Zabawki i drapaki dla kotów - najczęściej zadawane pytania
Zastanawiając się nad tym, jaki drapak dla kota wybrać, w pierwszej kolejności warto ustalić jego oczekiwaną wysokość. Wybór jest pod tym względem ogromny, dostępne są bowiem zarówno modele sięgające zaledwie 50 cm nad podłogę, jak i wielopoziomowe drapaki dla kotów aż do sufitu. Można też zrezygnować z klasycznego modelu w formie drzewka i postawić na okrągłe warianty do jednoczesnego turlania i ostrzenia pazurków, czy kompaktowe fale wykonane z kartonu lub nakładki do montażu na meblach.
W każdym przypadku trzeba będzie zweryfikować wytrzymałość drapaka. Ten z czasem ulega bowiem zużyciu – kocie pazurki wyrywają pojedyncze „nitki” ze sznurka jutowego lub sizalowego, a także szarpią modele kartonowe, w związku z czym co jakiś czas trzeba wymieniać drapak na nowy. Pod tym względem dobrym wyborem są modele sznurkowe, a nie kartonowe. Znacznie wolniej ulegają zniszczeniu, a także można samodzielnie uzupełniać ubytki w części przeznaczonej do drapania – wystarczy dokupić materiału jutowego lub sizalowego.
W przypadku produktów stojących, szczególnie bardzo wysokich drapaków dla kotów, warto zwrócić też uwagę na ich stabilność. Modele sięgające 160 czy nawet 200 cm powinny być stosunkowo ciężkie, by nie budziły ryzyka wywrócenia się po tym, jak kociak wskoczy na któryś z poziomów z rozpędu. To samo dotyczy ogólnej jakości materiałów użytych przy produkcji. Każdy element musi solidnie trzymać się konstrukcji, by zapewnić kotu najwyższe bezpieczeństwo podczas zabawy i snu. Taki drapak warto dodatkowo przymocować do ściany i/lub podłogi na przykład przy pomocy śrub, aby był bardziej stabilny.
Warto sprawdzić, czy pluszowe myszki i słynne wędki spodobają się kotu. Są to bowiem najtańsze, a przy tym najbardziej popularne zabawki dla kotów. Oba te typy zabawek skupiają się na zaspokajaniu instynktu łowieckiego, co jest bardzo istotne w kocim życiu – zarówno u najmłodszych, jak i starszych futrzaków.
Dobrym wyborem mogą być także maty węchowe, zabawki interaktywne lub gry strategiczne. Angażują niemal wszystkie kocie zmysły, w szczególności węch oraz wzrok. Ćwiczą spostrzegawczość, koordynację ruchową i refleks, a także rozwijają kocią inteligencję. Mogą być to np. zabawki dla kotów w kształcie koła lub okrągłe wieże z ukrytą w środku myszką, która po uderzeniu łapką „ucieka” wokół środkowej osi. Godne uwagi są też samodzielne myszki wydające dźwięki czy gry wymuszające odkrywanie przez kota licznych skrytek, by znaleźć schowanego smaczka.
Wiele pupili chętnie spędza też czas na ogryzaniu i ocieraniu się o zabawki z kocimiętką albo walerianą lub wykonane z drewna matatabi. Mogą one uspokajać albo przeciwnie, dodawać kotu energii czy wprowadzać go w pieszczotliwy nastrój. We wszystkich przypadkach działają jak kocie antydepresanty.