Spis treści:
  1. Igor Brejdygant - książki jak filmy
  2. Igor Brejdygant – kolejność wszystkich książek

Książki i zdecydowana większość scenopisarskiego dorobku Igora Brejdyganta łączy gatunek. Autor „Splątania” jest specjalistą od kryminałów, w których tworzeniu czuje się znakomicie bez względu na to, czy ostatecznie zaprezentują się odbiorcom jako książki, filmy bądź seriale.

Początkowo Igor Brejdygant zafascynowany był nie tyle słowem pisanym, co kinem. Prawdopodobnie spory wpływ na zainteresowania początkującego filmowca miał ojciec Stanisław Brejdygant – znany aktor, ale też reżyser oraz scenarzysta. Igor studiował na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w Łodzi i w branży pracował na własne nazwisko przede wszystkim jako scenarzysta. W jego dorobku są m.in. takie tytuły jak „Belle Epoque” czy „Ultraviolet”. Jednym z głośniejszych projektów Brejdyganta był serial „Szadź”, do którego scenariusz powstał już na podstawie powieści.
 

Uwolniona Igor Brejdygant kolejność
 

Igor Brejdygant - książki jak filmy

Chociaż zarówno tworzenie powieści, jak i scenariuszy polega na pracy z tekstem, te dwie profesje mocno się od siebie różnią. Igor Brejdygant od lat znany jest przede wszystkim jako scenarzysta i w wywiadach podkreśla, że nawet pisząc książki, myśli obrazami. Efektem takiego podejścia do tworzenia literatury są niezwykle plastyczne kryminały, które równie dobrze co na rozdziały, można dzielić na sceny.

To właśnie wyróżnia Brejdyganta spośród innych twórców gatunkowych. Wywodząca się ze sztuki scenopisarskiej dynamika prezentacji poszczególnych wydarzeń w książkach tego autora sprawia, że powieści czyta się wartko, a czytelnicy nie zaznają w nich nudy. A nawet jeśli Brejdygant fabularnie zwalnia tempo, opisy poszczególnych scen są niezwykle dopracowane i spójne, dzięki czemu nie mamy poczucia sztucznego zwalniania czasu.

Jeśli prześledzimy dorobek literacki oraz scenopisarski Igora Brejdyganta, można zauważyć, że spora część jego powieści doczekała się ekranizacji co oznacza, że książka została zaadaptowana na scenariusz. Co ciekawe, pisarz działał także w odwrotnym kierunku i po udanym projekcie jakim było stworzenie scenariusza do serialu „Paradoks”, kilka lat po premierze pierwszego sezonu Brejdygant wydał opartą na scenariuszu powieść pod tym samym tytułem.

Igor Brejdygant – kolejność wszystkich książek

W dorobku literackim Igora Brejdyganta dominują zamknięte historie. Wobec tego przy rozpoczęciu przygody z twórczością tego autora nie będzie tak wielu dylematów, jak chociażby w przypadku licznych serii Remigiusza Mroza czy Małgorzaty Rogali. Jedyna kontynuacja, na jaką zdecydował się Brejdygant miała miejsce po wydaniu „Rysy”. Pisarz wrócił do komisarz Moniki Brzozowskiej w powieści „Układ”. Dlatego żeby w pełni poznać sytuację osobistą bohaterki, książki warto przeczytać w kolejności:

Igor Brejdygant – kolejność książek o Monice Brzozowskiej

  1. „Rysy”
  2. „Układ”

Igor Brejdygant – kolejność książek chronologiczna

 A jak zabrać się do lektury pozostałych tytułów, których autorem jest Igor Brejdygant? Kolejność jest w tym przypadku dowolna, dlatego jak zwykle zachęcamy jedynie do rozpoczęcia od najwcześniejszych dzieł scenarzysty i pisarza, aby z kolejnymi powieściami móc obserwować, jak zmienia się styl Brejdyganta. Czy w najnowszych tytułach jest już w pełni pisarzem, a nie scenarzystą? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam, podobnie jak rozwiązanie dylematu, czy najpierw sięgnąć po literaturę, czy może serialową adaptację. Poniżej prezentujemy wszystkie dzieła Igora Brejdyganta w kolejności chronologicznej:

  1. „Paradoks”
  2. „Szadź”
  3. „Rysa”
  4. „Układ”
  5. „Wiatr”
  6. „Splątanie”
  7. „Sieroty”
  8. „Spirala”
  9. „Uwolniona”

Na koniec mała ciekawostka. Poza rolą pisarza, scenarzysty, a niekiedy także reżysera, Igor Brejdygant ma w swoim CV także epizod aktorski. W 2004 roku w popularnej komedii kryminalnej „Vinci” nasz dzisiejszy bohater pojawia się przez chwilę w roli kierowcy autokaru.

A po więcej podobnych zestawień zapraszamy do sekcji Czytam.

Okładka: fot. materiały prasowe wydawnictwa Znak