Peeling do skóry głowy – po co go stosować?

Delikatne złuszczanie skóry głowy przynosi sporo korzyści. Najważniejszą jest oczyszczanie jej z nadmiaru martwych komórek naskórka, sebum oraz resztek kosmetyków do stylizacji. Peeling pomaga je usunąć, co sprawia, że skóra odzyskuje gładkość, a włosy naturalny blask. To ważne, szczególnie dla wszystkich, którzy codziennie układają włosy, używają suchego szamponu, lakieru czy pasty do stylizacji.

Wszystkie te formuły mogą obciążać pasma, matowić je, a na skórze głowy stają się pożywką dla bakterii i grzybów. Poza tym tworzą wokół mieszków włosowych barierę, która blokuje prawidłowy wzrost włosa oraz są jedną z przyczyn swędzenia i nadmiernego łuszczenia. Formuła peelingu nie dość, że usuwa resztki kosmetyków to jeszcze pobudza krążenie krwi w najmniejszych naczynkach krwionośnych.

 

 

Dzięki temu cebulki włosa są odżywione i włosy najzwyczajniej na świecie szybciej rosną i są zdrowsze. Kolejny argumenty, by do pielęgnacji włosów włączyć peeling do skóry głowy związany jest z nadmierną produkcją sebum. W przypadku włosów przetłuszczających się, oczyszczanie ich peelingiem pomaga w szybkim i delikatnym usunięciu nadmiaru sebum oraz jest dobrą metodą by jednocześnie nawilżyć naskórek.

Regularnie stosowany peeling potrafi delikatnie podnieść włosy u nasady. Jednak jest coś jeszcze, a mianowicie łupież i swędzenie. Peeling łagodzi te problemy i wspiera utrzymanie skóry głowy w czystym stanie. A to najlepsza profilaktyka. Na koniec rada. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę głowy albo problemy dermatologiczne, zapytaj dermatologa, czy w twoim przypadku peeling będzie dobrym pomysłem. W końcu drobinki kawy, cukru czy soli działają dość intensywnie.

Domowy peeling do przetłuszczającej się skóry głowy

Lista składników

  • 2 łyżki odżywki (najlepsza będzie specjalna formuła dla włosów przetłuszczających się)
  • 2 łyżki soli drobnoziarnistej (na przykład kamiennej)
  • 1 łyżeczka oleju (na przykład arganowego lub kokosowego)

 

Odżywka do włosów normalnych i przetłuszczających 250ml - Alkemilla

 

Instrukcja krok po kroku

Odmierz i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki w niewielkim naczyniu, na przykład misce do masek kosmetycznych. Następnie nałóż formułę na umytą głowę i delikatnie wymasuj opuszkami palców. Jeśli masz chwilę, spróbuj poświęcić masażowi choć kilka minut. To najlepszy sposób na pobudzenie wzrostu włosów. Na koniec dokładnie spłucz formułę, a jeśli wolisz, możesz dokładnie zmyć go szamponem i dopiero wtedy przejść do etapu maski lub odżywki na włosy.

 

Ponik's Silikonowa Miska Kosmetyczna Do Masek Alg Glinek Marka:Poniks

 

Domowy peeling do skóry głowy z cukru

Lista składników

  • 3 łyżki cukru (najlepsze będą drobne kryształki)
  • 1 łyżka glinki (zielona dla tłustej skóry głowy, różowa dla delikatnej skóry albo biała dla suchej)
  • 1 łyżka szamponu

 

Glinka biała | Ministerstwo Dobrego Mydła

 

Instrukcja krok po kroku

Bogata formuła pielęgnacyjna, z jednej strony oczyści skórę głowy a z drugiej zadba o nią jak maska odżywcza. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, pastę nałożyć na skórę głowy i włosy u nasady a potem wmasować dokładnie. Po kilku minutach należy wszystko dokładnie spłukać.

Domowy peeling do skóry głowy z sody

Lista składników

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka szamponu

Instrukcja krok po kroku

Wymieszaj składniki w naczyniu, powstałą pastę nanieś i rozprowadź na skórze głowy. Po pięciu minutach dokładnie spłucz głowę i umyj włosy szamponem. Pamiętaj, że soda wchłania nadmiar sebum, ale działa intensywnie, więc tego rodzaju peeling można stosować raz na kilka tygodni, nie częściej.

Domowy peeling do skóry głowy z kawy

Lista składników

  • 2 łyżki fusów z kawy
  • 2 łyżki szamponu (najlepiej tego, który stosujesz na co dzień)
  • 1 łyżka oleju z awokado
  • 2 łyżki wody

 

Olej z awokado - zielone masło puszczy, 50 ml, Shamasa

 

Instrukcja krok po kroku

Do miseczki wsyp dwie łyżki zmielonej kawy i dodaj do nich wybrany szampon, olej oraz wodę. To bardzo prosty przepis, jednak w przypadku jasnych włosów, trzeba pamiętać, że kawa może je chwilowo przyciemnić. Dlatego blondynki powinny wybrać peeling na bazie innych składników (na przykład cukru lub soli). Dalej, na czystą głowę nałóż mieszankę, rozprowadzając ją równomiernie i możesz przejść do masażu. Po kilku minutach spłucz dokładnie domową formułę. Kawa poza swoim przyjemnym zapachem ma cenne właściwości kosmetyczne. Zadziała na skórę jak dodatkowa stymulacja dzięki kofeinie, która stymuluje skórę i cebulki włosowe.

Domowy peeling do skóry głowy owsiany

Lista składników:

  • 2 łyżki ulubionej odżywki do włosów
  • 2 łyżki zmielonych płatków owsianych
  • 4 krople oleju arganowego

 

Nacomi, Olej arganowy ECO z pipetą

 

Instrukcja krok po kroku

Zmiel płatki owsiane górskie w blenderze, a potem wsyp do miseczki i połącz z odżywką oraz olejem arganowym. Papkę nałóż na głowę i masuj przez kilka minut, potem dokładnie spłucz. Ten rodzaj peelingu jest bardzo delikatny, a płatki są źródłem witamin (B1, B5), antyoksydantów, minerałów. Dlatego przepis sprawdzi się w przypadku skóry skłonnej do podrażnień.

Domowy peeling do skóry głowy z solą

Lista składników:

  • 2 łyżki soli morskiej (mogą być grubsze kryształki)
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 5 kropli olejku eterycznego (na przykład z lawendy)

 

Olejek lawendowy eteryczny naturalny z pipetką Biomika 10ml

 

Instrukcja krok po kroku:

W miseczce zmieszaj sól z olejem i olejkiem eterycznym. Nałóż peeling na lekko zwilżone włosy u nasady. Wymasuj delikatnie i po kilku minutach spłucz. Teraz przejdź do mycia szamponem, ale potem nie zapomnij użyć odżywki. Sól zawiera bogactwo minerałów i świetnie oczyszcza skórę z toksyn, a dodatek oleju kokosowego jednocześnie zapewnia nawilżenie. Taka formuła peelingu będzie więc uniwersalna i sprawdzi się niezależnie od rodzaju skóry głowy i włosów.  

Po więcej porad dotyczących kosmetyków – nawet tych DIY – znajdziecie w dziale Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock