Uchwyty do telefonów mają rozmaite zastosowania od ułatwienia w oglądaniu multimediów, po umożliwienie bezpiecznego korzystania z nawigacji samochodowej. Nasz asortyment obejmuje akcesoria do telefonów tego typu od takich renomowanych marek, jak Baseus, Hama czy Tech-Protect.
Przeznaczenie uchwytów do telefonów
Uchwyty do telefonów są pomocne w różnych dziedzinach życia, dlatego producenci opracowali konkretne rodzaje akcesoriów. Wśród głównych typów można wyszczególnić:
Uchwyty samochodowe – akcesoria pozwalające na montaż telefonu w kabinie pojazdu. W zależności od potrzeb mogą umożliwiać montaż na szybie, w kratkach nawiewów lub bezpośrednio na desce rozdzielczej np. za pomocą przyciągania magnetycznego. Uchwyty magnetyczne wymagają umieszczenia w etui telefonu lub na jego pleckach metalowej płytki.
Uchwyty rowerowe – akcesoria pozwalające na zamocowanie telefonu w kierownicy roweru, hulajnogi lub innego jednośladu.
Biurkowe uchwyty na telefon – akcesoria pozwalające na umieszczenie telefonu na biurku lub innym blacie w pozycji stojącej. W ten sposób można m.in. oglądać multimedia lub śledzić przepisy i poradniki bez zajmowania rąk.
Uchwyty na telefon do filmowania – stojaki i statywy na telefony umożliwiające vlogowanie. Nierzadko wyposażone w dodatkowe oświetlenie LED lub elementy montażowe dla lamp i mikrofonów.
Kluczowe parametry uchwytów na telefon
Wybór rodzaju uchwytu na telefon jest kwestią podyktowaną przez potrzeby użytkownika. Bez względu na typ, kluczowym parametrem każdego akcesorium tego typu jest rozmiar mocowania telefonu. Uchwyt musi być dopasowany do posiadanego urządzenia. Istotnym jest sprawdzenie dokładnego wymiaru w najszerszej pozycji mocowania. Przy ocenie rozmiaru należy uwzględnić szerokość obudowy telefonu wraz z założonym etui, jeżeli takie się stosuje. Zbyt ciasne mocowanie może uszkodzić telefon. Nie zaleca się dobierania uchwytu jedynie na podstawie przekątną ekranu deklarowaną przez producenta akcesorium.
Przejrzyj asortyment uchwytów na telefon i dobierz model przystosowany do zadań, jakim ma sprostać.
Uchwyty do telefonu – najczęściej zadawane pytania
Uchwyt do telefonu na biurko przede wszystkim powinien zapewniać stabilną podstawę i niewielkie gabaryty, które nie zajmą zbyt dużo przestrzeni roboczej. Najlepiej spisują się niewielkie akcesoria pełniące rolę minimalistycznego stojaka. Często składają się z jednego lub dwóch rozkładanych elementów z wycięciem, lub małą półeczką na smartfona.
W przypadku wykorzystywania telefonu w bardziej wymyślny sposób można się pokusić o tripod z regulowaną głowicą uchwytu na telefon lub o uchwyt na regulowanym ramieniu przypominającym konstrukcję niektórych lampek biurowych. W przypadku akcesoriów z regulowanymi mocowaniami na telefon należy się upewnić, że swoim rozmiarem będą pasować do posiadanego telefonu. Ich maksymalna szerokość powinna odpowiadać szerokości obudowy posiadanego smartfona.
Szukając uchwytu do telefonu do nagrywania, można postawić na dwa rodzaje akcesoriów. Pierwszym z nich są selfie sticki, które pozwalają na filmowanie w terenie zarówno siebie, jak i tworzenie kreatywnych ujęć ustawiając telefon w pozycji niedostępnej dla samych rąk. Niektóre kijki do selfie posiadają gwint statywowy lub rączkę rozkładaną do pozycji tripoda co pozwala zmienić je w stacjonarne uchwyty na telefony do filmowania.
Vlogerzy tworzący w domu i studiu mogą wybrać akcesoria dedykowane pracy stacjonarnej. W tym wypadku uchwyty na telefon posiadają różne podstawy, które mają na celu zapewnienie stabilności w trakcie nagrań. Podstawowe modele posiadają jedynie mocowanie na telefon i ograniczoną regulację wysokości stojaka. Część modeli korzysta z licznych ruchomych elementów, co pozwala na stworzenie ciekawszego kadru i dopasowanie ujęcia do danego miejsca. Bardzo istotnym elementem uchwytu na telefon do filmowania mogą być akcesoria dodatkowe. Warto postawić na model z pierścieniową lampą LED oświetlającą twarz filmowanej osoby. Dobrym pomysłem są stojaki z dodatkowym mocowaniem na lampę i mikrofon. Uchwyt do telefonu z kompletem akcesoriów może pełnić rolę kompleksowego wyposażenia studia vlogera.
Warto także wspomnieć o uchwytach na szybę samochodową. Część kierowców wykorzystuje telefony w roli wideorejestratorów. W takiej sytuacji warto postawić na akcesoria z silną przyssawką, co pozwoli ustawić telefon w roli kamery rejestrującej drogę podczas jazdy. Taki uchwyt można także wykorzystać do kręcenia vloga z samochodu.
Bez względu na rodzaj i przeznaczenie, każdy uchwyt do telefonu powinien przede wszystkim posiadać dopasowane wymiarami mocowanie na telefon. Część producentów podaje rozmiary uchwytów w calach ekranu telefonu, ale takie oznaczenie może być problematyczne. Należy pamiętać, że przekątna ekranu nie oddaje szerokości obudowy i nie uwzględnia grubości etui na telefon. Prawidłowo powinno się sprawdzić maksymalną szerokość uchwytu i zmierzyć szerokość telefonu w etui.
Przed zakupem warto porównać konstrukcję uchwytu z pozycją kamer i przycisków w telefonie. Może się zdarzyć tak, że mocowanie będzie przesłaniać istotne komponenty telefonu, co w praktyce sprawi, że będzie on bezużyteczny. Jedynym wyjątkiem są uchwyty do samochodów mocowane w kratkę wentylacyjną lub przyklejane na deskę rozdzielczą. W ich przypadku użytkownik zakłada, że nie będzie wykorzystywał kamery w trakcie jazdy samochodem.
Większość uchwytów do telefonów nie zapewnia dodatkowej stabilizacji. Najczęściej mamy do czynienia ze sztywno umocowanymi telefonami. Jednak coraz częściej pojawiają się na rynku tzw. gimbale ze stabilizacją. Najczęściej tego typu uchwyty posiadają trójosiową stabilizację współpracującą z nowoczesnymi żyroskopami. Takie akcesoria są odpowiednio droższe i najczęściej korzystają z nich osoby profesjonalnie lub półprofesjonalnie filmujące telefonami. Choć w ostatnich latach stały się znacznie bardziej przystępne cenowo.