Spis treści:

  1. Jonestown
  2. Martha Marcy May Marlene
  3. Bardzo dziki kraj
  4. Przysięga
  5. Midsommar. W biały dzień
  6. Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo
  7. Ku przepaści: Bóg, chciwość i kult Gwen Shamblin
  8. Waco

1. „Jonestown”

O Świątyni Ludu cały świat usłyszał w 1978 roku w związku z masakrą w Jonestown. W osadzie założonej w Gujanie Francuskiej przez guru sekty Jima Jonesa, doszło do największego w historii zbiorowego samobójstwa. Ponad 900 wyznawców zostało przekonanych (lub zmuszonych) do wypicia trucizny.

Przerażająca historia stała się tematem wielu filmów i książek, w tym m.in. wyczerpującej pozycji Jeffa Guinna pt. „Co się stało w Jonestown. Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo”.

 

Co się stało w Jonestown Jeff Guinn

 

W 2003 roku Stanley Nelson wyreżyserował konwencjonalny w stylu film dokumentalny o sekcie, który skupia się na przywódcy Świątyni Ludu. Wielebny Jim Jones wierzył, że jest źródłem boskiej mądrości. Stworzył organizację, której atrakcyjność opierała się na połączeniu chrześcijaństwa z ekstremistycznymi poglądami lewicowymi. Prowadziła działalność charytatywną, tworzyła prawdziwą społeczność. Jednak w miarę zdobywania popularności i przyciągania coraz większej liczby wyznawców, sekta zacieśniała kontrolę i przejmowała majątki członków, by ich od siebie uzależnić. „Mądrość” i charyzma Jima Jonesa oczarowała tysiące ludzi, z których wielu stało się jego ofiarami.

 

 

2. „Martha Marcy May Marlene”

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach opowiada historię Marty, byłej członkini sekty, której udaje się uciec i wrócić do społeczeństwa. Jednak po wielu latach spędzonych w komunie nie jest jej łatwo ponownie się zintegrować. Wspomnienia prześladują ją i utrudniają pójście dalej. Gdy Marta zostaje przygarnięta przez swoją siostrę, ta zaczyna się niepokoić jej nietypowym zachowaniem.

 

Martha Marcy May Marlene Sean Durkin

 

„Martha Marcy May Marlene” nie jest typowym filmem o sekcie, w którym poznajemy założenia kultu i schemat postępowania grupy. Jest spojrzeniem na konsekwencje i walkę o powrót do normalności. Pokazuje również psychologiczny wpływ, jaki może mieć przemoc w obrębie sekty.

Przełomowa kreacja Elizabeth Olsen, która wystąpiła w roli głównej i którą utorowała sobie dalszą drogę aktorską.

 

 

3. „Bardzo dziki kraj”

Samozwańczy guru, Bhagwan Shree Rajneesh, później znany jako Osho, buduje utopię dla swoich wyznawców na pustyni w Oregonie. Sekta Rajneeshpuram została założona w 1981 roku na ranczu liczącym 64 000 akrów. Sześcioodcinkowy, dokumentalny serial o sekcie przedstawia wzloty i upadki ruchu Rajneesh skupionego wokół przywódcy, który dla jednych jest wielkim guru, duchowym nauczycielem i mistykiem, a dla innych niebezpiecznym przywódcą sekty, kryminalistą i terrorystą.

Grupa poprzez swoją działalność szybko popadła w konflikt z okolicznymi mieszkańcami. Bieg wydarzeń prowadzi do licznych przestępstw, a nawet do ataku bioterrorystycznego i zatrucia lokalnej społeczności w celu wygrania wyborów politycznych.

„Bardzo dziki kraj” to serial, który dokładnie prezentuje wszystkie aspekty działalności ruchu. Przedstawia jego atrakcyjność Rajneeshpuram, a następnie demaskuje nieczyste intencje przywódców.

 

 

4. „Przysięga”

Serial opowiada o mroczej organizacji pod nazwą NXIVM, której założycielem jest Keith Raniere. Powstała jako coś w stylu grupy samopomocy, w dobie popularności kultury wellness. Organizacja prowadziła seminaria i warsztaty z zakresu rozwoju osobistego, w których chętnie brali udział celebryci. 

Jedną ze sprzeczności jest jednak to, że ruch, który był reklamowany jako zajmujący się samodoskonaleniem i motywacją, dla wielu ofiar zamienił się w koszmar. Z relacji byłych członków organizacji wiemy, że byli oni kontrolowani przez swoich „mistrzów”, przetrzymywani siłą, głodzeni, okaleczani i wykorzystywani seksualnie.

NXIVM stanowił klub dla elit, który wymknął się spod kontroli, a film o sekcie „Przysięga” bada, dlaczego ludzie wpadają w kuszące, ale niebezpieczne pułapki psychologiczne, których używają wykwalifikowani manipulatorzy, by zwabić ludzi i ich wykorzystać.

Lider NXIVM w 2018 roku został skazany za liczne przestępstwa, w tym handel ludźmi, kradzież tożsamości, produkcję i posiadanie pornografii dziecięcej, haracze i wiele innych. To, że NXIVM z powodzeniem rozwijał się jeszcze kilka lat temu pokazuje, że siła sekt jest cały czas aktualna.

 

 

5. „Midsommar. W biały dzień”

Młoda para odwiedza odległą Szwecję, aby być świadkiem świętowania letniego przesilenia - słynnego święta Midsommar. Jednak na miejscu szybko odkrywa, że wesoły festiwal ma w sobie coś złowrogiego. Z każdą chwilą uczestnictwo w skandynawskich, w wielu przypadkach przerażających, obrzędach kultu napawa bohaterów z zewnątrz coraz większym niepokojem.

 

Midsommar Ari Aster

 

„Midsommar” to spojrzenie na to, jak sekty wyglądają jako całość. Na początku wydają się piękne i nieszkodliwe, ale w końcu okazuje się, że wszystko w nich kręci się wokół przywódcy lub grupy, która otrzymuje to, czego chce, za wszelką cenę. Film o sekcie, którego nie da się zapomnieć.

 

 

6. „Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo”

To kolejny miniserial, który dotyka bardzo kontrowersyjnego ruchu religijnego działającego w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (FLDS), który jest najbardziej skrajnym i fundamentalistycznym odłamem Mormonów. Charakteryzuje się m.in. praktykowaniem poligamii i wiarą, że im więcej kobiet poślubi mężczyzna, tym bardziej zbliża się do Boga.

„Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo” to czteroczęściowa seria dokumentalna, która zanurza się w koszmarach związanych z działalnością FLDS. Dzięki relacjom naocznych świadków poznajemy tragedię byłych członków ruchu, ale też jego początki, zasady funkcjonowania, sposób życia grupy oraz proroków, którzy przewodniczą wyznawcom.

 

Kod Netflix 120 złotych

 

Gdy kolejnym przywódcą FLDS zostaje Warren Jeffs, historia staje się znacznie bardziej mroczna. Jeffs poślubił 78 różnych kobiet, z których 24 to nieletnie dzieci. Za utrzymywanie kontaktów seksualnych z nastolatką, gwałt oraz serię innych nadużyć był jedną z najbardziej poszukiwanych osób przez FBI. W 2006 roku został zatrzymany, następnie skazany i odbywa karę w więzieniu. Wciąż posiada znaczną grupę wyznawców, którzy go nie opuścili i są wierni jego nauce.

To szokujący serial o sekcie, który bardzo dobrze pokazuje, jak ona działa. Podkreśla moc sugestii oraz rolę i znaczenie guru dla wyznawców, nawet wtedy, gdy wypaczają oni nauki religijne.

Jeśli zainteresował cię temat FLDS, obejrzyj także film „Prophet’s Prey”.

 

 

7. „Ku przepaści: Bóg, chciwość i kult Gwen Shamblin”

Czy wiara w Boga może być środkiem do kontrolowania wagi? Oczywiście! Na tym przekonaniu Gwen Shamblin zbudowała swoje imperium. Jej kościół Remnant Fellowship miał pomagać wyznawcom schudnąć poprzez modlitwę, kontrolę porcji i czterdziestodniowy post. Jednak dla duchowej przywódczyni kultu odchudzania wywoływanie potrzeby utraty masy ciała u wyznawców i subiektywna interpretacja Pisma Świętego, stały się metodą na kontrolowanie ludzi. Z kolejnymi odcinkami dostrzegamy rysy na wizerunku kościoła, w tym manipulacje, nadużycia, maltretowanie dzieci i w końcu śmierć dziecka związanego z ruchem.

Ten wciągający miniserial dokumentalny o sekcie, daje spojrzenie na to kim była Shamblim i czym był jej kościół. Jest też relacją ofiar kultu i ostrzeżeniem przed tym, jak niebezpieczne mogą być społeczności, które teoretycznie oferują pomoc i przyciągają swoją otwartością. Co szokujące – to nie jest odległa sprawa, w filmie widzimy wydarzenia jeszcze z 2021 roku!

 

 

8. „Waco”

Kolejny miniserial oparty na faktach przypomina tragedię z 1993 roku, która wydarzyła się w miejscowości Waco w Teksasie. Nalot agencji ATF i FBI na siedzibę sekty o nazwie Gałąź Dawidowa (w związku z podejrzeniem nielegalnego posiadania broni) doprowadził do 51-dniowego oblężenia, w wyniku którego zginął guru grupy David Koresh, 76 jego zwolenników i 4 agentów specjalnych.

Historia sięga wstecz, aby przedstawić nam Davida Koresha, samozwańczego interpretatora Księgi Objawień, proroka i przywódcę apokaliptycznego ruchu. Serial prezentuje zarówno aspekty dotyczące założeń kultu, jak i relację z oblężenia, które wciąż wywołują dyskusje i kontrowersje.

O incydencie w Waco również powstało wiele publikacji, także inny film pt. „Waco: The Rules of Engagement”.

 

 

Więcej filmów o sektach i tajemniczych kultach:

  • „Oczy szeroko zamknięte” (1999, w rolach głównych Tom Cruise i Nicole Kidman),
  • „Mistrz” (2012, w rolach głównych Joaquin Phoenix i Philip Seymour Hoffman),
  • „Rytuał” (2017, reż. David Bruckner),
  • „Manson” (2009, historia Charlesa Mansona i jego „Rodziny”),
  • „Droga do wyzwolenia: Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” (2015, film dokumentalny o wyznawcach scjentologii),
  • „Wrota niebios. Sekta nad sektami” (2020, serial na temat kościoła czcicieli UFO).

Więcej ciekawych filmowych poleceń znajdziesz w pasji Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: kadr z filmu „Midsommar. W biały dzień”. Mat. prasowe.