Spis treści:
  1. Piraci z Karaibów - jak oglądać filmy po kolei?
  2. Piraci z Karaibów - wszystkie części po kolei
  3. Gdzie obejrzeć wszystkie części Piratów z Karaibów
  4. Czy i kiedy powstanie 6 część Piratów z Karaibów

Koncept pirackich przygód narodził się jeszcze w głowie samego Walta Disneya w okolicznościach rozbudowy parku Disneyland w Anaheim w Kalifornii. Szukał on pomysłów, jak urozmaicić krainę przygód Adventureland. Tak też zrodziła się atrakcja „Pirates of the Caribbean”. Goście płynęli łodzią pomiędzy wrakami pirackich statków, wpływali do miasta karaibskich rozbójników, doświadczali morskich opowieści. Był to jeden z ostatnich projektów, nad którym pracował Walt. Atrakcję otworzono w 1967 roku, trzy miesiące po jego śmierci.

Piracka przejażdżka zainspirowała filmowych twórców do stworzenia serii przygodowych filmów. Zaczerpnęli oni klimat i kilka ciekawych scen z atrakcji. Jednak chyba najbardziej znaczącą rzeczą było zapożyczenie ikonicznej pieśni piratów „Yo Ho (A Pirate’s Life For Me)”, którą ponad pół wieku temu napisali George Bruns i Xavier Atencio. Obecnie atrakcja jest obecna w większości parków Disneya. Na przestrzeni lat ewoluowała i dodane zostały do niej postaci przedstawione w filmach, jak chociażby sam słynny Jack Sparrow.

Franczyza „Piraci z Karaibów” stała się niezwykle popularna. Pojawiły się gry komputerowe, komiksy oraz masa gadżetów. Natomiast postacie takie, jak Jack Sparrow, Elizabeth Swan oraz Will Turner (w tych rolach odpowiednio Johnny Depp, Keira Knightley i Orlando Bloom) na stałe zapisały się w popkulturze.

 

Piraci z Karaibów. Pakiet 5 filmów Reżyser:Verbinski Gore Marshall Rob Ronning Joachim

 

Piraci z Karaibów - jak oglądać filmy po kolei?

Pierwszy film z serii „Piraci z Karaibów” miał premierę w 2003 roku. Do tej pory powstało łącznie pięć produkcji oraz jedna krótkometrażówka, o której opowiemy nieco później. Nietrudno trzymać się kolejności chronologicznej wydarzeń, gdyż filmy były produkowane i wypuszczane fabularnie po kolei.

Warto dodać, że pierwsze trzy części stanowią mocną fabularną całość. Film „Klątwa Czarnej Perły” przedstawia nam główne postaci historii, „Skrzynia Umarlaka” rozbudowuje świat, wprowadza nowe konflikty i jeszcze kilku nowych bohaterów. Zaś obraz „Piraci z Karaibów: Na krańcu Świata” stanowi kulminację przygód głównych bohaterów - Jacka, Elizabeth oraz Willa.

Kolejne dwa filmy czasem bywają nazywane spin-offami serii „Piraci z Karaibów”, jednak biorąc pod uwagę ciągłość fabularną oraz postać Kapitana Jacka Sparrowa, który jak zawsze jest w centrum wydarzeń, można uznać je zwyczajnie za kontynuacje. Czwarta część czyli „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” przedstawia nową piratkę Angelicę (w tej roli Penelope Cruz) oraz zupełnie świeżą przygodę w nowych rejonach. Piąta odsłona czyli „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” przynosi historię powiązaną z pierwotną trylogią, jednak Elizabeth i Will pojawiają się jedynie jako postaci drugoplanowe.

 

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły Reżyser:Verbinski Gore

 

Piraci z Karaibów - wszystkie części po kolei

Kolejność produkcji w przypadku Piratów z Karaibów to także kolejność chronologiczna wydarzeń przedstawionych w filmach. Poniżej przedstawiamy kolejność według której najlepiej oglądać przygody piratów:

  • Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003), reż. Gore Verbinski
  • Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006), reż. Gore Verbinski
  • Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007), reż. Gore Verbinski
  • Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011), reż. Rob Marshall
  • Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017), reż. Joachim Rønning, Espen Sandberg

 

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach Reżyser:Marshall Rob

 

Gdzie obejrzeć wszystkie części Piratów z Karaibów?

Wszystkie pięć filmów z serii Piraci z Karaibów można obejrzeć na platformie streamingowej Disney+. Dodajmy jednak, że obejrzenie ich jednym ciągiem zajmie nam nieco ponad 12 godzin. Czas trwania wszystkich produkcji wynosi bowiem 726 minuty. A do tego dołożyć można także 10-minutowy prequel pierwszej części zatytułowany „Pirates of the Caribbean: Tales of the Code – Wedlocked”. Tę krótkometrażówkę nakręcono pomiędzy czwartym a piątym filmem, fabularnie jednak umiejscowiona jest przed filmem „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”. Obejrzeć ją można w materiałach dodatkowych do wydań DVD i Blu-ray.

 

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata Reżyser:Verbinski Gore

 

Czy i kiedy powstanie 6 część Piratów z Karaibów

Zaplanowane są już kolejne części serii Piraci z Karaibów. Ponoć prace nad szóstą częścią trwają już od jakiegoś czasu. Będzie to jednak już swoisty reboot przygód Piratów z Karaibów. Pomimo tego samego uniwersum wydarzeń najprawdopodobniej nie zobaczymy już Jacka Sparrowa, ani innych znajomych bohaterów. W centrum wydarzeń pirackiego świata wplątana będzie już zupełnie nowa obsada postaci.

Disney w planach miał obsadzenie w głównej roli znakomitej Margot Robbie. Miałaby ona wcielić się niejako w żeńską wersję zadziornego Jacka. Później pojawiły się pogłoski o możliwym powrocie Johnny’ego Deppa do roli kapitana Sparrowa, czego też domagają się fani franczyzy. Jednak z powodu kontrowersji wokół procesu z Amber Heard jego powrót do Disneya jest raczej mało prawdopodobny. Żeby zobaczyć co przyszłość przyniesie Piratom z Karaibów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Póki co możemy się rozkoszować pięcioma świetnymi filmami akcji.

 

Jack Sparrow Piraci z Karaibów naszyjnik wisiorek

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: plakat filmu „Piraci z Karaibów. Na nieznanych wodach” / materiały promocyjne Walt Disney Pictures