Spis treści:
Meble do pokoju młodzieżowego – jak zaaranżować pokój starszego dziecka?
Meble do pokoju młodzieżowego – jakie łóżko wybrać?
Jaki materac wybrać dla nastolatka?
Meble do pokoju młodzieżowego – na jakie biurko się zdecydować?
Meble do pokoju młodzieżowego – krzesło do biurka
Meble do pokoju młodzieżowego – jak zaaranżować pokój starszego dziecka?
Urządzając pokój młodzieżowy, warto przede wszystkim ściśle współpracować z głównym zainteresowanym, czyli dorastającym dzieckiem. W wieku kilkunastu lat najczęściej ma ono już własny gust i zdanie na wiele tematów oraz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co mu się podoba, a co nie. Nie ma sensu na siłę przeforsowywać własnych rozwiązań, nawet jeśli wydają się one bardziej sensowne ze względu na funkcjonalność. Zamiast tego, skonsultuj z dzieckiem wybór mebli do pokoju młodzieżowego, cierpliwie analizując wspólnie wady i zalety każdego rozwiązania. Takie wspólne urządzanie pokoju może zacieśnić waszą relację i pozwoli dziecku spędzić z tobą więcej czasu.
Dekoracje zostaw po stronie nastolatka – niech puści wodze fantazji i wyrazi siebie wybierając kolor ścian, obrazki, plakaty czy mniejsze akcesoria. W tym artykule skupimy się na podstawowym wyposażeniu, podpowiadając, w jakie meble do pokoju młodzieżowego warto zainwestować.
Meble do pokoju młodzieżowego – jakie łóżko wybrać?
Wybierając meble do pokoju młodzieżowego, miej na uwadze przede wszystkim wymiary. W okresie nastoletnim dzieci rosną bardzo dynamicznie – zdarza się, że na przestrzeni roku potrafią urosnąć nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Dlatego warto zainwestować od razu w większe łóżko i materac – najlepiej o długości 190 cm lub nawet 2 m, aby odpowiadało ono potrzebom nastolatka rosnącego jak na drożdżach.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór prostej, uniwersalnej ramy łóżka, która będzie pasować do każdej stylistyki. Nieskomplikowana forma, neutralny odcień mebli do pokoju młodzieżowego – przy takiej bazie nastolatek może swobodnie personalizować swój pokój. Zwróć uwagę na łóżko z podnoszonym na specjalnych sprężynach materacem i dużym pojemnikiem na pościel. Łatwy dostęp do schowka zmobilizuje nastolatka do chowania poduszki i kołdry przed wyjściem do szkoły. Dzięki temu łatwiej utrzyma porządek w pokoju. Proste w montażu łóżko, z klasyczną drewnianą ramą w jasnobrązowym kolorze, to strzał w dziesiątkę.
Ciekawym wyborem – zwłaszcza w pokoju dziewczęcym – będzie metalowa rama, która otacza łóżko aż z trzech stron. Taki model może w ciągu dnia pełnić funkcję kanapy – wystarczy, że wyłożycie go mnóstwem miękkich poduszek, a materac przykryjecie kolorowym, puszystym kocem! Solidna, a jednocześnie minimalistyczna konstrukcja świetnie wpasuje się we wnętrze urządzone w skandynawskim, loftowym lub minimalistycznym stylu. Dziewczęcy charakter aranżacji podkreśli rama w kolorze białym – doskonale pasująca do modnego stylu boho. Wiele nastolatek z pewnością będzie przeszczęśliwych, mając do wyboru także model z baldachimem. Można pozostawić surową ramę, zawiesić na niej przewiewne kotary lub ozdobić kolorowymi lampkami – spektakularny efekt murowany!
Jaki materac wybrać dla nastolatka?
Meble do pokoju młodzieżowego powinny być funkcjonalne. W nastoletnim wieku komfort snu jest niezwykle ważny. Nastolatki w okresie dojrzewania mają skłonność do intensywnego pocenia się ze względu na szalejącą burzę hormonów. Dlatego wypełnienie materaca powinno być odporne na zawilgocenia i przewiewne. Najlepszym wyborem będzie oddychające, hipoalergiczne wypełnienie kokosowo-lateksowe lub dopasowująca się idealnie do ciała i odporna na wilgotność pianka poliuretanowa.
Meble do pokoju młodzieżowego – na jakie biurko się zdecydować?
Prostota jest w cenie – zwłaszcza ta w skandynawskim stylu. Wielu nastolatkom spodobają się meble do pokoju młodzieżowego, które są lekkie, nie zajmują dużej przestrzeni, są ustawione na szeroko rozstawionych nóżkach. Tego typu biurka nadają pokojowi atrakcyjny, nowoczesny wygląd. Szczególnie w niewielkim pomieszczeniu sprawdzi się proste biurko złożone z laminowanego blatu w odcieniu naturalnego drewna, oparte o stalową konstrukcję. Do biurka możesz dostawić pasujący do niego kontenerek na kółkach.
Nowoczesne meble do pokoju młodzieżowego nie muszą być wyposażone w milion szuflad i przegródek. Biurko powinno mieć za to sporą przestrzeń na sprzęt elektroniczny. Przydatnym udogodnieniem będą również wbudowane w blat porty USB.
Jeśli dziecko pracuje na laptopie, a nie na komputerze stacjonarnym – co obecnie zdarza się dość często – warto zastanowić się nad inwestycją w podstawkę pod laptopa. Dzięki niej, podczas pracy przy biurku, nastolatek będzie przyjmował właściwą pozycję, która nie męczy szyi.
W małych pokojach świetnym wyborem będzie biurko narożne – rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić maksimum przestrzeni. Jeśli zależy ci na wykorzystaniu każdego metra kwadratowego w najbardziej efektywny sposób, warto zdecydować się na biurko modułowe narożne, uwzględniające w swojej strukturze półki i regały. Dzięki temu oszczędzisz czas poświęcony na dopasowywanie i montowanie oddzielnych półek.
Młodym artystom, przyszłym inżynierom i architektom przydać może się z kolei biurko kreślarskie z regulowanym nachyleniem blatu. Umożliwia ono wykonywanie precyzyjnych rysunków. Wyposażone w szuflady i miarki, idealnie spełnia swoją funkcję. W razie potrzeby można zmniejszyć nachylenie do zera, czyniąc z niego zwyczajne biurko. Takie meble do pokoju młodzieżowego są funkcjonalne i posłużą jeszcze przez wiele lat.
Meble do pokoju młodzieżowego – krzesło do biurka
Krzesło biurowe powinno być przede wszystkim komfortowe i ergonomiczne. Młodzież spędza dość dużo czasu przed komputerem, w związku z zajęciami szkolnymi, ale też podczas wolnych chwil – na przykład grając w gry. Dlatego wybierając biurka tego typu meble do pokoju młodzieżowego, na pierwszym miejscu warto postawić odpowiednie wyprofilowanie i możliwość regulacji nachylenia oparcia oraz wysokości siedziska.
Miłośnikom gier warto sprawić profesjonalny fotel gamingowy, wyróżniający się nie tylko wyjątkowym stylem, ale też wygodnym oparciem, miękkimi podłokietnikami i możliwością blokady w wybranej pozycji.
Ergonomiczny fotel przystosowany do pracy może również prezentować się modnie! Dużą popularnością cieszą się na przykład meble do pokoju młodzieżowego tapicerowane z przyjemnych w dotyku, miękkich i połyskliwych tkanin, jak na przykład welur. Trzeba jednak pamiętać, że takie krzesła nie najlepiej sprawdzą się latem.
Funkcjonalne i estetyczne meble to fundament, na którym nastolatek może tworzyć jedyną w swoim rodzaju aranżację zgodną z jego upodobaniami i zainteresowaniami. Warto dać mu wolną rękę co do dekoracji, umożliwiając stworzenie własnego kąta, w którym poczuje się w pełni komfortowo!
Więcej pomysłów na to jak dobrać wystrój do wnętrza znajdziesz w naszym dziale Urządzam i dekoruję.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.
Komentarze (0)