Polskie piosenki o wiośnie mają długą tradycję i nie mówimy tu wyłącznie o utworach dla dzieci. Najlepszym przykładem może być poezja śpiewana oraz piosenki o wiośnie dla dorosłych, które niosą ze sobą uniwersalny, pozytywny przekaz. Przyjrzymy się również zagranicznym produkcjom, z których będzie można stworzyć przyjemną, wiosenną playlistę.

Polskie piosenki o wiośnie dla dorosłych

Jeśli chodzi o utwory poświęcone różnym porom roku, jak zwykle niezawodni są Skaldowie. „Wszystko kwitnie wkoło” to klasyk, w którym wszystko przypomina nam o pozytywnych aspektach związanych z wiosną.

Jest żwawe, charakterystyczne dla Skaldów tempo, słowa Andrzeja Zielińskiego nawiązujące w radosny sposób do natury oraz relacji międzyludzkich, które przecież również wiosną nabierają intensywności.

 

 

Nieco bardziej oniryczny wymiar wiosennej aury proponuje nam Marek Grechuta. By przywołać słońce, proponujemy posłuchać utworu „Wiosna, ach to ty”. Znajdziemy tu znakomite połączenie szybkiego, energicznego rytmu z poetyckimi strofami artysty.

To też ciekawa podróż przez wszystkie pory roku. Do dziś jest to jeden z największych przebojów Marka Grechuty. Muzyk skomponował utwór w 1986 roku i znalazł dla niego miejsce na albumie, który zresztą nosi tytuł „Wiosna, ach to ty”.

 

 

Przechodzimy teraz do nieco nowszych propozycji, a konkretnie do energicznego singla „Wiosna” Ørganka. Pełne werwy, rockowe brzmienie zgrywa się z tekstem, który może nie jest tak idylliczny jak wcześniej wspomniane piosenki o wiośnie, ale z pewnością wielu słuchaczom mocno kojarzy się właśnie z tą porą roku.

Jeśli zatem wolicie przywitać wiosnę w nieco mocniejszym klimacie, „Wiosna” z albumu „Czarna Madonna” będzie znakomitym wyborem.

 

 

Zagraniczne piosenki o wiośnie

W Polsce poza przerwą wakacyjną furorę robią… ferie zimowe, a w USA młodzi cieszą się na tzw. spring vacation. Przerwa w nauce o tej porze roku to idealny moment na celebrację tej przyjemnej pogody. Może powinniśmy się zainspirować?

O mocy pozytywnych, wiosennych wibracji traktuje m.in. utwór „Spring Vacation” zespołu Beach Boys. Lekka ballada jest niczym budząca się do życia po zimie natura – niespieszna, ale za to niezwykle przyjemna. „Spring vacation” to raczej jeden z mniej znanych utworów kapeli, który ukazał się na ich ostatniej studyjnej płycie, czyli „That's Why God Made the Radio” z 2012 roku.

 

That's Why God Made The Radio The Beach Boys

 

Chociaż pseudonim artystyczny Donny Summer odnosi się do lata, wokalistka ma w swoim dorobku także świetną piosenkę o wiośnie. „Spring Affair” to zmysłowy kawałek w rytmie disco, który stanowi część tematycznej płyty „Four Seasons of Love” z 1976 roku.

Na winylu znalazły się utwory, które w większym lub mniejszym stopniu nawiązują do czterech pór roku. A przy okazji wiosny Donna Summer przypomina nam, że to doskonały czas na romans.

 

Four Seasons  Of Love Donna Summer

 

Może się wydawać, że skomponowanie tekstu chwalącego wiosnę nie jest zbyt trudnym zadaniem. Wystarczy nawiązać do kwitnących kwiatów, ciepła i wszechobecnej, pozytywnej energii. Większym wyzwaniem jest ujęcie wiosennej aury wyłącznie w muzyce. To udało się dokonać grupie Colosseum w utworze „The Grass Is Always Greener” z płyty „The Valentyne Suite” nagranej w 1969 roku.

Zmiany rytmu oraz partie poszczególnych instrumentów znakomicie oddają klimat wiosny – często nierównomiernej i prezentującej swoje wdzięki na przemian z załamaniami pogody.

 

Valentyne Suite (Remastered) Colosseum

 

Piosenki o wiośnie dla dzieci

Piosenki o wiośnie to ważny element dziecięcego repertuaru już od czasów przedszkolnych. Większość utworów dziecięcych w tej tematyce nawiązuje do tego, że wiosna „przychodzi”, często pod postacią młodej dziewczyny, Marzanny czy tradycyjnej Pani Wiosny.

Najlepszym przykładem wiosennej piosenki dla dzieci jest utwór „Maszeruje wiosna”. W podobnym tonie utrzymana jest „Pani Wiosna”, gdzie słuchamy o topniejącym śniegu i kwitnących łąkach. Wspólnym mianownikiem jest oczywiście wszechobecna radość i wesoły nastrój.

Wesołych piosenek o wiośnie dla dzieci nie brakuje też wśród zagranicznych produkcji. Fajną wyliczanką symptomów nadchodzącej wiosny jest „Spring is Here”. Liczne powtórzenia pozwalają szybko zapamiętać tekst i razem odkrywać kolejne znaki tego, że nadeszła już cieplejsza pora roku.

Na koniec amerykański klasyk, czyli piosenka „It Must Be Spring”, która pojawia się w musicalu „Three Wishes for Jamie” z 1952 roku. Najbardziej znana jest broadwayowska wersja tego utworu w wykonaniu Anne Jeffreys oraz Johna Raitta. Dla najmłodszych słuchaczy może to być ciekawe spotkanie z jakże odmienną od współczesnych aranżacją piosenki dla dzieci.

 

Three Wishes  For Jamie The Original  Broadway Cast Of 'Three Wishes  For Jamie'

 

A co wy nucicie pod nosem w słoneczne, wiosenne dni? Zapraszamy do sekcji Słucham, gdzie znajdziecie więcej muzycznych inspiracji.