

Jak wygląda baby shower?

W Polsce zazwyczaj baby shower to przyjęcie w domu przyszłej mamy, podczas którego ciężarna spotyka się z bliskimi osobami (najczęściej przyjaciółkami) i przy pysznych przekąskach rozmawia o nadchodzących zmianach w jej życiu. Tematy są skoncentrowanie głównie na samopoczuciu kobiety, a także na jej oczekiwanym dziecku. Często takiemu wydarzeniu towarzyszą różne zabawy np. wymyślanie imienia dla nowego członka rodziny, przewidywanie jego zawodu i pasji, pisanie do niego liścików itd. – wszystko to ma na celu przede wszystkim zrelaksowanie przyszłej matki przed zbliżającym się porodem.
 

Certyfikat przyszłej mamy baby shower
 

Dekoracje na baby shower

Dekoracje to bardzo istotny element  baby shower. Im więcej pięknych drobiazgów tym większy urok takiego przyjęcia, dlatego warto zadbać o szczegóły. Imprezę tego typu można urządzić w restauracji, w domu, a latem w ogrodzie lub parku w formie pikniku. Decydując się na wynajęcie lub rezerwację części lokalu warto pamiętać, że ozdoby należy przygotować samodzielnie – ich kolory mogą odpowiadać płci dziecka: różowe dla dziewczynek, a niebieskie dla chłopców lub być neutralne np. złote lub srebrne. Przede wszystkim nie może zabraknąć balonów i girland, które wypełnią całe pomieszczenie i stworzą odpowiedni klimat. Ważne są także dekoracje stołów – obrusy, a także naczynia, na których wyłożone jest jedzenie – ono również powinno się pięknie prezentować – warto przygotować śliczne, smaczne muffinki w kolorowych papilotkach i pyszny tort. Uroczystość można rozpocząć od obsypania ciężarnej konfetti. W przypadku domowego spotkania, aby zaoszczędzić mamie sprzątania, przekąski można podać na jednorazowych, kolorowych tematycznych talerzykach, a napoje popijać z papierowych kubeczków. Bardzo praktyczną dekoracją są też serwetki z motywem baby shower. Bardzo fajnym pomysłem jest też stworzenie kącika do zdjęć i organizacja sesji z przyszłą mamą z użyciem gadżetów do fotobudki – będzie to nie tylko ciekawa zabawa, ale także wspaniała pamiątka.
 

ozdoby baby shower
 

Baby shower i prezenty. Co się kupuje na baby shower?

Istotną częścią takiego przyjęcia jest wręczanie ciężarnej prezentów. Mogą to być zarówno podarunki dla matki np. szlafrok czy piżamka, czy pościel, którą można zabrać do szpitala jak  i upominki dla maluszka. Ta druga opcja jest dużo bardziej popularna. Jaki prezent na baby shower wybrać? Najlepiej sprawdzą się praktyczne rozwiązania, czyli ubranka, pieluszki i zabawki przeznaczone specjalnie dla noworodków np. grzechotki, pluszaki lub maty edukacyjne. Dobrym pomysłem na prezent są również dekoracje do pokoju dziecka: ramki na pierwsze zdjęcia lub lampki z projektorem i pozytywką. Przyszła mama na pewno ucieszy się także z poradników dotyczących pierwszych miesięcy życia dziecka, jak i nieoczywistych, a bardzo przydatnych akcesoriów np. płyty z kojącymi melodami do usypiania maluszka.
 

kartka na baby shower
 

A Wy co byście kupiły na baby shower? Miałyście taką swoją imprezę albo organizowałyście koleżance? Jakie macie pomysły, wspomnienia? Dajcie znać!