Neil deGrasse Tyson

Neil deGrasse Tyson to astrofizyk i autor kilkunastu książek popularnonaukowych, w których tłumaczy m.in. zagadki kosmosu i odpowiada na często zadawane pytania z zakresu fizyki oraz astronomii. Prowadził programy popularnonaukowe w telewizji oraz radiu.

 

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 5 października 1958, Nowy Jork
 • Popularne książki: Astrofizyka dla zabieganych, Kosmiczne zachwyty, Kosmiczne rozterki
 • Gatunek literacki: Literatura faktu

Opis autora

 

Dzieciństwo i młodość

Neil deGrasse Tyson to naukowiec, który urodził się 5 października 1958 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Pochodzi z Bronxu. Od najmłodszych lat przejawiał szczególne uzdolnienia naukowe w dziedzinie astronomii. Zafascynował go kosmos – głównie za sprawą pokazów i wykładów, w których na przestrzeni kilku lat brał udział w Hayden Planetarium, mieszczącym się przy nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej. Zaledwie piętnastoletni Neil prowadził tam także swoje pierwsze wykłady z astronomii. 

Praca zawodowa

Studia na Harvardzie, na Uniwersytecie Texas w Austin oraz Uniwersytecie Columbia sprawiły, że zdobył gruntowne, wielokierunkowe wyższe wykształcenie, co pozwoliło mu na objęcie posady dyrektora planetarium, którym został w 1996 roku, czy też udzielanie porad w zakresie aeronautyki i eksploracji kosmosu prezydentowi Georgowi Bushowi. Jako jeden z pierwszych głosił pogląd, że Pluton jest tak naprawdę planetą karłowatą, i nie powinien być wymieniany obok innych planet Układu Planetarnego. Teza ta została później podtrzymana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Neil deGrasse Tyson nie ogranicza się tylko do bycia dyrektorem planetarium, ale również aktywnie promuje astronomię i astrofizykę. Był prowadzącym programu NOVA ScienceNow w stacji PBS w latach 2006–2011, gościł też w wielu programach telewizyjnych i radiowych. Nagrywa m.in. podcast popularnonaukowy "StarTalk", w którym wyjaśnia zagadnienia z zakresu kosmosu, a także psychologii i biologii człowieka.

Literackie realizacje Neila Tysona

Nie ulega wątpliwości, że Neil deGrasse Tyson jest naukowcem, który chce popularyzować wiedzę o kosmosie na szeroką skalę, dlatego też podjął się wydania kilku książek o tematyce, która jest mu szczególnie bliska. Czytelnicy zainteresowani kosmosem, podbojami kosmicznymi, chcący uzupełnić wiedzę o rzetelne źródła, powinny sięgnąć po książki Neila deGrasse Tysona, zwłaszcza po takie pozycje, jak: Astrofizyka dla zabieganych, skierowaną do młodych czytelników Astrofizykę dla młodych zabieganych czy też Kosmiczne rozterki i Kosmiczne zachwyty. O historii wszechświata Neil Tyson pisze z kolei w publikacji zbiorowej Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna.

Jak twierdzi „Sunday Times”, Neil deGrasse Tyson to „najbardziej lubiany naukowiec na świecie”. Nie dziwi więc fakt, że tysiące ludzi pisze do niego listy. Część z nich, wraz z odpowiedziami na nie znalazło swoje miejsce w najnowszej książce Tysona – Listy do astrofizyka wydanej w Polsce przez wydawnictwo Insignis. To publikacja zupełnie inna od tych, które dotychczas wydawał Tyson. Pozwala ona pod nieco innym kątem spojrzeć na Stany Zjednoczone, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Neil deGrasse Tyson w sposób przystępny, zrozumiały dla zupełnych laików mówi o kosmosie, historii powstania wszechświata, o planetach i innych ciałach niebieskich. Humorystycznie wypowiada o rzeczach ważnych, a swymi książkami dosłownie pozwala na poszerzanie horyzontów.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Neil deGrasse Tyson - książki

 • Wędrówki z Merlinem po Wszechświecie (2002)
 • Wielki początek. 14 miliardów lat kosmicznej ewolucji (2007)
 • Astrofizyka dla zabieganych (2017)
 • Kosmiczne zachwyty (2018)
 • Kosmiczne rozterki (2019)
 • Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna (2019), i in.
 • StarTalk z Neilem deGrasse’em Tysonem (2019)
 • Astrofizyka dla młodych zabieganych (2019)
 • Listy od astrofizyka (2020)