Bradley Cooper, „Ugotowany

Bradley Cooper w roli Adama, utalentowanego, charyzmatycznego szefa kuchni, który nie może poradzić sobie ze swoimi demonami. Uzależnienie od narkotyków i alkoholu doprowadza go nie tylko do utraty pracy w prestiżowej paryskiej restauracji, ale i do utraty szacunku mentora, mistrza kuchni Jean-Luca. Skompromitowany Adam porzuca gotowanie, jednak po latach postanawia odzyskać dawną pozycję. Zaczyna od szefowania hotelowej restauracji w sercu Londynu, gdzie wraz z utalentowanym zespołem pracuje nad zdobyciem trzeciej gwiazdki Michelin. Wśród współpracowników znajduje się piękna Helen (Sienna Miller), z którą wkrótce zaczyna go łączyć coś więcej, niż kulinaria.

Ugotowany - Wells John

 

Meryl Streep, „Julie i Julia

Meryl Streep wciela się w postać słynnej amerykańskiej kucharki, Julii Child. Film oparty jest na biografii Child i opowiada o jej niesamowitym życiu. W 1951 roku, jako pierwsza w historii kobieta, ukończyła prestiżową szkołę kucharską Le Cordon Bleu w Paryżu. 10 lat później ukazała się słynna, bestsellerowa i licząca ponad 700 (!) stron książka kulinarna, „Mastering the Art of French Cooking”, która nie tylko spopularyzowała kuchnię francuską za oceanem, ale także przyniosła jej ogromną popularność i niemniej ogromną fortunę. „Julia i Julia” opowiada historię Julie Powell (Amy Adams), która postanawia przerobić wszystkie przepisy ze słynnej książki Child i prezentować swoje dokonania na blogu. To, przynajmniej na początku, nie podoba się królowej francuskiej kuchni.

Jon Favreau, „Szef”

Jon Favreau jest scenarzystą, reżyserem, producentem i odtwórcą głównej roli w tej uroczej, amerykańskiej komedii. Wciela się w postać Carla, utalentowanego kucharza, który po otrzymaniu słabej recenzji od znanego krytyka (oraz wywołaniu przy okazji wielkiego skandalu na Twitterze), rzuca pracę i wyrusza w podróż zbudowanym przez siebie foodtrackiem. Jest to podróż zarówno fizyczna, ale i metaforyczna - Carl ma szansę na odnowienie relacji ze swoim synem i dogadanie się z byłą żoną, Inez (Sofia Vergara).

 

Catherine Zeta-Jones i Aaron Eckhart, „Życie od kuchni”

Remake niemieckiego filmu z 2001 roku, „Tylko Marta”, którego główną bohaterką jest Kate (Zeta-Jones), szefowa kuchni w znanej nowojorskiej restauracji, która po śmierci siostry musi zaopiekować się jej córką, 9-letnią Zoe. W tym samym czasie w jej lokalu zatrudnia się sous-szef Nick (Eckhart), uwielbiający kuchnię włoską, operę i przekomarzanie się ze swoją szefową. Jak można się domyślić, uczucie między nimi zaczyna rozwijać się dość szybko, jednak Kate ma wątpliwości, czy może angażować się w związek, skoro jej najważniejszą powinnością jest wychowanie osieroconej siostrzenicy.

Życie od kuchni - Hicks Scott

 

Helen Mirren, „Podróż na sto stóp

To drugi raz, kiedy reżyser Lasse Hallström bierze na warsztat tematykę kulinarną i tematykę obyczajową - wcześniej zrobił to w „Czekoladzie”, kreując niezwykle zmysłową relację miedzy Juliette Binoche, Johnnym Deppem a najpopularniejszą słodkością świata. W „Podróży na sto stóp” Helen Mirren wciela się w postać zimnej i wyniosłej Madame Mallory, szefowej kuchni w wystawnej paryskiej restauracji, nagrodzonej słynnymi gwiazdkami Michelina. Pewnego dnia naprzeciwko jej lokalu otwiera się bar z hinduskim jedzeniem, prowadzony przez rodzinę, która niedawno osiedliła się we Francji. Niespodziewanie Madame Mallory i rodzina młodego Hassana znajdują wspólny, nie tylko kulinarny, język.

Pakiet: Podróż na sto stóp / Miłość na Pacyfiku - Morais Richard, Deutermann P. T.

Juliette Binoche, „Czekolada”

Trudno powiedzieć, na co w tym filmie patrzy się z większą przyjemnością: chemię między postaciami granymi przez Binoche i Johnny’ego Deppa, czy na czekoladowe pyszności, które wychodzą spod rąk jej i Judie Dench, wcielającej się w matkę głównej bohaterki. Fabuła zasadza się na historii znanej od lat: oto w małej, zamkniętej społeczności zjawia się nowa, zmysłowa kobieta, która swoim sposobem bycia wzbudza skandal obyczajowy i dzieli mieszkańców.

 

Meryl Streep, „To skomplikowane

Kolejna „kulinarna” rola Meryl Streep, która tym razem wciela się w postać Jane, rozwódki w średnim wieku, właścicielki świetnie prosperującej cukierni, która wdaje się w romans… ze swoim byłym mężem. Sytuację znacznie komplikuje fakt, iż Jake (w tej roli Alec Baldwin) zdążył się już ponownie ożenić. Następnie na horyzoncie pojawia się inny mężczyzna - architekt Adam (Steve Martin), który oprócz rozbudowy domu Jane, chce także zdobyć jej serce. Film był ogromnym sukcesem kinowym, zarabiając w samych tylko Stanach ponad 112 milionów dolarów, zaś drugie tyle na całym świecie.

 

Patton Oswald (angielska wersja językowa), Zbigniew Zamachowski (polska wersja językowa), „Ratatuj

Chociaż obecność szczura w kuchni nie jest specjalnie apetyczną perspektywą, ten z animacji Pixara z 2007 roku, „Ratatuj”, pochwalić może się niezwykłym kulinarnym talentem. Remy - któremu głosu w oryginalnej wersji językowej użycza komik Patton Oswald, w polskiej zaś Zbigniew Zamachowski - zaprzyjaźnia się z miłym, chociaż niezbyt błyskotliwym młodym kucharzem, Linguinim. Dzięki umiejętnościom Remy’ego, obdarzonego węchem absolutnym i niezwykle wyrafinowanym smakiem, chłopak pnie się po szczeblach kucharskiej kariery. „Ratatuj” było ogromnym międzynarodowym hitem, w samych tylko Stanach zarabiając ponad 620 (!) milionów dolarów.


 

Jean Reno i Michaël Youn, „Faceci od kuchni”

Mimo swojej mocno „gangsterskiej” urody, Jean Reno od lat sprawdza się jako nieco ironiczna gwiazda komedii. W „Facetach od kuchni”, gdzie w roli młodego, niepokornego kucharza partneruje mu Michaël Youn, próbują przywrócić świetność prowadzonej przez niego restauracji. Niestety, granego przez Reno Alexandra opuszcza wena i chęć do gotowania, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość lokalu. Youn, wcielający się w postać wschodzącej gwiazdy kuchni Jacky’ego, dostrzega w tym szansę dla siebie.

 

Courteney Cox, „Przyjaciele

Zdecydowanie najsłynniejsza serialowa kucharka, która przez dziesięć sezonów „Przyjaciół” przechodzi różne stadia swojej kariery, od bycia kucharką w podrzędnej restauracji, poprzez prowadzenie firmy cateringowej i kelnerowanie, aż po szefowanie prestiżowemu lokalowi na Manhattanie. Zawsze z niezwykłym zaangażowaniem karmiąca i rozpieszczająca bliskich, Monica nigdy nie przyjmuje ich w swoim mieszkaniu z pustymi rękoma. Niechętnie też oddaje kuchenne stery komukolwiek innemu - co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę chociażby słynny, wielowarstwowy „deser” z wołowiną, który przygotowała Rachel na jedno ze Świąt Dziękczynienia…