Rodzaj zasilania: spalinowe usuń
najczęściej zadawane pytania
W Empiku dostępne są kosiarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Można także wybierać spośród nowoczesnych modeli kosiarek samobieżnych, rotacyjnych i traktorków. Nasza oferta obejmuje urządzenia m.in. następujących marek: NAC, Hecht, Al-Ko, Makita, Stiga, Oleo-Mac, Faworyt, Fieldmann, Cedrus, Gardena, Wolf-Garten, Hortmasz, Weibang, Karcher i Bosch.
Spalinowa kosiarka do trawników wykorzystuje do pracy paliwo oraz olej napędowy. Do jej zalet można zaliczyć dużą moc silnika (zwykle od 3,5 KM do 6 KM), a także długi czas pracy – może wynieść nawet kilka godzin, w zależności od pojemności zbiornika na paliwo oraz kosza na trawę. Kosiarka spalinowa jest bezprzewodowa, dzięki czemu zapewnia nieograniczony zasięg koszenia i nie wymaga korzystania z przedłużaczy. Nie ma także ryzyka uszkodzenia kabla elektrycznego, co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Kosiarki tego rodzaju sprawdzają się dobrze do koszenia na dużym terenie – nawet około 1000 m2. Cechuje je także duża szerokość koszenia – zwykle ponad 50 cm, a nawet 100 cm.
Do głównych wad kosiarek spalinowych zalicza się głośną pracę i duży ciężar – zazwyczaj kilkadziesiąt kilogramów. Z tego powodu są nieporęczne do manewrowania i przenoszenia. Czasami do ich uruchomienia wymagane jest zastosowanie dużej siły, lecz w nowoczesnych modelach problem ten rozwiązuje pompka rozruchowa silnika. Użytkownicy kosiarek spalinowych muszą pamiętać o regularnej konserwacji urządzenia, zwłaszcza czyszczenia filtra i świecy. Do modeli spalinowych można zaliczyć kosiarki traktorki, które pozwalają szybko i wygodnie skosić trawę na sporym terenie. Umożliwiają długotrwałą pracę nawet przez kilka godzin, ponieważ są wyposażone w kosze na trawę o pojemności do kilkuset litrów i zbiornik na paliwo do około 10 litrów. Spalinowa kosiarka rotacyjna jest natomiast przeznaczona do ścinania wysokich traw.
Kosiarki elektryczne są lżejsze niż spalinowe (zwykle ważą kilkanaście kilogramów), a przez to uchodzą za bardziej zwrotne i łatwiejsze w transporcie. Najczęściej ich moc wynosi od 800 W do 1500 W. Do zalet takich kosiarek można również zaliczyć cichą i czystą pracę bez spalin, a także łatwość w uruchamianiu oraz obsłudze. Kosiarki sieciowe są przeznaczone do koszenia niedużych powierzchni, nie większych niż kilkaset m2. Pozwalają kosić trawę nawet w trudno dostępnych miejscach. Sprawdzają się dobrze do koszenia na równym terenie i przy bezdeszczowej pogodzie. Wadą tego typu urządzeń jest nieduża szerokość koszenia (zwykle około 30 cm), ograniczony zasięg pracy bez przedłużacza, a także ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
Kosiarki akumulatorowe również pozwalają na cichą i ekologiczną pracę bez dużego wysiłku. Ze względu na niedużą pojemność akumulatorów (kilka tysięcy mAH) można nimi najczęściej kosić tylko przez około 30 minut. Sprawdzają się więc wyłącznie do koszenia niedużych trawników o powierzchni do 100 m2. Dłuższą pracę (nawet przez kilka godzin) umożliwiają akumulatorowe kosiarki samojezdne. Są to roboty, które samodzielnie przemieszczają się po trawniku po zaprogramowaniu trasy i sposobu koszenia. Kosiarki samobieżne mogą być używane w terenie o sporym nachyleniu, nawet około 35%.
Przy wyborze kosiarki warto zwrócić uwagę na pojemność kosza – im większy, tym dłużej będzie można kosić bez jego opróżniania. W przypadku kosiarek bez kosza należy sprawdzić, czy ma ona wyrzut z tyłu czy z boku – wyrzut boczny pozwala zachować czystą ścieżkę koszenia. Przydatna jest również funkcja mulczowania, która polega na rozdrabnianiu trawy – można ją następnie stosować jako nawóz.
Ważnym kryterium wyboru powinna być szerokość (zwykle od kilku do 100 cm) i wysokość koszenia (najczęściej od 20 do 100 mm). Warto również sprawdzić, jak głośno pracuje kosiarka – ciche urządzenia emitują hałas około 80 dB. Dobrze będzie zarazem zwrócić uwagę na materiał, z jakiego powstała obudowa – najbardziej trwałe są kosiarki z żeliwną lub stalową obudową.
Do ostrzenia noża niezbędny jest klucz nasadowy, pilnik do metalu i szlifierka stołowa lub kątowa. W pierwszej kolejności należy odkręcić śrubę mocującą nóż tnący i ostrożnie go zdjąć. Następnie trzeba oczyścić ostrze z trawy, błota i pozostałych zabrudzeń oraz usunąć rdzę za pomocą drucianej szczotki. Po wyczyszczeniu ostrza przychodzi pora na ostrzenie noża przy użyciu szlifierki lub pilnika – krawędź tnąca powinna utworzyć szpic. Nóż należy ostrzyć wyłącznie od strony głównej obudowy. Powinien on zostać odpowiednio wyważony – jego lewe i prawe śmigło muszą być tak samo ciężkie.
Kosiarka z napędem na koła pozwala kosić bez używania dużej siły, ponieważ nie trzeba pchać urządzenia do przodu. Urządzenie tego typu sprawdza się więc zwłaszcza do koszenia trawy na dużej powierzchni oraz kiedy kosiarka jest ciężka, np. waży kilkadziesiąt kilogramów. W przypadku lekkiej (do kilkunastu kilogramów) kosiarki, która będzie używana na niedużym (do kilkuset m2) terenie, można zdecydować się na model bez napędu.