30 sierpnia swoje 41. urodziny obchodzi Camilla Läckberg – jedna z najpopularniejszych szwedzkich pisarek. Ostatnie lata w ogóle to czas wielkiej popularności literatury rodem ze Skandynawii, w szczególności kryminałów. Jeśli i Ty jesteś fanem tego mrocznego oraz pełnego suspensu gatunku lub chcesz się z nim zapoznać, rozpoczynając przygodę od najciekawszych tytułów – skorzystaj z poniższego zestawienia polecanych autorów.

 

Camilla Läckberg

Ta szwedzka pisarka sprzedała już ponad milion egzemplarzy swoich książek! Wszystkie historie kryminalne zręcznie tkane przez autorkę rozgrywają się w jej rodzinnej miejscowości – Fjällbace. Dzięki Läckberg, to niewielkie miasteczko na zachodnim wybrzeżu Szwecji poznał cały świat – niestety (albo „stety”) jako scenę wielu zbrodni. Przygodę z jej twórczością warto zacząć od debiutanckiej „Księżniczki z lodu”. Tu poznajemy wyjątkowych bohaterów, którzy towarzyszyć nam będą w wielu tomach: pisarkę Erickę Falck i policjanta Patrika. A tym, którzy twórczość pisarki już znają, polecamy jej najnowszą powieść pt. „Pogromca lwów”.

Åsa Larsson

Åsa Larsson to była  prawniczka. Za swoją twórczość została m.in. dwukrotnie obdarowana Nagrodą za Najlepszą Szwedzką Powieść Kryminalną. Najbardziej znaną bohaterką stworzoną przez Larsson jest Rebeka Martinsson, która mierzy się z tajemniczymi morderstwami, ale i ze swoją przeszłością. Wspólnie z nią zagadki kryminalne możesz rozwiązywać m.in. na kartach „Burzy słonecznej” – debiutu literackiego pisarki, czy powieści „Aż twój gniew przeminie”. Zakończenie na pewno Cię zaskoczy!

Henning Mankell

Ten szwedzki pisarz, dziennikarz i scenarzysta stworzył kultową już postać policjanta Kurta Wallandera. Mankell w swoich powieściach nie boi się poruszać trudnych tematów społecznych, jak np. homoseksualizmu w „O krok”, czy też cyberprzestępczości, globalizacji bądź dyskryminacji rasowej. Poza niezwykle rzeczowym i realistycznym opisem drogi do rozwikłania kryminalnych zagadek, z jego twórczości wyłania się portret przemian społecznych w Szwecji na przełomie wieków. Tym, którzy znają już twórczość autora, polecamy „Rękę”. Poza kolejną niezwykłą historią z Wallanderem w roli głównej, na fanów czeka tu obszerna encyklopedia osób i miejsc opisywanych w całej serii oraz refleksje autora dotyczące stworzonych kryminałów.

Stieg Larsson

To autor, którego bez wahania możemy określić mianem kultowego, choć wydał tylko (i aż) trzy powieści, zamknięte w cyklu “Millenium”. Książki stały się błyskawicznie międzynarodowymi bestsellerami, a głównych bohaterów - dziennikarza Mikaela Blomkvista i zbuntowaną hakerkę Lisbeth Salander pokochały miliony. Książki doczekały się kilku ekranizacji – najbardziej znana to „Dziewczyna z tatuażem” z Danielem Craigiem w roli głównej. I mimo że sam Larsson zmarł, czytelnicy mają szansę poznać dalsze losy bohaterów cyklu. Mowa oczywiście o „Co nas nie zabije” Davida Lagercrantza. Tego nie można przegapić!

Jo Nesbø

Mówiąc o kultowych pisarzach skandynawskich, nie sposób pominąć tego norweskiego twórcy. Jest m.in. laureatem Nagrody Rivertona i Srebrnego Klucza. Bohaterem, którego na kartach jego kryminałów poznajemy jest komisarz Harry Hole. Fanom mrocznych opowieści polecamy m.in. pakiet: „Karaluchy”, „Upiory” oraz „Łowcy głów” – w tych powieściach przeniesiemy się m.in. do egzotycznego Bangkoku czy Dubaju. Godną polecenia lekturą jest także cykl „Trylogia z Oslo” czy najnowsza książka Nesbø – „Policja”, w której autor po raz kolejny mierzy się z bezmiarem zła tkwiącego w człowieku.

Skandynawskie kryminały to mroczny, „ciężki” klimat, ale też zazwyczaj głębsza refleksja o otaczającym nas świecie. Kto szuka gęsto utkanych fabuł, pełnych suspensu i niezwykłych zwrotów akcji, ale realizmu i psychologicznych wątków – ten zakocha się w tym gatunku niemal natychmiast. Już teraz przejrzyj katalog na empik.com i uzupełnij swoją kolekcję!

A więcej artykułów dotyczących książek znajdziesz w naszej Pasji Czytam.