Spis treści:
  1. Książki Michała Śmielaka – kolejność poszczególnych serii
  2. Michał Śmielak – kolejność chronologiczna książek

Gdyby ktoś wiedzę na temat przestępczości w Polsce czerpał wyłączenie z popkultury, nie miałby wątpliwości, że najmroczniejszym miastem w kraju jest Sandomierz. Liczba zbrodni przypadających na mieszkańca w serialu „Ojciec Mateusz” przekracza wszelkie normy. Jeśli jednak kryminalne statystki mielibyśmy opierać na książkach rodowitego sandomierzanina Michała Śmielaka, okazałoby się, że ryzykujemy także wyjeżdżając w polskie góry. Bieszczady, Karkonosze, Beskidy –wszędzie czai się niebezpieczeństwo. A jeśli dodamy do tego wątek religijny, możemy być pewni kłopotów. W książkach Michała Śmielaka na pierwszy plan wybija się wartka akcja oraz intryga, przez którą trudno oderwać się od kolejnych rozdziałów. Oto kolejność czytania poszczególnych serii autora i lista chronologiczna jego tytułów!

Książki Michała Śmielaka – kolejność poszczególnych serii

Jak każdy rasowy autor kryminałów, Michał Śmielak książki łączy w serie. Jednocześnie ma też głowę pełną pomysłów, dlatego do niektórych bohaterów wraca po czasie. Które tytuły autorstwa pochodzącego z Sandomierza pisarza łączą się ze sobą? Jakie cykle zapoczątkował Michał Śmielak?

Michał Śmielak – kolejność – „Inkwizytor”

Debiutancki „Znachor” szybko zyskał sporą popularność, łącząc niecodzienny koncept z dobrze zaprojektowaną fabułą. Morderca, który obrał sobie na cel znanych w całym kraju uzdrowicieli, zabija ich w wyszukany sposób. Na wszystkich znachorów pada strach, że to właśni oni będą następną ofiarą.

„Znachor” rozpoczyna cykl inkwizytorski (nie mylić z książkami Piekary!), który dotąd zamyka się w dwóch tomach, gdyż do „Znachora” dołączył w 2022 roku „Inkwizytor”. Zarówno w tej serii, jak i chociażby w najnowszej książce „Osada” zauważalne jest także zainteresowanie Śmielaka historią. Szczegóły historyczne umieszczane w książkach pisarza są niezwykle precyzyjne i wierne faktom, natomiast poza literaturą sam autor chętnie angażuje się chociażby w historyczne rekonstrukcje, a także jako konferansjer wydarzeń o tematyce historycznej.

W chwili powstawania tego artykułu składa się z dwóch tomów:

  1. „Znachor”
  2. „Inkwizytor”

Michał Śmielak – kolejność – „Kosma Ejcherst”

Tuż po premierze „Znachora” Michał Śmielak zabrał się za „Wnyki” – osadzony w Karkonoszach kryminał z wątkiem religijnym w tle. Do serca niedużej społeczności trafia Kosma Ejcherst, który jest głównym bohaterem kolejnego cyklu Śmielaka. Autor niezwykle umiejętnie zderza bajkowe wręcz karkonoskie krajobrazy z legendami o Kościele Chrystusa Mściwego, które miejscowi łączą z tajemniczym zaginięciem księdza. Do rozwikłania zagadki Kosma zostaje desygnowany przez władze kościelne, co zresztą powtarza się w drugim tomie serii, zatytułowanej „Bielma”. Tym razem jednak przenosimy się w Bieszczady, gdzie ponoć objawił się sam Chrystus. Kosma Ejcherst ma jednak dość sceptycyzmu, żeby podejść do śledztwa z chłodną głową. Na serię składają się tomy:

  1. „Wnyki”
  2. „Bielma”

Michał Śmielak – kolejność – „Iga Ziemna”

Trzeci cykl zapoczątkowany przez Michała Śmielaka łączy postać głównej bohaterki – policjantka Iga Ziemna, znana jako Gleba, zostaje zaangażowana zarówno w sprawę zaginięć młodych kobiet w Warszawie („Postrach”), jak i morderstwo włóczęgi nazywanego Posejdonem w Stalowej Woli („Gleba”). Obie sprawy są bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać, a osadzenie drugiego tomu w rodzinnych stronach pisarza dodaje historii Igi Ziemnej dodatkowego smaczku. Kolejność serii przedstawia się następująco:

  1. „Postrach”
  2. „Gleba”

Michał Śmielak – kolejność chronologiczna książek

Poza zaprezentowanymi cyklami, Śmielak ma też w dorobku zamknięte historie, które uzupełniają jego dorobek literacki. Dużą popularnością cieszy się najnowsze dzieło pisarza, czyli „Osada”. Znajdziemy tu motywy znane z poprzednich książek tego autora, czyli niewielka społeczność i łączące się ze sobą wątki historyczne. Nie brakuje miejscowych mitów i zabobonów, które nadają powieściom dreszczyku rodem z horroru. Jak zatem zabrać się za lekturę książek Michała Śmielaka? Kolejność serii już znacie, więc czas na chronologiczne zestawienie powieści pisarza z uwzględnieniem pojedynczych historii.

  1. „Znachor” (Inkwizytor, I tom, 2021)
  2. „Wnyki” (Kosma Ejcherst, I tom, 2021)
  3. „Inkwizytor” (Inkwizytor, II tom, 2022)
  4. „Pomruk” (2022)
  5. „Postrach” (Iga Ziemna, I tom, 2022)
  6. „Ucichły ptaki, przyszła śmierć” (2023)
  7. „Gleba” (Iga Ziemna, II tom, 2023)
  8. „Bielma” (Kosma Ejcherst, II tom, 2023)
  9. „Osada” (2023)

Michał Śmielak utrzymuje intensywne tempo, dlatego zapewne niebawem lista powieści jego autorstwa się powiększy. Informacji na temat bieżących premier szukajcie w sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: fot. Michał Śmielak / materiały wydawnictwa Initium