Posiadacze i posiadaczki wrażliwej skóry głowy często mają problem ze świądem, bólem i łuszczeniem się. Dobór odpowiedniego szamponu może sporo zmienić — w wielu kosmetykach można znaleźć bowiem substancje, które mogą podrażniać delikatny skalp i powodować uczucie dyskomfortu. Warto jednak pamiętać, że oprócz doboru odpowiedniego szamponu, ważny jest również sposób mycia.

Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, warto postawić na metodę kubeczkową. Jak ją stosować i dlaczego może ci pomóc? Sprawdź!

 

Zdrowie i uroda: Szampony do włosów

 

Metoda kubeczkowa — na czym polega? 

Mówiąc w skrócie, metoda kubeczkowa polega na rozcieńczaniu szamponu wodą. Jej nazwa wywodzi się od naczynia, w którym najczęściej wykonuje się tę czynność, jednak równie dobrze może być to buteleczka czy atomizer. Zasadniczo, każdy sposób na rozcieńczenie jest dozwolony, byleby nie nakładać kosmetyku bezpośrednio na włosy.

Czemu ma służyć metoda kubeczkowa? Jest to najlepszy sposób na uniknięcie podrażnień. Kosmetyki do włosów, zwłaszcza te głęboko oczyszczające, mogą negatywnie wpływać na stan skalpu, zwłaszcza jeśli ma on kontakt ze skumulowaną porcją produktu. Rozcieńczenie pomaga osłabić nieco jego działanie i ułatwia zmywanie.

Mycie włosów metodą kubeczkową — jak je przeprowadzić? 

To naprawdę proste! Wystarczy zaopatrzyć się w dowolny pojemnik i rozcieńczyć porcję szamponu w wodzie. W jakich proporcjach? To zależy od twoich preferencji. Po prostu wypełnij cały kubeczek czy buteleczkę wodą, a następnie dodaj kapkę produktu w ilości, jaką zazwyczaj nakładasz bezpośrednio na włosy.

Zamiast kubeczka, polecamy ci właśnie buteleczkę — a to dlatego, że mieszanką wystarczy solidnie wstrząsnąć, aby otrzymać w miarę jednolity roztwór. Oczywiście pamiętaj o uprzednim jej zakręceniu!

Metoda kubeczkowa — sposób na złagodzenie wpływu siarczanów na skórę głowy 

W szamponach można znaleźć wiele substancji, które mogą podrażniać skórę wrażliwą. Przykładem mogą być siarczany — jak na przykład SLS czy SLES. Możesz oczywiście wybrać produkt, który ich nie zawiera — na rynku stale ich przybywa ze względu na rosnące zapotrzebowanie ze strony amatorów świadomej pielęgnacji skóry głowy.

W naszej ofercie znajdziesz wiele wariantów szamponów bez siarczanów. Do włosów farbowanych polecamy Schwarzkopf Professional Color Freeze. Posiadacze i posiadaczki włosów kręconych i falowanych docenią z kolei łagodną formułę szamponu Mad About Waves tej samej marki. Tym, którzy z kolei chcą odzyskać kontrolę nad niesfornymi kosmykami bez uciekania się do korzystania z lakierów, polecamy z kolei szampon Kerastasse — kąpiel dyscyplinująca dla włosów.

 

Kerastase, Discipline, kąpiel dyscyplinująca do włosów bez siarczanów, 1000 ml

 

Pamiętaj jednak, że obecne w składach większości kosmetyków do włosów dostępnych na rynku siarczany wykazują działanie pieniące i głęboko oczyszczające. Jeśli masz włosy, które łatwo się przetłuszczają, możesz preferować szampony z SLS i SLES, ponieważ ułatwiają one usuwanie nadmiaru sebum. To kolejny pretekst do sięgnięcia po metodę kubeczkową. Siarczany nie działają podrażniająco, jeśli od razu je zmyjesz, ale jeśli resztki kosmetyku pozostaną na twojej skórze, podrażnienia mogą się pojawić. Dlatego warto rozcieńczyć szampon, co pomoże złagodzić jego działanie i ułatwi zmycie.

Metoda kubeczkowa — dla kogo? 

Korzystanie z metody kubeczkowej zaleca się przede wszystkim osobom ze skłonnym do podrażnień skalpem. Sprawdzi się ona także dla tych, którzy zmagają się z różnymi dolegliwościami skóry głowy, jak łupież, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Oczywiście, w ich przypadku bardzo ważne jest również odpowiednie dopasowanie szamponu. Jednak mycie włosów rozcieńczonym szamponem może sprawić, że unikną dyskomfortu i świądu.

Metoda kubeczkowa świetnie sprawdzi się również dla osób, które myją włosy mocniejszymi szamponami z uwagi na skłonności do przetłuszczania i utraty objętości (najczęściej są to niskoporowate kosmyki).

W zasadzie polecamy ją jednak każdemu, komu zależy na łatwym i dokładnym zmyciu kosmetyku z głowy i uczynieniu codziennej pielęgnacji łagodniejszą dla skalpu.

 

Wella Elements, szampon regenerujący bez siarczanów, 250 ml

 

Inne sposoby na łagodną pielęgnację skóry głowy 

Aby uniknąć podrażnień skalpu, warto przede wszystkim dobrać szampon w odpowiedni sposób. Jeśli masz wrażliwą skórę, warto wystrzegać się nie tylko siarczanów, ale również glikolu propylenowego — pochodnej ropy naftowej, która może naruszać warstwę lipidową skóry i wywoływać alergię. Kolejne składniki, które powinny znaleźć się na twojej czarnej liście to podrażniający fenoksyetanol oraz substancje zapachowe (najczęściej oznaczane w składach jako Parfume czy Aroma). Te ostatnie mogą (choć nie muszą) podrażniać cerę.

Jeśli masz wrażliwy skalp, używaj raczej pozbawionych substancji zapachowych dermokosmetyków, jak na przykład dostępny w naszej ofercie szampon w piance Mustela. Choć jest to produkt polecany przede wszystkim do pielęgnacji skóry głowy niemowląt, równie dobrze sprawdzi się dla dorosłych, którzy mają problemy z nadwrażliwością skalpu czy cierpią na schorzenia dermatologiczne.

Sprawdź też nasze inne artykuły w pasji Dbam o urodę!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock