Pierwsza lalka Barbie powstała w 1958 roku, a pierwszy film animowany z jej udziałem wyprodukowano w 1987 roku. Barbie są więc obecne w życiu małych dziewczynek już od ponad pół wieku i nic nie wskazuje na to, aby ich popularność miała kiedykolwiek osłabnąć. Dowodem, potwierdzającym ten fenomen, są kolejne filmy i bajki Barbie, które przyciągają przed ekrany najmłodszych widzów.

barbie na tropie piesków

Lalka Barbie w roli aktorki

Cechą charakterystyczną animacji o słynnej lalce jest fakt, że Barbie wciela się w różne role niczym prawdziwa aktorka. Gra więc Blair Willows w „Barbie: Akademia Księżniczek” czy Merliah – surferkę z Malibu w „Podwodnej tajemnicy”. Ale to nie reguła, ponieważ są również filmy, w których jest sobą, tak jak w bajce „Barbie: Sekret wróżek”, gdzie wraz z przyjaciółkami wyrusza na poszukiwania zaginionego Kena.

barbie akademia księżniczek

Pierwsza generacja filmów Barbie: lata 1987-1992

Pierwszy film, a w zasadzie 50-minutowy musical, z udziałem Barbie powstał w 1987 roku i jak się szybko okazało, był to początek przygód słynnej lalki na szklanym ekranie. Jeszcze w tym samym roku pojawiła się jego kontynuacja, a ostatni – trzeci – film ukazał się w 1992 roku. Cała seria opowiada o przygodach zespołu rockowego, którego liderką jest Barbie, a jego trasa koncertowa obejmuje nawet kosmos!

Druga generacja filmów Barbie: od 2001 roku

Firma Mattel powróciła z filmami animowanymi o Barbie w 2001 roku. To pełnometrażowe produkcje, a każda z nich opowiada inną przygodę słynnej laleczki. Przedstawiamy kilka najciekawszych z nich.

„Barbie w Dziadku do orzechów”

Bajka, która rozpoczęła drugą serię animacji to „Barbie w Dziadku do orzechów” z 2001 roku. To luźna adaptacja słynnej powieści E.T.A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów”. Opowiada o dziewczynce – Klarze, która w prezencie bożonarodzeniowym dostaje figurkę dziadka do orzechów. W rolę Klary wciela się lalka Barbie. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy film z serii o Barbie, wyprodukowany w technice komputerowej.

barbie w dziadku do orzechów

„Barbie i Magia Pegaza”

W tym filmie możemy podziwiać Barbie jako księżniczkę, która wyrusza w trudną podróż, aby ratować rodzinną krainę przed klątwą złego czarnoksiężnika. Na swojej drodze spotyka fantastyczne postacie, jak Briettę, która jest pegazem, czy niedźwiedzia polarnego Shivera.

Barbie magia pegaza

„Barbie i Podwodna Tajemnica”

Merliah, w tej roli Barbie, wiedzie zwyczajne życie dziewczyny z Malibu, która z pasją oddaje się surfowaniu. Pewnego dnia, tuż po tym, jak jej włosy zmieniły kolor na różowy, poznaje Delfina, z którym rozmawia. Wkrótce dowiaduje się od swojego dziadka, że jej matka była syreną. Tak rozpoczyna się baśniowa opowieść, pełna magii, która swoją kontynuację ma w drugiej części filmu „Barbie i Podwodna tajemnica 2”.

barbie podwodna tajemnica 2

„Barbie: Dreamtopia”

„Barbie: Dreamtopia” to seria, obejmująca dwa pełnometrażowe filmy oraz serial animowany, emitowany w telewizji od 2017 roku. Każdy odcinek trwa zaledwie 10 minut, ale wciąga w magiczny świat słynnej lalki. Co ciekawe, cała seria opowiada nie tyle o losach Barbie, co o przygodach jej młodszej siostry – wesołej Chelsea. Obie podróżują po fantastycznej krainie stworzonej w jej wyobraźni. To Dreamtopia, w której można spotkać syreny, księżniczki, wróżki i wiele innych baśniowych postaci.

barbie dreamtopia film

Filmy animowane z Barbie – hit wśród dzieci!

Lalka Barbie bardzo mocno zakorzeniła się w kulturze. Wiele dzieci marzy, żeby ją mieć. To synonim niezwykłego świata, a sama Barbie raz jest księżniczką, a raz współczesną surferką. Bajki z nią są odpowiedzią na pragnienia małych dziewczynek, które w swojej wyobraźni zamieniają się w wyjątkowe postacie – mogą stać się kim tylko chcą, i przeżywają fantastyczne przygody. Ten bajkowy świat pojawia się w każdym filmie Barbie. Pełen zamków, księżniczek i syren pobudza dziecięcą wyobraźnię. Jednocześnie animacje niosą za sobą uniwersalne przesłanie, mówiąc o cennych wartościach jak miłość, przyjaźń, szacunek, szczerość. Być może to wszystko, w połączeniu z możliwością oglądania ulubionej lalki na ekranie, sprawiło, że bajki i filmy z Barbie w roli głównej stały się fenomenem na skalę światową.

Familijne kino czeka na ciebie i twoją rodzinę. Wspólnie możecie przenieść się do magicznego świata lalki Barbie.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały promocyjne Mattel / film „Barbie i tajemnicze drzwi”