Marka: lexmark usuń
Tusze i tonery to nieodłączne akcesoria do drukarek lub urządzeń wielofunkcyjnych - bez nich drukowanie jest niemożliwe. Im wyższa jakość atramentu, tym lepsza jakość wydruku. W naszym asortymencie można zaleźć te i inne akcesoria do drukarek marek: Brother, Epson, Canon oraz HP.
Tusz ma gęstą, płynną postać i jest wykorzystywany tylko w drukarkach atramentowych (potocznie zwanych atramentówkach). Atrament jest nanoszony na papier przez dysze wtryskujące znajdującym się na głowicach drukujących. Toner to sproszkowana postać tuszu, który przeznaczony jest do drukarek laserowych i urządzeń wielofunkcyjnych. Miejsca na kartce papieru, które mają być pokryte tuszem, zostają naelektryzowane przez laser. Dzięki temu proszek z tonera „przykleja się” do kartki.
Toner jest bardziej wytrzymały niż tusz, m.in. ze względu na formę występowania tuszu (proszek lub płyn). Toner wykorzystywany w drukarkach laserowych pozwala na wydrukowanie większej ilości tekstu lub obrazu. Zdecydowanie rzadziej wymaga wymiany i nie zasycha po dłuższym czasie nieużywania. Tusz do drukarek atramentowych jest o wiele tańszy, ale mniej trwały i znacznie mniej wydajny. Ponadto atrament wysycha, gdy jest nieużywany i wymaga częstszej wymiany.
Zarówno tonery, jak i tusze do drukarek, dostępne są w kolorystyce CMYK (cyan-magenta-yellow-black). Jest to podstawowy zestaw palet dla druku. Dzięki odpowiedniemu użyciu proporcji tych czterech kolorów, urządzenie drukujące jest w stanie odwzorować każdy kolor wyświetlany na monitorze. Z tego powodu, nawet do drukowania tekstu, urządzenie może potrzebować nie tylko czarnego tuszu lub tonera, ale także reszty kolorów.
W naszej ofercie znajdziesz bogaty wybór produktów od znanych producentów, takich jak Brother, HP czy Epson, we wszystkich kolorach CMYK. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy i wybierz akcesoria dla swojej drukarki.
Tusze i tonery – najczęściej zadawane pytania
Największymi różnicami pomiędzy tuszem a tonerem są ich zastosowanie oraz forma.
Tusz wykorzystuje się w drukarkach atramentowych i ma formę płynu. Tusz (mówi się również kartridż) nanoszony jest na papier dzięki mechanicznej pracy głowic drukarki. Toner natomiast wykorzystywany jest w drukarkach laserowych i urządzeniach wielofunkcyjnych. Za pomocą lasera zaznaczane są miejsca na kartce papieru, do których, z użyciem właściwości elektrostatycznych, „przykleja się” proszek z tonera.
Kolejną różnicą pomiędzy tymi akcesoriami jest ich żywotność. Tusz wysycha w czasie, gdy urządzenie nie jest używane i wymaga częstszej wymiany. Toner pozwala na wydrukowanie większej ilości tekstu lub obrazu i nie wysycha, jednak jego cena też jest przez to wyższa.
W Polsce dostępnych jest coraz więcej miejsc, gdzie można bezpiecznie zutylizować szkodliwe dla środowiska tusze i tonery. Jedną z możliwości jest oddanie pojemnika do sprzedawcy, u którego zakupiono wkład. W sklepach z elektroniką i większych centrach handlowych można spotkać specjalne kosze i pojemniki na zużyte tusze i tonery. Na rynku funkcjonuje też wiele firm recyklingowych, które skupują tego typu akcesoria (jest możliwość otrzymania wynagrodzenia za dostarczony materiał). Można też udać na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), gdzie przyjmowane są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska odpady.
Ze względu na zawarte w nich szkodliwe związki, pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać tuszów i tonerów do zwykłych domowych koszy. Przed utylizacją wkładów należy ostrożnie usunąć je z urządzenia drukującego i zabezpieczyć np. woreczkiem lub folią.
Najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się zaschniętego tuszu z drukarki jest udanie się do specjalisty. Każda ingerencja w urządzenie może wyrządzić nieodwracalne szkody i znacznie pogorszyć sytuację. Jak w przypadku niemal każdej usterki powstały różne „domowe” sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Większość z nich sugeruje przepłukanie dysz głowicy specjalistycznym płynem do płukania tych elementów lub ułożenie dysz na namoczone nim waciki lub szmatki. Rzadziej wspomina się także o płukaniu ciepłą wodą. Przed wykonaniem tego typu operacji należy wcześniej sprawdzić wiarygodność źródła, z którego pobiera się instrukcję i zachować szczególną ostrożność. Zaleca się mimo wszystko wizytę u specjalisty, gdzie urządzenie zostanie oczyszczone za pomocą ultradźwięków.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. O ile można w przybliżeniu określić użyteczność danego tonera, to możliwe jest zrobienie tego wyłącznie w podaniu ilości stron wydruku. Nie ma możliwości obliczenia na ile czasowo starsza jeden produkt, ponieważ zależy to od częstotliwości wydruku przez daną osobę lub firmę. Na każdym opakowaniu tonera konieczne jest podanie żywotności tonera, którą określa liczba wydruków pełnej kasety przy 5% pokryciu stron formatu A4. Nie odwzorowuje to jednak, ile stron realnie można wydrukować za pomocą tego tonera. Drukując zwykły dokument w formacie A4, gdzie cała strona pokryta jest tekstem, pokrycie wydruku wynosi około 15%. Jeśli więc najczęściej drukuje się pełne strony tekstu lub obrazu, trzeba mieć świadomość, że rzeczywista wydajność będzie blisko trzy razy mniejsza niż sugerowana.
Zasadniczo nie, toner nie wysycha. Toner do drukarki laserowej ma formę drobnego proszku, z tego powodu wyschnięcie jest niemożliwe. Nieodpowiednie przechowywanie go, na przykład w wilgotnym miejscu, może doprowadzić do zbrylenia proszku lub utraty jego właściwości elektrostatycznych, co uniemożliwi dalsze korzystanie z wkładu.