Marka: bladerunner usuń
389,00 zł (-10%) - najniższa cena
449,00 zł (-22%) - cena regularna
Rolki - najczęściej zadawane pytania
Jazda na rolkach jest przede wszystkim bezpiecznym sportem. Choć zarówno podczas nauki utrzymywania na nich równowagi, jak i w przypadku doświadczonych rolkarzy mogą mieć miejsce częste upadki, to niełatwo o zrobienie sobie poważnej krzywdy czy nabawienie się kontuzji. Szczególnie gdy użytkownik pamięta o noszeniu specjalnych ochraniaczy na kolana, łokcie i dłonie oraz mocnego kasku. Jest to bardzo ważny element wyposażenia podczas uprawiania tej dyscypliny, ponieważ mogą one uchronić przez poważniejszymi kontuzjami jak złamanie, czy stłuczenie.
Zarówno rolki rekreacyjne, jak i bardziej zaawansowane rolki agresywne, są skuteczną metodą na poprawę kondycji, a także spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Dodatkową zaletą jest fakt, że utrata kalorii wiąże się z dobrą zabawą, do której można zaprosić całą rodzinę lub znajomych, a nie tylko z intensywnym treningiem.
Jazda na rolkach kształtuje także sylwetkę. Rozwija mięśnie łydek, ud oraz pośladków, a także – choć w nieco mniejszym stopniu – rąk, brzucha i grzbietu. Jednocześnie ułatwia dotlenienie organizmu, „zmuszając” rolkarza do przebywania na świeżym powietrzu – i to w sposób aktywny. Angażuje więc do pracy niemalże całe ciało, pozytywnie wpływając na wiele jego partii.
Ogromna popularność oraz wszechstronne zastosowanie rolek (od metody relaksu, przez trening, po doskonałą zabawę czy sposób na spędzenie czasu z rodziną) szybko sprawiły, że ich oferta stała się naprawdę szeroka. Najbardziej podstawową wersją tego środka transportu są rolki rekreacyjne nazywane także modelami typu fitness. Ich wariantem przeznaczonym do bardzo szybkiej jazdy są rolki szybkościowe, a dla osób, które poza osiąganiem zawrotnych prędkości chcą też wykonywać skomplikowane triki – rolki agresywne.
Ten typ sportu kojarzy się przede wszystkim z jazdą na prostej, w miarę gładkiej nawierzchni, by jak zminimalizować odczuwanie wstrząsów spowodowanych nierównością terenu. Producenci wykonali jednak ukłon w stronę osób marzących o połączeniu ulubionego sprzętu ze spokojem bezdroży. Na rynku pojawiły się rolki terenowe, które występują też pod nazwą nartorolki. Łączą funkcjonalność rolek oraz nart, przy czym najbardziej przypominają te drugie – ale na kółkach.
Ostatnia grupa to rolki hokejowe przeznaczone głównie, jak sugeruje sama nazwa, hokeistom. Wizualnie przypominają łyżwy, choć zamiast ostrza mają rząd kółek. Służą do gry w hokeja bez lodu: na świeżym powietrzu lub salach gimnastycznych.
Podstawą wyboru odpowiednich rolek jest zwrócenie uwagi na ich rodzaj oraz rozmiar. Po zdecydowaniu, czy lepsze będą np. rolki szybkościowe, czy standardowe rekreacyjne, należy zwrócić uwagę na konstrukcję buta. Warto zdecydować się na model z wyjmowaną skarpetą, by móc bez problemu ją prać, tym samym zachowując odpowiednią higienę sprzętu.
Trzeba także zweryfikować wielkość i twardość kółek. Im większa ich średnica i twardość, tym wyższe prędkości będzie można uzyskiwać. Z kolei najmniejsze i najbardziej miękkie zapewniają lepszą przyczepność, a także amortyzację, są zatem odpowiednie dla początkujących. Równie istotne są łożyska oznaczone symbolem ABEC z cyframi 1, 3, 5, 7 lub 9 – łożyska bliższe dziewiątki zapewniają większą prędkość jazdy (to np. rolki agresywne).