Najszybsze samochody świata – ranking

Stworzenie zestawienia najszybszych samochodów na świecie wbrew pozorom nie jest łatwe. Pojazdy te produkowane są zwykle małoseryjnie, często w limitowanych wersjach. W zasadzie w momencie rynkowej premiery, większość planowanych do produkcji egzemplarzy jest już zarezerwowanych przez potencjalnych kupujących. W naszym zestawieniu przyjęliśmy następujące kryteria. Przedstawiamy pięć modeli samochodów, które dopuszczone są do legalnego ruchu ulicznego w większości krajów, osiągających najwyższe prędkości maksymalne. Są to modele, które są dostępne w sprzedaży lub też były w niej w ciągu ostatnich kilku lat. Nie trzymamy się sztywno rekordów oficjalnie potwierdzonych przez księgę Guinessa, lecz dajemy wiarę testom wykonywanym przez samych producentów. Przy każdym z samochodów podajemy kilka ciekawostek technicznych.

 

Szybko, szybciej, najszybciej. Formuła 1 Sokolim Okiem Autor:Sokół Mikołaj

 

5. miejsce: Bugatti Chiron

Ogromna rozpoznawalność marki Bugatti w świecie super i hipersamochodów sprawia, że wielu fanów motoryzacji w ciemno zakłada, że to właśnie jej pojazdy są najszybsze na świecie. Jest to opinia skądinąd słuszna. Produkowany od 2016 r. Chiron to następca przez długi czas dzierżącego światowy rekord prędkości modelu Veyron. Posiada 8-litrowy, poczwórnie turbodoładowany silnik w układzie W16, który rozpędza go do 420 km/h. Ciekawostką jest jednak fakt, że prędkość maksymalna tego auta została… elektronicznie ograniczona przez producenta ze względów bezpieczeństwa. Nieoficjalnie mówi się, że samochód ten mógłby osiągnąć nawet o kilkadziesiąt km/h wyższą prędkość, gdyby tylko zdjąć mu cyfrowy kaganiec. Bugatti nigdy nie zdecydowało się na taki krok w przypadku podstawowej wersji Chirona. Wypuściło jednak na rynek jego specjalną wersję, o której piszemy w dalszej części naszego artykułu. 

 

LEGO Technic, klocki Bugatti Chiron, 42083

 

4. miejsce: Hennessey Venom GT

Żeby zająć czwarte miejsce w naszym zestawieniu wystarczyło rozpędzić się do 435 km/h. Uczynił to wyjątkowy pojazd amerykańskiej marki produkowany w latach 2011-17. Niestety przejazd testowy nie przeszedł szeregu wymogów, aby można było uznać go za oficjalny rekord świata. Nie ma to większego znaczenia dla nabywców tego wyjątkowego pojazdu, który ma pod maską 7-litrową V8-kę, generującą moc 1244 KM i maksymalny moment obrotowy 1318 Nm. Tak rewelacyjne parametry osiągnięto dzięki zastosowaniu aż czterech turbosprężarek. Pomimo tak dużego silnika, Hennessey Venom GT jest samochodem lekkim. Waży zaledwie niespełna 1250 kg.

 

Najsłynniejsze marki samochodów Autor:Podbielski Zdzisław

 

3. miejsce: Koenigsegg Agera RS

Według niektórych ekspertów, szczególnie ściśle trzymających się regulaminów, to właśnie Koenigsegg Agera RS jest oficjalnym rekordzistą prędkości, osiągniętej przez samochód produkowany seryjnie. Choć wynik tego auta wynoszący 447 km/h został pobity przez pojazdy opisane przez nas poniżej, przejazdom tym towarzyszyły kontrowersje. Właściciele marki Koenigsegg do dziś uważają, że to ich auto jest światowym rekordzistą. Trzeba przyznać, że jest to maszyna wyjątkowa. Jej 5-litrowy silnik w układzie V8 generuje standardowo 1160 KM, jednak w wersji RS mógł zostać „podkręcony” do niebotycznych 1341 KM. Produkcja tego modelu zakończyła się niestety już w 2018 r.

 

LEGO Speed Champions, klocki, Koenigsegg Jesko, 76900

 

2. miejsce: SSC Tuatara

Drugi stopień podium zajął samochód marki niekoniecznie znanej przeciętnemu kierowcy. SSC to amerykański producent supersamochodów, który na pomysł stworzenia modelu Tuatara wpadł już w 2011 r. Debiut auta miał jednak miejsce dopiero 7 lat później. Wówczas światu ukazał się futurystycznie zaprojektowany pojazd, ważący niespełna 1250 kg, dysponujący silnikiem V8 o pojemności 5.9 l, z podwójnym doładowaniem, generujący 1750 KM mocy. Prędkość maksymalna? Oficjalnie potwierdzony rezultat to 450 km/h, choć Tuatara ma na swoim koncie także przejazd, podczas którego zmierzono aż 532 km/h. Niestety nie został on uznany ze względu na nieprawidłowości podczas przeprowadzania pomiarów. Także względem owych 450 km/h nie brakuje kontrowersji, gdyż obserwatorzy próby bicia rekordu zauważyli, że biorący w niej udział egzemplarz Tuatary nie posiadał homologacji drogowej.

 

O autach Autor:Kornacki Adam Klimkowski Marcin

 

1. miejsce: Bugatti Chiron Super Sport 300+

Powstało tylko 30 egzemplarzy tego wyjątkowego samochodu. Oczywiście szybko znalazły one swoich odbiorców (mimo że kosztowały ok. 4 mln dolarów). Hipersportowa wersja supersportowego Chirona przełamała wszelkie bariery, ustanawiając w 2019 r. rekord prędkości na poziomie 490 km/h. Wynik poszedł w świat, choć był owiany kontrowersjami. Zdaniem obserwatorów w próbie bicia rekordu wziął udział specjalnie „podrasowany” egzemplarz, nieco różniący się od tych, trafiających do klientów. Co by nie mówić, wyjątkowy „v-max” modelu 300+ jest zasługą perfekcyjnie skonstruowanego nadwozia o niezwykle niskim wskaźniku oporu powietrza, niskiej masie własnej (dzięki wykorzystaniu włókna węglowego) oraz… 8-litrowego silnika W12. Osiąga on abstrakcyjną moc 1600 KM. Obecnie marka Bugatti nie ma w ofercie auta, które mogłoby zbliżyć się do osiągnięcia Chirona Super Sport 300+. Wiele mówi się jednak o tym, że producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wszak bariera 500 km/h wciąż nie została pokonana…

 

Królowa Bugatti Autor:Seymour Miranda

 

Wyjątkowe Bugatti na razie pozostaje najszybszym samochodem na świecie. Kiedy jego osiągi zostaną poprawione przez inny pojazd? Być może już wkrótce. Aktualne trendy motoryzacyjne wskazują, że kolejne najszybsze modele samochodów mogą być… hybrydowe lub elektryczne. Obecnie przygotowywane przez producentów rozwiązania napędowe dysponują nieosiągalnymi dla silników spalinowych wartościami momentu obrotowego. Jeśli tylko producentom uda się opracować odpowiednio wydajne, pojemne i lekkie akumulatory, dawne rekordy prędkości mogą rychło pójść w zapomnienie. 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com