W jakim wieku dziecko może zacząć jeździć na rolkach?

Pierwsze próby mogą podjąć już 4-letnie maluchy. Nie poleca się zachęcać do tego młodszych dzieci, ponieważ z reguły ich motoryka nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięta. Za to 4-latki zazwyczaj potrafią się już wykazać wymaganym przy jeździe na rolkach refleksem, a także prawidłową oceną odległości. Z myślą o najmłodszych powstały modele, które mają zmienne ustawienie kółek, a więc można z nich zrobić także wrotki.

Rolki dla najmłodszych powinny być regulowane

Kupując rolki dla dzieci, najlepiej jest wybrać model, który posłuży przez co najmniej kilka sezonów. Maluchy rosną bardzo szybko, a więc warto kupić takie, których rozmiar można regulować. Posłużą one przez długi czas, bo najczęściej można je rozszerzać o 3 lub 4 rozmiary. Taki sprzęt jest też pomocny z innego powodu. Małe dzieci mogą mieć problem określeniem, czy wybrane rolki dobrze pasują i nie uciskają w palce. Jeśli podczas pierwszej jazdy okaże się, że są za małe, bez przeszkód będziesz mógł powiększyć ich rozmiar. Wybór rolek przeznaczonych dla najmłodszych jest naprawdę spory. Jeżeli twoja pociecha nie może zdecydować czy chce jeździć na rolkach, wrotkach lub łyżwach, postaw na model 3w1, a nawet 4w1.

 

Croxer, Rolki-Wrotki regulowane 3w1, Inez, LED, rozmiar 26-29

 

Jakie powinny być rolki dla najmłodszych?

Oprócz rozmiaru ważne są także inne kwestie. Należy zwrócić uwagę na to, żeby rolki zapewniały stabilność. Stopy nie mogą się przesuwać podczas jazdy, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne i potrafi skończyć się upadkiem. Możesz wybrać rolki z twardym lub miękkim butem. Dzieciom polecane są raczej te pierwsze. Rolki z miękkim butem posiadają znacznie lepszą wentylację, ale zapewniają mniejszą stabilność stopy. Warto też sprawdzić, z jakiego tworzywa zrobione są kółka. Najlepszym jest materiał PU, czyli poliuretan, ponieważ dzięki niemu nierówności podłoża są mniej odczuwalne.

 

Rolko-Wrotki 3w1 Raven Princess

 

Zapewnij dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy

Jeśli twoje dziecko dopiero zaczyna się uczyć jazdy na rolkach, z pewnością czeka je sporo upadków. To na rodzicu spoczywa obowiązek zapewnienia mu bezpieczeństwa. Zanim wybierzesz się ze swoją pociechą na pierwszą jazdę, zakup dodatkowe akcesoria, takie jak kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie. Dzięki temu żaden upadek nie będzie na tyle bolesny, żeby skłonić malucha do przerwania nauki. Dobrze jest też wyposażyć dziecko w odpowiednie rękawiczki chroniące delikatną skórę dłoni.

 

Rolki-Wrotki 3w1 Raven Balloon Mint

 

Nie zapominaj o rozgrzewce

Rolki to sport jak każdy inny. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby przed każdym wyruszeniem w trasę odpowiednio się rozgrzać. Dobrze jest od początku wpoić ten nawyk swojemu dziecku. Dzięki temu w przyszłości może uniknąć częstych kontuzji. Rozgrzewka przed aktywnością fizyczną sprawia również, że wydolność organizmu zwiększa się, a także wpływa na szybszą regenerację po wysiłku. Jeśli nie masz pomysłu na to, w jaki sposób miałaby wyglądać rozgrzewka, rozpocznij ją od 5-minutowego marszu, a następnie porozciągaj się razem z dzieckiem przez około 10 minut.

Naucz swoje dziecko prawidłowej postawy

Nauka jazdy na rolkach musi rozpocząć się od wyćwiczenia prawidłowej postawy. Przede wszystkim dziecko trzeba uczulić na to, by podczas jazdy kolana były ugięte, a tułów pozostawał pochylony. Nogami musi odpychać się na boki. Utrzymując tę pozycję z pewnością uniknie upadku w tył, co bywa bardzo niebezpieczne. W taki sposób łatwo można uszkodzić kręgosłup i głowę.

Rolki dla początkujących muszą mieć hamulec

Kupując rolki zarówno dla dziecka, jak i dla początkującego dorosłego, musisz zwrócić dużą uwagę na to, by wybrać model, który posiada hamulec. Natomiast bardziej zaawansowani rolkarze mogą nauczyć się innej metody hamowania. Nazywa się ją sposobem T, ponieważ hamując, należy ułożyć nogi w kształt właśnie tej litery. Nauka hamowania jest jedną z kluczowych czynności podczas jazdy na rolkach. Przydaje się na zatłoczonej lub stromej drodze, chroni przed wpadnięciem na kogoś i upadkiem.

 

Powerslide, Rolki, Phuzion Kids Universe

 

W jakich miejscach można jeździć na rolkach?

Podczas pierwszych prób jazdy na rolkach, dobrze jest wybrać miejsce o chropowatej powierzchni. Taka faktura pomoże w zachowaniu równowagi. Natomiast kiedy twoje dziecko zacznie czuć się nieco pewniej, warto przenieść się na gładką powierzchnię. Ze względów bezpieczeństwa wybieraj mało zatłoczone miejsca. Obecnie, na mocy wprowadzonych przepisów, osoba poruszająca się na rolkach może korzystać zarówno ze ścieżek rowerowych, jak i chodników, pod warunkiem, że jej tempo jazdy jest zbliżone do tego, w jakim porusza się pieszy. Nie możesz jednak używać do tego celu jezdni.

Jazda na rolkach to sport idealny dla całej rodziny. Przed rozpoczęciem jazdy warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim musisz dobrać rolki, które będą odpowiednie dla twojego dziecka. Najlepiej regulowane, które posłużą przez długi czas. Koniecznie dokup też kask oraz ochraniacze, dzięki temu najmłodsi członkowie rodziny będą mieli zagwarantowane bezpieczeństwo. Pamiętaj, że ważna jest rozgrzewka, a podczas jazdy utrzymywanie odpowiedniej postawy.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock