TOP 20 najlepszych seriali wszech czasów 

Gra o tron” (2011-2019)

Prawdziwy game changer wśród seriali i jeden z najbardziej udanych programów telewizyjnych fantasy, który trafił do mas (co w przypadku tego gatunku nie jest częste) i stał się hitem z rekordem oglądalności.

„Gra o tron” to przebojowa adaptacja powieści „Pieśń lodu i ognia” autorstwa George'a R.R. Martina, która przedstawia walkę dziewięciu rodów szlacheckich, które dążą do przejęcia kontroli nad ziemiami Westeros. Stanowi rozległą historię polityczną, w której nadrzędnym wątkiem jest walka o władzę. Ma kilka równoległych wątków fabularnych, a jego główne zalety to fascynująca historia, oszałamiające spektakle, wspaniałe postacie, nieprzewidywalne zwroty akcji i ogromna skala.

Gra o Tron. Sezon 2 (edycja limitowana)
Gra o Tron. Sezon 2 (edycja limitowana) , , ,
4.1/5
124,45 zł
Promocja
123,19 zł  najniższa cena

160,37 zł  cena regularna

  

Serial w czasie swojej emisji przełamał wiele granic m.in. prezentowania brutalności i seksu na ekranie czy uśmiercania głównych bohaterów. Był też chwalony z powodu ilości miejsca, które poświęcono w nim na rozwijanie wątków z udziałem bohaterek, silnych ról kobiecych. 

Słabo oceniany ostatni ósmy sezon nie jest w stanie zamazać dorobku „Gry o tron”. Emocje związane z epilogiem potwierdzają też, jak bardzo widzowie czekali i jakie nadzieje mieli wobec zakończenia serii oraz jak bardzo serial wpisał się w popkulturę, ponieważ był tak szeroko komentowany.

Skąd taka popularność? Oto 8 powodów, dla których “Gra o tron” to serial wszech czasów.

 

Breaking Bad” (2008-2013)

Dla wielu fanów najlepszy serial w historii, który z każdym sezonem stawał się coraz lepszy, zakończył się po 5 genialnych częściach i którego nie zdecydowano się przeciągać w nieskończoność (duży plus).

„Breaking Bad" to uzależniająca saga kryminalna zbudowana wokół nauczyciela chemii Waltera White'a (Bryan Cranston), który został handlarzem narkotyków, w nadziei na zapewnienie finansowej przyszłości swojej rodzinie po tym, jak zdiagnozowano u niego nieuleczalnego raka.

  

To historia upadku głównego bohatera, którego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie potępić. Jest nie tylko analizą tego, jak systemy klasowe rodzą przestępczość, ale także tego, jak najbardziej niewinny człowiek na świecie, poddany presji, może stać się potworem.

Serial jest ekscytujący, niszczycielski, ma niesamowicie gęstą i satysfakcjonującej narrację oraz świetnie postacie. Być może nigdy w historii telewizji nie było lepiej napisanego dramatu, który przez wszystkie sezony udowadniał, że każda scena w każdym odcinku ma znaczenie i jest do czegoś zbudowana.

 

Better Call Saul” (2015-2022)

Prequel i spin-off Breaking Bad”, który udowadnia, że uczeń może przewyższyć mistrza.

Better Call Saul” skupia się na postaci Saula Goodmana (Bob Odenkirk), zanim przyjął imię/osobowość, którą miał w Breaking Bad”. Dlatego przez większą część serii śledzimy życie Jimmy'ego McGilla, sprytnego i uroczo nieuczciwego prawnika, który pod postacią Saula Goodmana zmienia się w przestępcę do wynajęcia (którego znają widzowie BrBa”).

Widzom mogą podobać się wątki prawnicze przedstawione w serii, motyw tego jak główny bohater zmienia się w przestępcę do wynajęcia oraz dodatkowe elementy wypełniające fabułę związane np. postaciami Mike’a Ehrmantrauta i Gustavo Fringa, znanych z „BrBa”.

Better Call Saul” jest inny niż BrBa”. Niemal przez cały czas trwania jest powolny, ale nagradza widzów stopniowo zwiększając napięcie, aż do imponującego ostatniego sezonu.

 

Fargo” (2014- )

Fanom kina ten tytuł kojarzy się głównie z filmem braci Joela i Ethana Coenów, który w 1997 zdobył Oscara za najlepszy scenariusz i dla aktorki pierwszoplanowej. Ale „Fargo” to także rewelacyjny serial, który nie jest ani remakem ani restartem filmu, ale remiksem osadzonym w tym samym wszechświecie, ale opowiadającym własne historie.

Serial to seria historii, które koncentrują się na różnych przestępstwach, spiskach i napadach i które w jakiś sposób łączą się z Fargo w Północnej Dakocie.

W „Fargo” udało się uchwycić ton i klimat kultowego filmu. A dzięki mrocznemu poczuciu humoru, nieprzewidywalnej fabule i różnym eksperymentom stosowanym w kolejnych sezonach jest jednym z najlepszych seriali, które z pewnością warto znać.  

„Fargo” ma też świetną obsadę. W 4 dostępnych aktualnie sezonach występują m.in. Billy Bob Thornton, Ewan McGregor, Colin Hanks, Martin Freeman, Kirsten Dunst, Jesse Plemons, Chris Rock i Jason Schwartzman. 

 

The Crown” (2016- )

Filmów i programów telewizyjnych o rodzinie królewskiej powstało w historii sporo, jednak jeszcze nigdy nie było czegoś takiego. „The Crown” to serial, który nie tylko opowiada historię panowania królowej Elżbiety II, ale obejmuje znacznie szerszy zakres tematów i problemów. A robi to w przystępny i ciekawy sposób, dzięki czemu trudno się oderwać od wciągającej historii najbardziej znanej rodziny królewskiej.

To absolutne produkcja przeznaczona dla widzów w każdym wieku, przede wszystkim dlatego, że świetnie przechodzi przez kolejne etapy życia i panowania królowej, ułatwiając odbiorcom systematyzację wiedzy na ten temat. Stanowi też potężną lekcję historii. Oferuje wgląd w skomplikowane relacje królowej z różnymi premierami Anglii i przypomina najważniejsze wydarzenia z historii Wielkiej Brytanii. Poza tym przedstawia mnóstwo detali dotyczących osobistych rozterek królowej m.in. wtedy, gdy królowa przedkładała dobro monarchii nad potrzeby członków rodziny. Prezentuje też całe spektrum prywatnych spraw rodziny królewskiej, w tym skandali z ich udziałem i problemów z jakimi się borykali.

The Crown Season 2
The Crown Season 2
4/5
169,99 zł
Megacena
161,49 zł
XOne/XSX: Prince of Persia: The Lost Crown
XOne/XSX: Prince of Persia: The Lost Crown Cenega
5/5
150,70 zł
Promocja
229,90 zł (-34%)  najniższa cena

229,00 zł (-34%)  cena regularna

The Crown Jewels
The Crown Jewels
0/5
69,58 zł
Megacena
The Hollow Crown
The Hollow Crown
5/5
60,07 zł
Megacena

Przełomowym zabiegiem zastosowanym w „The Crown” było także zmienianie obsady co kilka sezonów, gdy postacie się starzeją. Oznacza to, że w rolę królowej Elżbiety II wcieliły się do tej pory trzy aktorki: Clarie Foy, Olivia Colman i Imelda Staunton. Wszystkie zostały dobrze przyjęte przez publiczność. To wszystko czyni go jednym z najlepszych seriali dramatycznych i biograficznych.

Przeczytaj także: Dlaczego widzowie pokochali “The Crown”.

 

„Biuro” (2005-2013)

Amerykański remake brytyjskiego oryginału stał się też popularniejszy niż pierwowzór i zdecydowanie zaistniał szerzej w świadomości widzów.

Serial przedstawia codzienne życie kilku pracowników biurowych, którzy pracują dla fikcyjnej firmy papierniczej. Zespołem kieruje nieudolny, ale wzbudzający sympatię, szef Michael Scott (Steve Carell).

Codzienna działalność biura, perypetie pracowników (świetna obsada drugoplanowa) oraz niepowodzenia Michaela są podstawą warstwy humorystycznej tego programu. Seria „wyprodukowała” mnóstwo komicznych gagów i cytatów, które jako memy weszły do popkultury.

Trefl, Gra planszowa, At The Office, 02527
Trefl, Gra planszowa, At The Office, 02527 Trefl
5/5
51,99 zł
Promocja
51,82 zł  najniższa cena

55,27 zł  cena regularna

Funko POP! Television, figurka kolekcjonerska, The Office, Michael with Check, 1395
Funko POP! Television, figurka kolekcjonerska, The Office, Michael with Check, 1395 Funko POP!
5/5
51,99 zł
Promocja
51,99 zł  najniższa cena

55,02 zł  cena regularna

Funko POP! Television, figurka kolekcjonerska, The Office, Stanley Hudson, 1145
Funko POP! Television, figurka kolekcjonerska, The Office, Stanley Hudson, 1145 Funko POP!
5/5
39,90 zł
Promocja
39,90 zł  najniższa cena

54,90 zł  cena regularna

Thats What They Said. The Little Guide to The Office
Thats What They Said. The Little Guide to The Office Opracowanie zbiorowe
0/5
28,69 zł
Megacena
Funko POP! Television, figurka kolekcjonerska, The Office, Fun Run Andy, 1393
Funko POP! Television, figurka kolekcjonerska, The Office, Fun Run Andy, 1393 Funko POP!
3.5/5
48,99 zł
Promocja
48,99 zł  najniższa cena

58,59 zł  cena regularna

The Office: Counting with Office Supplies! (Funko Pop!)
The Office: Counting with Office Supplies! (Funko Pop!) Opracowanie zbiorowe
0/5
23,63 zł
Megacena
Top Trumps, QUIZ The Office
Top Trumps, QUIZ The Office Winning Moves
5/5
55,99 zł
Promocja
52,99 zł  najniższa cena

58,99 zł  cena regularna

50,99 zł
Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office
Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office Opracowanie zbiorowe
4.5/5
73,99 zł
Wicked Words: Sex In The Office
Wicked Words: Sex In The Office Opracowanie zbiorowe
0/5
56,35 zł

„Biuro” tak dobrze działa, przede wszystkim dlatego, że wielu pracowników może odnaleźć w serialu wiele zdarzeń i sytuacji podobnych do własnych doświadczeń.

Seria początkowo po prostu kopiowała swojego brytyjskiego odpowiednika, ale z biegiem lat stała się swego rodzaju zaskakującym samograjem, wyraźnie różniącym się od klasyki Ricky’ego Gervaisa. „Biuro” jest jednym z najlepszych i najzabawniejszych seriali telewizyjnych wszech czasów.

 

Sukcesja” (2018-2023)

Sukcesja” to najnowszy tytuł na tej liście, który dołączył do grona najlepszych seriali. W ciągu zaledwie kilku lat seria wywarła ogromny wpływ na krajobraz telewizyjny.

Serial koncentruje się na rodzinie Royów, w tym czwórce rodzeństwa, które walczy o kontrolę nad globalną firmą medialną prowadzoną przez ich apodyktycznego ojca, manipulującego nimi na każdym kroku.

Sukcesja
Sukcesja
4.5/5
23,72 zł
Megacena
Fundacja rodzinna. Skuteczne planowanie sukcesji
Fundacja rodzinna. Skuteczne planowanie sukcesji Opracowanie zbiorowe
5/5
69,00 zł

Sukcesja” zręcznie przedstawia stan współczesnych mediów i to, jak ludzie tacy jak Logan Roy (ojciec i właściciel koncernu medialnego) szkodzą światu dla własnych korzyści. Ma rewelacyjny scenariusz (prawdopodobnie jeden z najlepszych w historii), który umożliwia ciągłe zwroty akcji, utrzymywanie napięcia i wciągającej fabuły pomimo tylu zmian i wersji wydarzeń.

Poza tym oferuje niesamowicie zjadliwe (i zabawne momentami) dialogi i świetnie zbudowane postacie, dzięki czemu opowieść o bardzo niesympatycznych ludziach może się tak podobać.

 

Mad Men” (2007-2015)

Amerykański serial obyczajowy opowiada historię Dona Drapera (Jon Hamm), charyzmatycznego dyrektora kreatywnego agencji reklamowej na Manhattanie oraz jego przyjaciół i współpracowników.

Don Draper, zaczyna karierę na początku lat 60. - jest geniuszem w kształtowaniu marzeń i fantazji innych ludzi. Jednak nie może uciec od własnej samotności - jest oszustem, który ukradł tożsamość zmarłego oficera wojny koreańskiej i zbudował nowe życie na kłamstwach. To wszystko powoduje, że Don Draper Jona Hamma to jeden z najbardziej złożonych bohaterów w historii telewizji.

Mad Men” ma zdolność powolnego wciągania widzów w swoją historię. Niespiesznie odkrywana jest postać głównego bohatera, rozpakowywane jest jego złożone życie rodzinne, a także życie tych, z którymi pracuje.

Strange Thing
Strange Thing
0/5
137,01 zł
Megacena
130,15 zł
Strange Thing
Strange Thing
0/5
75,00 zł
Megacena
71,25 zł

Serial stanowi niezwykle szczegółową kronikę zmian społecznych w jednej z najbardziej burzliwych dekad historii Ameryki oraz pełne niuansów studium postaci: Dona, Peggy, niezłomnej Joan i wielu innych niezapomnianych bohaterów.

Po premierze Mad Men” zyskał szerokie uznanie krytyków i był chwalony za scenariusz, reżyserię, styl wizualny, grę aktorską i autentyczność historyczną. Stał się sensacją głównie ze względu na perfekcyjnie odtworzony wygląd Nowego Jorku z lat 60. I jego mieszkańców.

 

Stranger Things” (2016- )

Podobnie jak inne najlepsze seriale na tej liście, Stranger Things” to nie tylko popularna seria, ale prawdziwe popkulturowe wydarzenie. Pierwszy sezon z 2016 roku stał się fenomenem kulturowym oferując nostalgiczną, zabawną, emocjonalną i przerażającą historię osadzoną w latach 80. Odwołania do muzyki, gadżetów, gier i przedmiotów z tego okresu, tak bardzo wyraźne w serialu, spowodowały prawdziwy komercyjny boom i wielki powrót do tamtego stylu.

Stranger Things: Upside Down Capsule
Stranger Things: Upside Down Capsule YuMe
4.6/5
26,99 zł
Promocja
45,73 zł (-40%)  najniższa cena

49,95 zł (-45%)  cena regularna

Funko POP!, figurka kolekcjonerska, TV: Stranger Things Season 4 - Hunter Eddie w/Guitar​​
Funko POP!, figurka kolekcjonerska, TV: Stranger Things Season 4 - Hunter Eddie w/Guitar​​ Funko
5/5
50,99 zł
Promocja
50,99 zł  najniższa cena

61,71 zł  cena regularna

Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Eleven, 1457
Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Eleven, 1457 Funko POP!
4.9/5
49,99 zł
Promocja
49,99 zł  najniższa cena

55,86 zł  cena regularna

Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Lucas, 425
Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Lucas, 425 Funko POP!
5/5
52,99 zł
Promocja
52,99 zł  najniższa cena

63,63 zł  cena regularna

Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Jonathan, 1459
Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Jonathan, 1459 Funko POP!
4.5/5
52,99 zł
Promocja
52,99 zł  najniższa cena

57,23 zł  cena regularna

Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Steve, 1300
Funko POP! Stranger Things, figurka kolekcjonerska, Steve, 1300 Funko POP!
4.7/5
51,99 zł
Promocja
51,99 zł  najniższa cena

55,15 zł  cena regularna